SODAM Kurs binası düzenlenen törenle hizmete açıldı

28
Vali Yaman; “Dezavantajlı gruptakilerde meslek edinebilecek”
* Kırklareli Valisi Mustafa Yaman; “ Dikiş kursu için 35 kişi, Kuaför Kursu için 17 kişi, Okuma yazma kursu için 30 kişi, Mum oymacılığı kursu için 18 kişi, Takı kursu için 14 kişi olmak üzere toplamda 114 kişi kayıt edilmiştir. Kurslarımıza yapılan yoğun başvuruları karşılamak üzere ileriki dönemlerde taleplere göre yeni alanlarda kurslar açılacak” dedi.
*Kurs Binası açılışında Kırklareli’de ilk defa verilen Mum Oymacılığı’nı yakından inceleyen Vali Yaman, Kursun Kırklareli ekonomisine çok şeyin katacağını söyledi. 
HABER MERKEZİ
Dezavantajlı grupların var olan potansiyellerinin farkına varmak ve gelişmesini sürekli kılmak, toplumundaki statülerinin yükselmesine hizmet edecek olan,  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından organize edilen Kırklareli Vali Faik Üstün İlkokulu bahçesindeki Sosyal Dayanışma Merkezi (SODAM) Kurs binası 14 Ağustos 2014 Perşembe günü saat 17.00’de düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman başta olmak üzere Kamu Kurum ve Kuruluşları, Siyasi Parti Temsilcileri ve Kursiyerlerin katıldığı açılış töreni Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılış Kurdelesi kesilmeden önce bir konuşma yapan Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, dezavantajlı gruptaki bayanlara yönelik meslek ve beceri kursların açılması için SODAM’ın projeyi yürürlüğe koyduğunu söyledi.
Yaman yaptığı konuşmada şunları kaydetti;
“Lüleburgaz, Babaeski ve Vize İlçesinden sonra Kırklareli’de SODAM’ın Kırklareli Merkezi’nin açılışını gerçekleştiriyoruz. Kırklareli Valiliği ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, dezavantajlı gruptaki bayanlara yönelik meslek ve beceri kursları açılması amacıyla Sosyal Dayanışma Merkezi yani kısaca (SODAM) Projesi’ni yürürlüğe koymuştur. SODAM Projesi ile gelir düzeyi düşük kadınlar başta olmak üzere, farklı sosyal tabakalarda yer alan kadınların bir araya gelerek sosyal bütünleşmenin sağlanması, kadınların bireysel gelişimi ve kendine olan özgüveninin artması, mesleki beceri kazanması, kazandığı beceriyi uygulama alanı bulunması ve beraberinde kitlesel etkileşim ile ailenin temel direği olan kadınların sosyal yaşama entegrasyonunu sağlamak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Kırklareli merkez ilçede dezavantajlı gruptaki bayanlara yönelik Meslek ve Beceri Kursları’nın açılması için Kırklareli Valiliği’nin öncülüğünde çalışmalara başlanmış ve kurs binamız hizmete hazır hale getirilmiştir. Merkezimizdeki kurslara kursiyer bulabilmek amacı ile vakıf personelince ve Merkezde görevli koordinatörlerce mahalle ve okul toplantıları ile projenin tanıtımı yapılmış, ayrıca bu konuda bilgilendirici broşürler dağıtılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda Dikiş Kursu için 35 kişi, Kuaför Kursu için 17 kişi, Okuma-Yazma Kursu için 30 kişi, Mum Oymacılığı Kursu için 18 kişi, Takı Kursu için 14 kişi olmak üzere toplamda 114 kişi kayıt edilmiştir. Kurslarımıza yapılan yoğun başvuruları karşılamak üzere ileriki dönemlerde taleplere göre yeni alanlarda kurslar açılacaktır
Kırklareli Valiliği ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın SODAM Projesi kapsamında merkezimizde açılan kurslarda kursiyerlerin kullanacakları tüm malzemeler merkezimiz tarafından karşılanacak olup, kursiyerlerimizin kurslarda ürettikleri ürünlerin gelirleri kursiyerlerin kendilerine kalacaktır. Kırklareli Valiliği tarafından kursları bitiren kursiyerlerimize ilimizde sanayi tahsisleri ve diğer yatırımlarda iş imkânları sağlanması planlanmaktadır.
Haftanın 5 günü sabah saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında kadınlarımız için yoğun fakat zevk alacakları, bir kurs programının yürütülmesi planlanmıştır. Bu kurs merkezinin hazırlığını yaparken kursiyer bayanların kurs sırasında bir ev ortamında gibi rahat hissetmeleri, kurs merkezinde geçirdikleri her dakikadan keyif almaları amaçlanarak çalışılmıştır. Merkezdeki ihtiyaçları göz önünde bulundurarak gerekli malzeme ve araç gereç temin edilmiş, çay içip sohbet edebilecekleri, televizyon izleyebilecekleri mutfağı da bulunan bir oturma bölümü; ayrıca kurstayken kursiyerlerin akıllarının evde kalmaması ve çocuklarının gelişim sürecine katkıda bulunmak için öncelikle 3-6 yaş çocukları için kreş hazırlanmıştır. Bu kurslar ile dezavantajlı gruptaki bayanlarımız hayatın gündelik stresinden uzaklaşma fırsatı bulacak, bir ev ortamındaymış gibi davranarak beceri kazanacak ya da meslek öğrenecek, topluma katılarak üretken bireyler olacaktır.
Bütün bu etkinliklerin organize edilmesinde öncelikle Kırklareli Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, Kırklareli Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, İl Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün büyük katkı ve desteklerini gördük bu katkılardan dolayı tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz. Kursların başarılı ve hayırlı olmasını diliyorum.”
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ın konuşmasının ardın SODAM Kurs Binası’nın açılışı yapıldı. Kırklareli Valisi Mustafa Yaman ve eşi Gülseren Yaman Kurs binasını gezdi. Kursa gelecek olan ve küçük çocukları olanlar için kreşi gezen Vali Yaman ve eşi çocukları yakından ilgilendi. Daha sonra Takı, Kuaför Bölümleri’ni gezen Yaman, bayanların yaptığı el işlerini yakından inceledi. Okuma yazma kursunda bulunan bayanlar ise kursta öğrendikleri sergilediler. Daha sonra Kırklareli’de ilk olan Mum Oymacılığı Kursu ile yakından ilgilenen Yaman, bu kursun Kırklareli ekonomisine çok şey katacağını söyledi. Sosyal Dayanışma Merkezi (SODAM) Kurs Binası açılışı verilen ikramın ardından sona erdi (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here