“Sizlerin de katılımıyla bir kartopu gibi büyüyüp çoğalıyoruz”

7
 “Kan Ağlıyor Anadolu” gösterisiyle Türkiye’yi adım adım dolaşan usta tiyatro oyuncusu Utku Erişik’ in sunduğu tek kişilik tiyatro gösterisi Babaeski’de ilgiyle izlendi.
(Haber Merkezi)
 “Kan Ağlıyor Anadolu” gösterisiyle Türkiye’yi adım adım dolaşan usta tiyatro oyuncusu Utku Erişik’ in sunduğu tek kişilik tiyatro gösterisi Babaeski’de ilgiyle izlendi.
Babaeski “Sevenlerin Bahçesinde”  sahnelenen ve Babaeski Belediye Başkanı Aday Adayı Ozan Yetkin Hazar ile ekibi tarafından organize edilen ‘Kan Ağlıyor Anadolu” adlı tiyatro gösterisi izleyenler tarafından beğenildi.
Yaklaşık iki buçuk saat süren tiyatro gösterisinde Utku Erişik, bugüne dek gündeme getirilmemiş ve bilinçli politikalar sonucu öğretilmemiş bazı gerçeklere ışık tutan bilgileri yaklaşık 250 fotoğraf eşliğinde tiyatro sahnesine taşıyıp sanat diliyle sundu.
Utku Erişik, günümüzde bazı gazetecilerin ve Utku Erişik’in tabiriyle ‘sözde aydınların’, ‘Çanakkale dünyanın en gereksiz savaşlarından biriydi, o savaşta Mustafa Kemal neredeydi?’ diyenlere, düşman askerlerinin Mustafa Kemal’e beslediği gizli hayranlığı, savaş sırasında düşman askerlerinden birinin şapkasına, diğer bir askerin ülkesinin sancağına attırdığı M. Kemal Atatürk imzalarını göstererek yanıt verdi. Erişik, ‘Çanakkale Savaşları’nda Mustafa Kemal neredeydi, varmıydı?’ diyenlere ‘Mustafa Kemal Çanakkale’de, senin dedenin olmadığı yerde, yani cephedeydi cevabını verdi.
Oyun sonunda sanatçıyı tebrik eden Babaeski Belediye Başkan Aday Adayı Ozan Yetkin Hazar oyunu izleyen 150 kişi civarında ki Babaeskiliye hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi;
“Bugün bizlerle beraber olup, bizlerin içindeki Çanakkale Ruhunu tekrar canlandıran, Mustafa Kemal Atatürk aşkımızı kat be kat pekiştiren tiyatrocu yazar Sayın Utku Erişik’e teşekkür ederiz.
Ve en büyük teşekkürü bu akşam, bu soğuk havada her türlü fedakârlıkla bizlerle beraber olan siz değerli Babaeski halkımıza ediyoruz.
Değerli arkadaşlar; bu akşam sizleri çok daha iyi ve çok daha uygun koşullarda misafir edip, bu oyunu izletmek, bizlerin belki de en büyük isteği olurdu. Ancak Babaeski’mizde bir Tiyatro Salonu olmaması bizlerin bu konuda alternatif olarak ancak bu şekilde bir çözüm üretmemize sebep oldu. Biz her koşulda halkımızı, her türlü kültür ve sanat etkinliği ile buluşturmak için hep çalışıyoruz. Ancak şunu da göstermeye çalışıyoruz, bizler sadece sorun tespiti yapmakla kalmıyoruz. Tespit ettiğimiz sorunların çözümlerini de sizlerle paylaşıyoruz. Eğer bugün 2013 yılında, hala bir tiyatro sahnemiz yoksa hala bir konferans salonumuz yoksa o zaman hiç kimse bizleri Avrupa kenti olacağız diye avutmamalı. Şayet Avrupa kenti olacaksak sanatsal ve gelişim alanında programların ve gösterilerin gerçekleştirileceği bir tiyatro salonumuz ve bir konferans salonumuz olacak. 
Evet, ben sizlere çok net söylüyorum, bizler Avrupa özentiliğini bir kenara bırakıp, modern, yaşanabilir, işsizliğin en alt seviyelerde olduğu, eğlenceli, mutlu, güler yüzlü ve sevgili dolu örnek bir Türk Kenti olacağız. Ve bu işlerin hepsini sizlerle beraber başaracağız. Şunu asla unutmayın arkadaşlar; ‘’Biz bize yeteriz çünkü biz Babaeskiliyiz” dedi.
Belediye Başkan Aday Adayı Hazar sözlerine şöyle devam etti; “Değerli arkadaşlar; sizlerle beraber yürüdüğümüz bu yolda, tıpkı Çanakkale ruhunda olduğu gibi, ısrarlı, kararlı ve inançlıyız. Ve ne mutlu bize ki gün geçtikçe, sizlerin de katılımıyla bir kartopu gibi büyüyüp çoğalıyoruz.
Bizler için daha erken diyorlardı ya, gün geçtikçe görüyoruz ki aslında bizler için erken değilmiş ama birileri için artık çok geçmiş. Değişim ve gençlik yolunda sizlerle beraber attığımız her adımda başarıya biraz daha yaklaşıyoruz. Sizleri daha fazla üşütmemek adına sözlerime Nazım Hikmet ustanın çok sevdiğim bir şiiri ile veda etmek istiyorum.
Yürümek diyor Nazım,
yürümeyenleri
arkanda boş sokaklar gibi bırakarak,
havaları boydan boya yarıp ikiye
bir mavzer gözü gibi
karanlığın gözüne bakarak
yürümek…
yürümek;
dost omuz başlarını
omuzlarının yanında duyup,
kelleni orta yere
yüreğini yumruklarının içine koyup
yürümek…
yürümek;
yolunda pusuya yattıklarını,
arkandan çelme attıklarını
bilerek
yürümek…
yürümek;
yürekten
gülerekten
yürümek…
Cumhuriyet Halk Partisi Aday Adayı Ozan Yetkin Hazar’ın konuşmasından sonra Umut Erişik sevenlerine kitaplarını imzaladı ve hatıra fotoğrafı çekilerek program sona erdi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here