Siyasetin Nabzı Kırklareli’de atmaya başladı

9
30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak olan Yerel Seçimler için Kırklareli’de siyasi partilerde hareketlenmeler başladı.
 
Haber/Yorum: Serkan Koçtürk
30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak olan Yerel Seçimler için Kırklareli’de siyasi partilerde hareketlenmeler başladı. Seçimlerin yaklaşması ile birlikte Aday Adayları yavaş yavaş belirlenirken, adaylıkları kesinleşenler ise çalışmalarını aralıksız sürdürüyor 
* CHP’de karar halkın olacak
31 Mart 2014 Yerel seçimlerinde Kırklareli Merkez de, Babaeski ve Lüleburgaz’da Belediye Başkanlığı için Aday Adayları’nın çok olmasından dolayı birçok kişinin ana düşüncesi hangi sistemle ve nasıl seçilecekler konusu gündemin ilk maddelerinden bir tanesi olmuştu. 5 Eylül 2013 Perşembe günü Ankara’da alınan kararlardan en önemlisi ise Kırklareli ve Lüleburgaz’da kararın ilk aşamasında halkın görüşüne yer verilecek olması oldu. Babaeski’de ise üye bazında seçim yapılacak yani sandıkla seçim yapılacak. Bunun en büyük avantajı tüm adaylara eşit mesafede yaklaşmak olduğu düşüncesi insanlarda hâkim. Adalet bu şekilde birçok vatandaşın söylemine göre adil bir şekilde dağıtılmış oldu. Şimdi çalışma sırası adaylarda ancak önlerinde fazla uzun bir süre kalmadı kararın açıklanması Eylül ayı sonu ile Ekim ayının başı gibi tahmin ediliyor. Şimdi CHP’de Aday Adayları çok daha fazla çalışacak. Cumhuriyet Halk Partisi’nde alınan bu karar dört aday adayının şansını eşitledi. Vatandaşa sorduğumuzda ve dinlediğimizde ise Az bir farkla olsa da şuan Belediye Başkanlığını yürüten Cavit Çağlayan önde diğerleri ise kısa farklılıklarla arkasında yer alıyor. Bu kısa farklılıkları kapamak için tüm aday adayları çalışıyor. Bu durumda ise şimdiki Belediye Başkanı dezavantajlı çünkü o yaptıklarını sergilemek durumunda. Geleceğe ilişkin alınabilecek kararlar Belediye meclisinden çıkacak kararlar oluyor. Tüm Aday adayları kalıcı projeler üretmek zorunda. İşleri Kırklareli’nde sürekli iktidar oldukları için kolay gibi gözüküyor ancak bu işi nasıl olsa bir şekilde biz alırız diye yola çıkarlarsa Vatandaşın tokadı fena olur. Bunu bilmeyen yok. 
* MHP Adayı Derya Bulut yürüyüşüne devam ediyor
Kırklareli’nde en huzurlu Parti olarak Milliyetçi Hareket Partisi ortaya çıkıyor. Adaylarını tek kalemde belirlemiş olmaları onlar için büyük avantaj. Ancak Belediye Başkan Adayı Derya Bulut için birçok kişinin ortak kararı siyaset için çok toy ve temiz bir yüz olması yönünde. Buna rağmen 2009 yerel seçimlerinde alınan 3.767 oyun üzerine çıkaracağını tahmin etmek hiç zor değil. Zira Kırklareli Halkı sanki başka hiçbir siyasetçi yokmuş gibi sürekli aynı yüzleri görmekten bıkmış durumda. Bu konuda en şanslı olan kişi Derya Bulut olacak. Ancak halkın içerisine bir türlü giremedi gibi bunu aştığı takdirde oylarını katlayacak katlamaya başladığında ise bu oyları CHP ve Ak Parti’den alacak. He işi zor mu? Zor ancak hiçbir şey imkânsız değil. Çünkü siyaset bu ne zaman ne olacağı belli değil. 
* Adalet ve Kalkınma Partisi’nde neler oluyor? 
Aslında başlık olarak kötü bir başlık aslında AK Parti Kırklareli Teşkilatı’nda kendi içinde hareketlilik olsa da Adaylık konusunda hala yaşanan belirsizlik kendilerinin rahat olmasına karşın dışarıda bulunan vatandaşları tedirgin ediyor. Çoğu kişi bu dönemden umutlu ancak henüz bir adayın olmaması ve Adaylık için adı geçenlere çok sıcak bakılmaması durumu biraz daha karmaşık hale getiriyor. 2009 yılında AK Parti 13.400 oy almıştı. CHP’nin oyu ise 18.918 olmuştu. Aradaki fark 5.518 bu aradaki farkı kapatmak için 2012 yılı sonunda 2013 yılı başında ciddi hamleler yapılmış herkes bir umutla yola çıkmıştı ve ciddi bir hareketlilik başlamıştı ancak siyasi olarak yapılan bir hata her şeyin yeniden başlamasına sebep oldu. Şimdiki durumda ise yine birkaç kişinin isminin ortada dolaşmasından ibaret. Ancak bu isimler netleşmemekle birlikte eski isimlerin yanı sıra yeni isimlerden de bahsediliyor. Eski isimlerden bahsedildiği zaman vatandaşlar artık yeni bir yüz görmek istediklerini yüksek bir sesle olmasa da kendi aralarında konuştukları açıkça ortada. Ancak Adalet ve Kalkınma Partisi denilince ilk söylenen söz Başbakan ne derse o olur. Eyvallah doğrudur ama sandıkta da Vatandaş ne derse o oluyor. Kırklareli’de siyasi dengeler çok farklı. Buradaki aday kim olursa olsun yolda gördüğüne selam vermezse ona ismi ile hitap etmezse kapıyı çaldığında sadece kapıdan konuşursa içeriye girmezse bu iş olmaz. Sonuçta bir isim belirlenecek büyük ihtimalle bu isim adı geçenlerin dışından birisi olacak. Bu isim kim olur bilinmez tahminler çok var ancak tahmini olarak açıklanacak olan karar Cumhuriyet Halk Partisi ile aynı zamana denk gelecek gibi gözüküyor. 
* Geriye kalanlar ne yapar?
Şimdi geçmiş olan seçim döneminde 2009 Yerel Seçimleri’nde diğer partiler ne oy almış bir bakalım Demokratik Sol Parti (DSP) 682, Demokrat Parti (DP) 658, Büyük Birlik Partisi (BBP) 300, Saadet Partisi 127 toplam oy olarak 1.767 kişi olduğu göze çarpıyor. 80 kişi ise bu partilerinde dışında ulunan diğer partilere oy atmış. 2014 yerel seçimlerinde bu Partiler içerisinde en büyük oy kaybı büyük ihtimalle DP yaşanacak çoğu partilerin AK Partiye geçiş yaptığı biliniyor. Ancak diğer partilerde büyük ihtimalle kendi oylarını koruyabilirler belki Büyük Birlik Partisi MHP Adayı’na destek verme durumu olabilir ancak bunlar bir olasılık. Şimdilik Kırklareli’nin siyasi nabzı bu durumda ancak Vatandaşlar sürekli isimler ortaya çıkarmaya devam ediyor ve edecek. Ne olursa olsun Kırklareli için hayırlısı olsun.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here