“Siyasete kadının da çok büyük katkısı var”

7
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları MYK Üyesi Prof. Gaye Usluer,
seçim çalışmalarının başlamasıyla Trakya bölgesindeki programına
Kırklareli’den başladı.

HABER MERKEZİ

08 Şubat 2011 Salı günü CHP İl parti binasında, İl ve İlçe Kadın Kolları ile bir araya gelen Usluer, Kadın Kollarının işleyiş önemini açıkladı. Seçim çalışmalarında erkeklerin önemi kadar kadınlarında önemi olduğunu ifade eden Usluer; “Ama tabiî ki kahve çalışmalarında açık alan çalışmalarında erkekler ön planda. Ama ev çalışmaları dediğimizde bir evin kapsını çalacak olan kişi o evin içindeki kadınla konuşabilecek olan kişi kişiler kadınlar. Bu yüzden bir partinin başarısını sağlayan bir partinin yükselmesini sağlayan en büyük unsurun kadınlar olduğuna inanıyorum ve buradaki siz kadın arkadaşlarımın da başarılı olduğunuzu düşünüyorum” dedi.
Trakya Bölgesi’nin CHP için bir şans olduğunu ifade eden Usluer;
“Kadın Kolları Başkanım ve değerli arkadaşlarım bende hepinize hem merhaba demek hem de teşekkür etmek istiyorum. Bu kadar güzeli dinamik çalışmaya hazır kadınları bir arada görmenin mutluluğu içerisindeyim açıkçası. Tabi bir çok ilimizde il kadın kolları yok. İlçe kadın kollarında büyük eksiklikler var. Ama Trakya benim için büyük şans diye düşünüyorum. Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne her üç ilde de İl Kadın Kolları, ilçe Kadın Kolları son derece iyi konumda. Tabiî ki kadın kollarının bir şekilde yeterli olması aslında bu 3 şehirdeki Cumhuriyet Halk Partisi’nin ne kadar başarılı olduğunun da bir kanıtıdır. Kadının olduğu yerde başarı var. İl başkanımız sakın gücenmesin bana. Erkeğin olduğu yerde başarı yok asla istemiyorum. Ama tabiî ki kahve çalışmalarında açık alan çalışmalarında erkekler ön planda. Ama ev çalışmaları dediğimizde bir evin kapsını çalacak olan kişi o evin içindeki kadınla konuşabilecek olan kişi kişiler kadınlar. Bu yüzden bir partinin başarısını sağlayan bir partinin yükselmesini sağlayan en büyük unsurun kadınlar olduğuna inanıyorum ve buradaki siz kadın arkadaşlarımın da başarılı olduğunuzu düşünüyorum. Burada olduğunuz ve birlikte olduğumuz için.
Bir kadın olarak bir seçime katılmak nedir bunu yaşadım ve birçok kadın arkadaşım bunu yaşadı. 1934 yılında Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Atatürk tarafından bizlere seçme ve seçilme hakkı verildiyse de biz genelde tüm seçimlerde seçen tarafında olduk. Daha az seçilen tarafta olduk. Belki daha fazla adayda olmadık.
Kadınlar olarak yılmamamız lazım. Eğer inanıyorsak çalışmak istiyorsak vazgeçmememiz lazım, küsmememiz lazım. Çünkü erkeklerle kadınlar arsındaki en büyük fark bu. Erkek çalışmaya devam ediyor. İçeride kavga ediyorlar, dışarı çıkıyorlar yine omuz omuza hiç bir şey olmamış gibi. Ama biz biraz daha kırılganız, darılabiliyoruz. Halbuki siyasi yaşamda hedefe yönelik yaşamda kırgınlıklara yer yok. Ortak amaçta, ülke adına herkesin çalışması gerekiyor. Cumhuriyet Halk Partisi kadınlara önem veren bir partidir diyoruz. Ama ne yazık ki kadın kolları 2004 yılından sonra son derece durgun. 2007 yılından sonra var ama yok. Web sayfamızda bile hala varız ama çokta yokuz. Bunların hepsinin değişmesi gerekiyor. Bir takım yönetsel değişiklikler oldu. Aslında partini özünde değişen hiçbir şey yok. Değişim aynı zamanda gelişmek demektir. Gelişimin başlangıcı demektir. Bunları bu şekilde değerlendirmemiz gerektiğine yürekten inanıyorum. Sayın Genel Başkanımız kadınlara güveniyor. Kadınlara inanıyor ve seçimin kadınlarla kazanılacağına yürekten inanıyor. Kadın kotasının aslında ben birey olarak kota kelimesi beni çok rahatsız ediyor. Ama buna birde pozitif ayrımcılık gibi bakmamız gerekiyor. Şuanda eşitliğe giden yolda bir pozitif ayrımcılığı kullanarak ilerlememiz gerekiyor. Bu nedenle kadın kotasını güçlendirmek kadın kotasının yasal birtakım desteklere kavuşması gerekiyor ki kadın siyasette hak ettiği yeri alabilsin. Kadın siyasette erkeklerle birlikte daha fazla sayıda olarak çalışabilsin. Bu süreçte illerdeki, ilçelerdeki çalışmalarımız son derece önemli. Seçim arifesindeyiz ve kalan süre son derece kısa. Bu süre içerisinde kadınlar olarak dinamik ve istekli bir şekilde seçim çalışmaları başladı. Son derece dikkatli, hevesli ve hızlı bir sürecin içindeyiz. Bu süreçte seçim ziyaretleri yapmamız son derece önemli. Ev ziyaretlerini çok hızlı götürmek önemli” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here