“Sivil Toplum Kuruluşları ile diyalog içende olunmalı”

4
* Türkiye Makine Mühendisleri Odası Birliği (TMMOB) Kırklareli İl Koordinasyon Kurulu’nu ziyaret eden Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser, yapılan bu tür ziyaretlerin Kırklareli adına olumlu hizmetlerin yapılması için yararlı olduğunu belirtti.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’ne atanan Ziya Eser iade-i ziyaretlerini sürdürüyor. Bu ziyaretler kapsamında Türkiye Makine Mühendisleri Odası Birliği (TMMOB) Kırklareli İl Koordinasyon Kurulu’nu ziyarette bulunan Eser’i, TMMOB İl Temsilcisi ve Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Dr. Erol Özkan, Mimarlar Odası İl Temsilcisi Cengiz Bağıran, Makine Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Hakan Akın, Harita Mühendisleri Odası İl Temsilci Yardımcısı Mahmut Bozan, Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Kurtulan ve Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Şık ağırladı.
* “Bu tür ziyaretler Kırklareli’miz adına yararlı olmaktadır” 
Samimi ve hoş bir sohbet ortamında geçen ziyaret ile ilgili olarak açıklama yapan Genel Sekreter Eser, bu tür ziyaretlerin Kırklareli adına olumlu hizmetlerin verilebilmesi açısından çok yararlı olduğunu belirterek şunları kaydetti:
“Birçok kişi ve kurumlarımız gibi. Biz de özellikle Özel İdare olarak bu teknik odaların teknik ekiplerin iş alanıyla ilgili olan çalışmaların odalar aracılığıyla da ne şekilde olduğunu da görelim istedik. Tüm kamu kurumları ve özel Sivil Toplum Kuruluşları’na yaptığımız iade-i ziyaretler gibi bugün de bu odamıza böyle bir ziyarette bulunduk. Bu ziyaretimiz esnasında karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk. Ben şunu söylüyorum; biz özel idare hizmetleri olarak hizmetlerimizin çoğu teknik alanları kapsayan hizmetlerdir. Bu mimarlar Mühendisler Odaları da tamamen teknik kadroların odalarıdır. İş alanlarıdır. Onlar bizi iyi tanımaları lazım biz onları iyi tanımamız lazım. Hatta genel anlamda teknik hizmette görülen aksamalar ve sıkıntılar neyse karşılıklı birbirimize bunları iletmemiz gerektiğini düşünüyorum. Ve bundan sonraki çalışmalarda birbirimize olan dayanışma işbirliği ve ihtiyaçlarda çok rahat diyalog kurmanın önünü açmak istiyoruz. Onun için geldik hem iade-i ziyarette bulunduk hem arkadaşlarımızla odalar hakkında teker teker bilgi aldık. Biz de düşüncelerimiz aktardık hatta kafamızdaki zihnimizdeki açıklığa kavuşmasını istediğimiz sorularımız oldu onları paylaştık. Ben bu tür ziyaretlerin kamu adına da Kırklareli adına da sıkı bir işbirliğinin vazgeçilmez unsurları olduğunu düşünüyorum.”
* “Bizler kamu ile üyelerimiz arasında bir köprüyüz”
Meslek Odaları’nın kamu ile üyeleri arasında bir köprü vazifesi gördüğünü belirten Dr. Erol Özkan yaptığı açıklamasında şunları kaşydetti: 
“Öncelikli olarak sayın genel sekreterimize iade i ziyaretlerinden ötürü teşekkür ediyoruz. Genel Sekreterimizin dediği gibi bizler de kamu kurumu adına çalışan daha doğrusu kamu kurumu niteliğinde Meslek Odası olmamız nedeniyle gerek diğer meslek odalarıyla gerekse diğer sivil toplum örgütleriyle üyelerimizle olduğu gibi kamu kurum ve kuruluşlarıyla da diyalog içinde olmamız gerektiğine inanıyoruz. Şahsen öyle inanıyorum arkadaşlarım da o düşüncedeler. Çünkü bizim asli görevlerimizden bir tanesi kamuyla üyelerimiz arasındaki işleyişi sağlıklı olarak kurabilmek ve geliştirebilmektir. Yani köprü görevini iyi yapmamız gerekir. Çünkü bizim üyelerimiz buralarda çalışıyorlar ya da dışarıdan kontrollük ve benzeri hizmetler yürütüyorlar o anlamda bizim etik kurallarını da sağlıklı işletmemiz gerekiyor. Kamunun ihtiyaçlarını iyi bilmemiz gerekiyor. Bizim de kamudan beklentilerimiz iyi aktarmamız gerekiyor. Bu anlamda Sayın Genel Sekreterimizin ziyareti belki bir başlangıç oldu. Belki iki kurumun birbirini tanıması açısından vesile oldu. Tekrar teşekkür ediyorum. Tabi şunu da açıklamakta yarar var bizim Burası da bizim işte toplantılarımızı yaptığımız aynı zamanda eğitim ve sosyal tesisler olarak kullandığımız bir yer. Burada kendilerini kabul etmeyi daha uygun olacağını düşündük. Uygun gördük. O anlamda burada misafir ettik kendilerini. Daha samimi bir ortam oldu diye düşünüyoruz tekrardan teşekkür ediyoruz.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.