Şişman; “Buğday hasadında verimli bir yıl yaşadık’

15
Tekirdağ’ın Çorlu Ziraat Odası Başkanı Recep Şişman, buğday hasadında verimli bir yıl yaşadıklarını, bu yıl buğday hasadının tamamlandığını ve üretimde ciddi bir artış gözlendiğini söyledi. 
HABER MERKEZİ
Tekirdağ’ın Çorlu Ziraat Odası Başkanı Recep Şişman, buğday hasadında verimli bir yıl yaşadıklarını, bu yıl buğday hasadının tamamlandığını ve üretimde ciddi bir artış gözlendiğini söyledi. 
Buğday üretiminde geçen yıllara oranla yüzde 120’lik bir artışın yaşandığını belirten Şişman; "Bölgedeki buğday hasadında her yıl farklı oranlarda üretim üretim yapılıyor. Buğday hasadında, bölgemizde bu yıl geçen yıllara oranla daha iyi bir sezon yaşadık. Bu durum üreticilerimiz için güzel ve sevindirici" diye konuştu.
Şişman, yağmur ve dolu yağışının çiftçiye belli oranda zarar verdiğini, üreticilerin yetkililerden yardım beklediğini vurguladı. Üreticilerin zararının tam olarak karşılanması için yasal bazı düzenlemeler yapılması gerektiğini aktaran Şişman, şunları kaydetti:
”Yaşanan doğal afetlerde çiftçilerimiz, zararlarını karşılaması için TARSİM’e tarlalarını sigortalatıyor ancak, TARSİM tarafından gönderilen eksper tarlada yaptığı incelemeler sonrasında zararın yüzde 10’u geçmediği kanaatine varırsa herhangi bir maddi destek verilmiyor. Bu kanuna bir düzenleme yapılması gerekli. Böyle çiftçilerimiz mağdur oluyor” 
Şişman, geçen yıl ayçiçeğinde yaşanan sorunların bu yıl da buğdayda yaşandığını belirterek, geçen yıl sezon başında 85 Kuruş’a giden buğdayın bu yıl 75 Kuruş’a düştüğünü söyledi. 
Buğday üreticisinin üretimde iyi bir sezon yaşanmasına sevinirken fiyatların düşük olmasına da üzüldüklerini ifade eden Şişman, Toprak mahsulleri Ofisi’nin (TMO), depolarının boş olmasına rağmen üreticiden buğday almadığını kaydetti. 
TMO’nun, acil olarak piyasaya girerek buğday fiyatlarını dengeye getirmesi gerektiğini kaydeden Şişman; ”Toprak Mahsulleri Ofisi, depolarının boş olmasına rağmen yerli üreticiden buğday satın almıyor. Bir an önce piyasaya girmesi gereken TMO, üreticiden buğday almaya başlamalı. Bizim düşüncemiz, TMO üreticiden buğday almayarak depolarını dışarıdan gelecek olan buğdaya saklıyor”  ifadelerini kullandı. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here