Şişko; “Örgütlenme çalışmalarını aynı titizlikle sürdürüyoruz.”

14
TÜRK-İŞ’e bağlı Tes-lş Sendikası Edirne Şubesi, örgütlenme çalışmalarına  aynı  titizlikle  devam ediyor.  2015  yılı   Mail  ayında yapılacak toplu sözleşme surecine odaklanan Tes-İş, işyerlerindeki çalışanlarını   da   sürekli   olarak ziyaret edip bulunduğu temaslarla yalnız bırakmıyor.
TÜRK-İŞ Edirne İl Temsilcisi ve TÜRK-İŞ’e bağlı Tes-İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Zeki Şişko, 2014 yılı ikinci yarısının kendileri için önemli ve yoğun geçen bir süreç olduğunu dile getirdi. Yetki sayısının düştüğü TREDAŞ’ta toplu sözleşme zamanına kadar yetki sayısını yüzde 40’ların üzerine yükseltmeyi hedeflediklerini kaydeden Şişko, çalışanların daha iyi ve güvenli bir çalışma ortamını oluşturmak çabasında olduklarını söyledi. Örgütlenmenin önemine vurgu yapan Tes-İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Zeki Şişko konuyla ilgili açıklama yaparak sürece ve gelişmelere değinerek şunları kaydeeti;"Son güncel konularla alakalı 2014 yılının ikinci yarısı bizim için önemli ve çok yoğun geçiryor. 2015 yılı Mart ayında yapılacak olan toplu sözleşme çalışmaları için iş yerlerindeki arkadaşlarımızla temas halindeyiz. Daha önce bir takım hazırlıklarımız vardı fakat bilindiği üzere bölgemizde, iki iş yerimiz özellcşti. TREDAŞ ve Hamitabat Elektrik ve Üretim Santralimi z özelleşti. Bununla birlikte bu yıl Hamitabat Elektrik ve Üretim Santrali de devletin haricinde ilk kez orayı alan Limak yetkilileriyle bir toplu sözleşme görüşmelerimiz olacak. TREDAŞ’ta bilindiği üzere geçen dönem bir toplu  sözleşme   yapmıştık   fakat   özelleştikten   sonra   çalışan üyelerimizden emekli olanlar olmuştu. Bu nedenle mevcut TREDAŞ bünyesinde sendikalı çalışanlarımızın sayısı mevcut çalışanların yüzde 40’ının altında kaldığından yetkimiz düşmüştü. Yetkisiz bir toplu sözleşme dönemi geçirdik. Fakat bu dönem mutlaka bu yetkiyi almak   bizim çok önemli olduğundan çalışmaları başlattık. TREDAŞ’ı alan IC Holding yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde olumlu gelişmeler kat ettik. İnşallah bunu Mart ayına kadar örgütlenme çalışmalarına hız verip buralardaki çalışanların örgütlenmek, sendikaya katmak için çalışmalarımız olacak. Ve inşallah toplu sözleşme zamanına kadar bu yetki sayımızı yüzde 40’ların üzerine çıkarıp bu dönem TREDAŞ’ta da yetkiyi almak için çalışmalarımız var. 
*  “Örgütlenme de Tam Gaz”
Diğer kamu iş yerlerinde devlet kamu işyerlerinde böyle bir sıkıntımız olmadığından orada örgütlenme çalışmalarının dışında mevcut toplu sözleşmenin üzerine çalışanlarımız için ne kalabiliriz, çalışanların menfaatiyle alakalı alakalı ne gibi maddelerde değişiklik yapabiliriz, bunları nasıl artırabiliriz bunun çalışmalarını yapıyoruz. Gerek iş yerlerini ziyaret ediyoruz, gerekse bu işyerlerinde çalışan arkadaşlarımızı, temsilci arkadaşlarımızı sendika şubemize çağırıp görüşmelerde bulunup durum değerlendirmesi yapıyoruz. 2014 yılının ikinci yarısı ağırlıklı olarak örgütlenme, ağırlıklı olarak toplu sözleşmeyi çalışanlarımız için bir nezbe olsun biraz daha ileriye taşıyıp onlara nasıl iyi ve güvenli bir çalışma ortamı sağlayabilme çabası içindeyiz.
*TES-İŞ Genel Merkezi’nde Seçim Dönemi 
Öte yandan bu yıl Tes-İş Sendikası Genel Merkezi’nin seçim dönemi ve 13-14 Aralık 2014 tarihlerinde genel merkezimizin seçimi olacak. Seçimle alakalı olarak bizim şubemiz de hesap tetkik komisyonunda görev aldı. Bununla alakalı olarak önümüzdeki hafta Ankara ziyaretimiz ve çalışmalarımız olacak. Mevcut genel başkanımızın bu dönem aday olamayacağı, mevcut yönetimden çıkacak olan arkadaşların adaylıkları söz konusu. Şu an net bir bilgi gelmedi. Net gelişme olduğunda tekrar paylaşımımız olacaktır." (Derya Atkoşan)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here