Sınırsız Dostluğa koşuyorlar

4
Türk-Yunan-Bulgar Dostluk Grubu Derneği tarafından bu yıl ikincisi tertip edilen "Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu" başta Türkiye,…
HABER MERKEZİ
Türk-Yunan-Bulgar Dostluk Grubu Derneği tarafından bu yıl ikincisi tertip edilen "Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu" başta Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden yaklaşık 1.500 sporcunun katılımıyla 14 Haziran 2015 Pazar günü saat 10.00’da Edirne Selimiye Cami önünden start alacak.
Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu, sporcuların Karaağaçtan Pazarkule Sınır Kapısı’na doğru ilerleyerek buradan pasaportsuz ve vizesiz Yunanistan’ın Kastanies Kasabası’na geçip kendilerine belirlenen güzergahı izlemelerinin ve yeniden pasaportsuz ve vizesiz Pazarkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaparak Selimiye Cami’nin önünde finişe ulaşmalarının ardından son bulacak.
Türk-Yunan-Bulgar Dostluk Grubu Derneği tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:
“Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu ve dünyanın çeşitli ülkelerinden katılan 1.500 sporcuya ev sahipliği yapacak olan "Şehirlerin Sultanı, Sultanların şehri Edirne," tarihî ve turistik eşsiz güzellikleriyle ülkemizin Avrupa’ya açılan kapısı konumundadır.  Uluslararası boyutu bulunan bu etkinlikle başta UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Selimiye Cami olmak üzere, Edirne Büyük Sinagog, tarihî öneme haiz Karaağaç Mahallesi ve Edirne’nin çok çeşitli yerlerinin görsel olarak tanıtılması planlanmaktadır. Dünyada dostluğu pekiştirmek ve sınırları ortadan kaldırmak için gerçekleştirilen bu spor etkinliğiyle, sporun bir araya getirme gücünü etkili bir şekilde kullanarak toplumları kaynaştırmak ve bu heyecana ortak etmek amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda sporun gelişmesine ışık tutmak ve bu coğrafyada fair play duygusu içerisinde uluslararası bir etkinlik yapmak, bu tür etkinlikleri artırarak katılan sporcu sayılarını ve etkinliğin kalitesini belirlenen hedefin üzerine çıkarmak çok büyük öneme sahiptir. Coğrafi konumu ve tarihî estetik değeri yüksek, sembol olarak öne çıkmış kentleri buluşturması bakımından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu, ülkeler arası iletişimin gelişmesine büyük katkı sunmaktadır. Düşmanlıkların sevgiye, çatışmaların ve karşıtlıkların hoşgörüye dönüştüğü bir etkinlik olması temennisiyle, geleceğe barış ve esenlik ilhamı taşıyacak çok değerli bir kavram olan "DOSTLUĞU" dünyaya bir kez daha hatırlatmak, sağlıklı yaşam bilincine katkıda bulunmak ve toplumun yaşam kalitesini artırmak için hep beraber sınırsız dostluğa koşuyoruz.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here