“Sınav başvuruları yarın sona erecek”

7
* Anadolu Üniversitesi Kırklareli İl Temsilcisi Münür Saygın; “İş ve Meslek Danışmanı Belgelendirme Sınavı’nı başvurular 30 Mart’ta sona erecek” dedi. 
HABER MERKEZİ
Anadolu Üniversitesi Kırklareli İl Temsilcisi Münür Saygın İş ve Meslek Danışmanı Belgelendirme Sınavı’na başvuruların başladığını ve 30 Mart 2012 Cuma günü sona ereceğini belirterek şunları kaydetti:
“Anadolu Üniversitesi Personel Belgelendirme Birimi (ANAPER)  İş ve Meslek Danışmanı yeterliliğine ait Belgelendirme Sınavları’nın ilkini 6-12-13 Mayıs 2012 tarihlerinde gerçekleştirecek. Teorik ve Uygulama Smavları olmak üzere iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek sınavlara başvurular 30 Mart 2012 tarihine kadar http://anaper.anadolu.edu.tr adresinden yapılabilecek.
Sınavın teorik kısmı 6 Mayıs 2012 tarihinde o il için başvuran aday sayısının 100’ü geçmesi şartıyla Adana, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Trabzon illerinde; uygulama kısmı ise 12-13 Mayıs 2012 tarihlerinde Eskişehir’de yapılacak.Yaş sınırlaması olmaksızın, 4 yıllık lisans mezuniyetine sahip olan herkesin sınavlarına başvurabildiği belgelendirme hizmetinde tüm oturumlarda başarılı olanlar İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6) Sertifikası almaya hak kazanarak İş ve Meslek Danışmanı ünvanıyla çalışabilecekler. Bu doğrultuda İş ve Meslek Danışmanları, bireylerin istek ve durumuna en uygun iş/mesleği seçmesi, seçtiği iş/meslekle ilgili eğitim imkânlarından yararlanması, işe yerleştirilmesi ve işe uyumunun sağlanması ile ilgili sorunların çözümüne sistemli olarak yardım ederek başta Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) olmak üzere kamu kurumlan veya özel kuruluşlarda hizmet verebilecekler.
Anadolu Üniversitesi Yaşam Boyu Öğrenim Uygulama ve Araştırma Merkezi altında 2011 Temmuz ayında, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından ulusal yeterlilikleri yayınlanan programlara ilişkin sınav ve belgelendirme hizmeti sunmak amacıyla kurulan ANAPER, İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6) Belgelendirme Sınavları’nı yapmak üzere MYK tarafından yetkilendirilen ilk kuruluştur. Bu kapsamda, ilk olarak İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6) ulusal yeterliliğine ait belgelendirme sınavlarını gerçekleştirmek için çalışmalarım tamamlayarak Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK)  tarafından akredite edilmiş ve MYK tarafından yetkilendirilmiştir.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.