Sinanlı’da 35 yıllık Su Şebekesi Hatları sıfırlanıyor

8
* Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Sinanlı Beldesi’nin tuttuğunu koparan Belediye Başkanı Ali Alkan, beldenin 35 yıldan bu yana değişmeyen Su Şebekesi Hatları’nı önümüzdeki yaza kadar sıfırlamak için kolları sıvadı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Sinanlı Belde Belediye Başkanı Ali Alkan, seçim vaatlerini bir bir yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyor. Tuttuğunu koparan, verdiği sözü yerine getiren bir Başkan olarak tanınan Ali Alkan Başkan olur olmaz İller Bankası’na yaptığı müracaat ile beldenin 35 yıldan bu yana değişmeyen Su Şebekesi Hatları’nı değiştirmek için Proje onayının tamamlandığını belirterek şunları kaydetti: 
“Göreve geldiğimizde seçim vaatlerimden en önde geleni Su Şebekesi’ni değiştirmekti. Bunun içinde göreve geldiğimiz günden itibaren bu konuda gerekli çalışmaları başlattık. Beldemizdeki su şebekesinde 35 yıllık aspesli borular kullanılıyor. Göreve gelir gelmezde 239 Nisan 2009 yılında İller Bankası’na başvuruda bulunduk. İller Bankası’na sunduğumuz projemiz geçtiğimiz hafta içerisinde onaylandı. Onaylanan projemizi Ankara’ya giderek aldık. Şimdi bu projenin yapım aşamasına geldik. Bu konuda da İller Bankası ile görüşeceğiz. Projemizin tamamı 1 milyar 200 bin TL. Bunun yüzde 50’sini Hibe olarak yaptırdım, geri kalanını da hibe olarak yaptırmaya çalışacağım.  
Beldemizdeki Su Şebekesi’nin uzunluğu 12 kilometre uzunluğundadır. Projemizdeki çalışmalar son sistemle yapılacak. Elektronik sistem ile kontrol edilebilecek. Arızalara anında müdahale edilebilecek. Su Deposu yapılacak, eskimiş durumda bulunan 35 yıllık aspesli borular değişerek 12 kilometre uzunluğundaki Su Şebekesi’nin boruları yenilenecek. Bu çalışmalar ile beldemizin komple İçme Suyu Şebekesi sıfırdan yenilenmiş olacak. Yapacağımız çalışma ile beldemizde bulunan toplam 700 abonemize temiz ve sağlıklı suyu hiçbir aksamaya mahal vermeden ulaştıracağız. 
Çalışmamızın en zor kısmı olan proje aşamasını 2 sene içerisinde tamamlayarak onaylattık. Bu aşamada bizden suyumuzun 47 analizini istediler. Yapılan 47 analizden bir tanesinin bile değeri düşük olsaydı projemizi kabul etmeyeceklerdi. Bizim suyumuzun bütün değerleri normal çıktı. 45 bin TL’ye projeyi çizdirdik. Bunun yüzde 75’ini devlet karşıladı. Yüzde 25’lik kısmı olan 11 bin TL’Yİ Belediye olarak ödedik.
Bundan sonra işimiz daha kolay. Önümüzdeki günlerde projemizi ihaleye çıkartacağız. İhale aşamasının tamamlanmasının ardından önümüzdeki yıl Mart-Nisan aylarında döşeme çalışmaları başlar. Önümüzdeki yaz aylarında da tamamlanır. Belediye Başkanlığı Seçimleri’nde yapmayı vaat etmiş olduğum öncelikli konu olan İçme Suyu Sorunu’nu da önümüzdeki yaz tamamlayarak sözümüzü yerine getirmiş olacağız.
Bu projemizi olduğundan dolayı bu yıl yollarımızı yapmadık. Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından yollarımızda parke taş döşeme çalışmalarını başlatacağız. 5 bin metrelik taşımız geldi, daha 5 bin metre daha taşımız gelecek. Yollarımız ile kaldırımlarımız tamamlanmış olacak.
Bu iki konunu tamamlanması ile beldemizde başka bir sorunuz kalmıyor. Başkanlık dönemimizde vermiş olduğumuz sözleri de yerine getirmiş olacağız.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here