“Sigarayı bırakmak mümkün”

28
Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Bilgin “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” ile ilgili biz açıklama yaparak sigarayı bırakmanın mümkün olduğunu belirtti.

HABER MERKEZİ
İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Bilgin’in açıklaması şu şekilde oldu;
“Sigarayı Bırakmak Mümkündür. Sigarayı bırakmak için kendinizi hazırlayın. Bırakmak istediğinize dair olumlu karar verin. Bunun ne kadar zor olabileceğine dair olumsuz düşünceleri engellemeye çalışın. Bırakmak isteyişinizin bütün nedenlerini sıralayın. Her gece yatmadan önce bu nedenlerden birini 10 kez tekrar edin.
Sağlığınız ve başkalarına karşı sorumluluklarınızın yanında, güçlü kişisel nedenler geliştirin. Örneğin sigara mola¬ları, ateş arama için ziyan ettiğiniz toplam zamanı vb. düşünün.
Kendinizi fiziksel olarak forma sokmaya başlayın: Düzen¬li egzersiz yapın, daha fazla sıvı alın, yeterince dinlenin ve aşırı yorgunluktan kaçının.
Bırakmak için bir tarihi hedef olarak belirleyin. Doğum gününüz, evlilik yıl dönümünüz gibi özel günleri seçebi¬lirsiniz. Eğer yoğun olarak iş yerinde sigara içiyorsanız, tatilde bırakın. Belirlediğiniz günü kutsal gibi kabul edin, hiçbir şeyin onu değiştirmesine izin vermeyin. Ne bekleyeceğinizi bilin!
Bırakma belirtilerinin -geçici- olduğunu bilin. Geneli sadece 2-3 hafta sürer.
Yeniden başlamaların çoğunlukla, bırakma belirtileri hala en yoğun düzeyde ve vücudunuzun nikotine bağımlı olduğu sigarayı bırakmadan sonraki ilk haftada meydana geldiğini bilin. Bunun geçireceğiniz en zor zaman olduğunun farkında olun ve bu kritik dönemi atlatmak için iradeniz, aileniz, arkadaşlarınız gibi bütün şahsî kaynaklarınızı kullanın.
Diğer yeniden başlamaların çoğunun da, sigarayı bıraktık¬tan sonraki ilk 3 ay içinde olduğunu bilin. Yeniden başla¬ma özellikle stresle, beklenmedik şekilde tetiklenir. Bu du¬rumlar sigarayı rahatlamayla özdeşleştirdiği için, kişinin otomatik olarak sigaraya yöneldiği anlardır. Bunlar meydana gelmeden önce kendini hazırlamak zor olduğu için, olduğunda fark edebilmek önemlidir. Unutmayın, sigara bir alışkanlıktır, ama kırabileceğiniz bir alışkanlıktır.
Daha önce sigarayı temelli bırakmış kişilerin çoğunun bunu ancak birkaç denemeden sonra yapabildiklerini bi¬lin. İlk denemede bırakanlardan biri olabilirsiniz, ama ‘yılmayın’ ve yeniden deneyin.
* “Başkasını bu işe dahil edin”
Hedeflediğiniz günde sigarayı bırakabileceğinize dair bir arkadaşınızla iddiaya girin. Sigara paranızı her gün bir kenara koyun ve eğer sigara içerseniz o parayı bir yere bağışlayın. (Ama sigara içerseniz vazgeçmeyin, gücünüzü toplayıp yeniden deneyin.) Eşinizin ya da bir arkadaşınızın sizinle birlikte sigarayı bırakmasını isteyin. Ailenize ve arkadaşlarınıza sigarayı bırakacağınızı ve bunun tarihini söyleyin. Bu, hem bırakmadan önce hem de sonra önemli bir destek kaynağı olabilir
* Bırakma yolları nelerdir?
Marka değiştirin, tadını kötü bulduğunuz bir markaya ge¬çin. Hedeflediğiniz bırakma gününden 2 hafta önce, katran ve nikotin içeriği düşük bir markaya geçin. Bu, sigara içme davranışınızı değiştirmenize yardımcı olacaktır. Ancak, da¬ha fazla sigara içmeyin, içinize daha sık ya da daha derin çekmeyin, parmağınızla filtrenin deliklerini kapatmayın. Bunların hepsi aldığınız nikotin miktarını arttırır; oysa amaç vücudunuzu yavaş yavaş nikotinsizliğe hazırlamaktır.
* Sigarayı bırakmak için ipuçları:
Her bir sigaranın sadece yarısını için. Her gün ilk sigaranızı yakmayı bir saat geciktirin. Günün yalnızca tek ya da çift saatlerinde içme kararı alın. Önceden, o gün kaç sigara içeceğinize karar verin. Bu sayının üstündeki her sigara için istediğiniz bir yere para bağışlayın. Yeme alışkanlığınızı, sigarayı azaltmanıza yardımcı ola¬cak şekilde değiştirin. Örneğin süt için (çoğu kimse sütün sigarayla gitmediğini düşünür). Yemeklerinizi, sizi sigaraya yöneltmeyecek şeylerle bitirin. "Kafanızı toplamak" istediğinizde sigara yerine bir bar¬dak meyve suyu için. Unutmayın ki sigarayı azaltmak bırakmanıza yardımcı olur, ama bunun yerini tutmaz. Günde yedi sigaraya ka¬dar indiyseniz bırakma tarihini belirleme ve ona bağlı kalma zamanı gelmiş demektir. "Otomatik Olarak" sigara içmeyin Gerçekten istediğiniz zaman için. Sırf alışkanlıktan dola¬yı sigara yakmaya kalktığınızda, kendinizi yakalayın. Kül tablalarınızı boşaltmayın. Bu, her gün kaç sigara içtiğinizi size hatırlatacak, izmaritlerin görüntü ve kokuları hoş olmayacaktır. İçtiğiniz her bir sigaranın farkına varın. Ters elinizi kullanarak, sigarayı farklı bir cebinize ya da her zaman koyduğunuzdan başka yerlere koyarak otomatik olarak sigaraya uzanma davranışınızı kırın. Gün boyu birçok kere, hiç düşünmeden sigara içiyorsanız, her sefer bir sigara yakarken aynaya bakmaya çalı¬şın. Bunu istemediğinize karar verebilirsiniz.
* “Sigara içmeyi uygunsuz hale getirin”
Sigarayı kartonla almayı bırakın. Bir paket bitmeden diğerini almayın. Evde ya da işte, yanınızda sigara taşımayı bırakın. Sigaraya ulaşmanızı zorlaştırın.
* “Sigara içmeyi hoş olmayan bir hale getirin”
Sizin için özellikle zevk verici olmayan şartlarda sigara için. Örneğin başkalarıyla birlikte içmekten hoşlanıyorsanız bunu yalnız yapın. Sandalyenizi boş bir köşeye doğ¬ru çevirin ve sadece içtiğiniz sigarayla onun olumsuz etkilerine konsantre olun.
Bütün izmaritlerinizi büyük bir cam kavanoz içinde top¬layarak, sigaranın pisliğini hatırlamak için saklayın.
* Bırakmadan hemen önce yapmalı?
Sigarasız olma egzersizleri yapın. Bir daha asla sigara içmeyeceğinizi ‘düşünmeyin. Her seferinde, o günü de sigarasız geçirmeyi düşünerek bırakın. Kendinize bugün sigara içmeyeceğinizi söyleyin ve içmeyin. Uzun süre kalan sigara kokusundan kurtulmak için elbi¬selerinizi temizleyin. Bütün sigara ve kibritleri atın. Çakmakları ve kül tablala¬rını saklayın. Diş hekimine gidip dişlerinizi temizleterek sigara lekelerinden kurtulun. Dişlerinizin bu şekilde ne kadar güzel gözüktüğüne dikkat edin ve onları öyle tutmayı hedefleyin. Kendiniz ya da bir başkası için almak istediğiniz şeylerin listesini yapın. Maliyetlerini sigara paket fiyatı üzerinden hesaplayın ve bu hediyeleri almak için parayı bir kenara koyun. O büyük günde kendinizi çok meşgul edin. Sinemaya, spor yapmaya gidin; uzun yürüyüşler yapın ya da bisiklete binin. Ailenize ve arkadaşlarınıza o günün sigarayı bırakma gü¬nünüz olduğunu hatırlatın. Onlardan ilk haftalarda yaşayacağınız zorluklarda size yardımcı olmalarını rica edin. Kendinize bir mükâfat ya da kutlama niyetiyle özel bir şey verin.
* Bıraktıktan Hemen Sonra ne yapmalı?
Evde, iş yerinde ve çevrenizde temiz, taze, sigarasız bir ortam oluşturun. Kendiniz için çiçekler alın. Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk birkaç gün kütüphane, müze, tiyatro, ibadethane gibi sigara içilmesine izin veril¬meyen yerlerde mümkün olduğunca çok vakit geçirin. Bol su ve meyve suyu için. (Ama kafein içeren meşrubat¬tan sakının) Alkol ve kahve gibi sigara ile bağlantı kurduğunuz içeceklerden sakının Elinizde sigara bulunmasını özlüyorsanız, anahtarlık, tespih, kalem gibi bir şeylerle oynayın. (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here