“Sigara Yasağı’nda kahveci esnafı çelişkiye düşüyor”

9
Kahveciler Odası Başkanı Nazif Kıvılcım ve ikinci Başkan Tahir Kaval, İlçe Emniyet Müdürü Emir Bilget’i makamında ziyaret ettiler.

Lüleburgaz

Sigara Yasağı konusunda bazı kahveci esnafının çelişkiye düştüğünü ifade eden Başkan Kıvılcım; “Bazıları yeri müsait olduğu için müşterilerine sigara içmeyi serbest bırakıyor. Bunu duyan diğer insanlar da yeri müsait mi değil mi bilmeden sigara içilmesine müsaade ediyor. Bu yüzden sıkıntılı bir dönem geçiriyoruz. Kahveciler Odası olarak Federasyona başvurduk ve 120 metrekarelik bir kahvede sigara içme bölümleri oluşturulmasını istedik. Böylece hem kahveci esnafı hem de kanun uygulayıcılarının rahatlayacağını düşünüyoruz” dedi.
Emir Bilget ise; “Kural konmuşsa uygulanacaktır. Sigara Yasağı konusunda personelimize tüm eğitimler ve seminerler verildi. Artık kanun tam anlamıyla biliniyor ve tam olarak uygulama aşamasına gelinmiştir. Bu yasak bir şekilde oturacak ve de uygulanacaktır. Herkes üzerine düşen görevi yapmalı, koordineli bir şekilde hareket ederek halkımızın hak ettiği muamele yapılmalıdır. Gelecekte ne olur bilinmez ama kural konmuşsa uygulanacaktır. Önemli olan esnafımıza ve vatandaşımıza sıkıntı vermeden kuralların oturmasını sağlamaktır” dedi.
4207 sayılı Kanun hükümlerinin Uygulanması konusunda 81 İl Valiliğine gönderilen yazıda ise;
“Tavan veya yan yüzeyleri otomatik veya manuel sistemlerle kapanabilen işletmelerde yan yüzeylerin yarısından fazlasının açık tutulması halinde tavan kısmı kapalı da olsa açık alan olarak değerlendirilecektir. Ayrıca yan yüzeyleri tamamen kapalı da olsa tavan kısmı tamamen açık olduğu durumlarda da bu yerler açık alan olarak değerlendirilecektir. Bu şartların hazırlanmasıyla oluşturulan açık alanlarda, kapalı alanlara duman geçişi engellendiği takdirde tütün ve tütün ürünleri tüketebileceklerdir.
4207 sayılı Kanun Hükümlerinin uygulanıp uygulanmadığı hususunda yapılan denetimlerde yukarıdaki açıklamalar ışığında hareket edilmesi, denetim ekiplerine ve denetim ekipleri dışında bu hizmeti sunan kolluk kuvveti temsilcilerine  gerekli hizmet içi eğitimlerin verilmesinin sağlanması, vatandaşlardan gelebilecek olası şikâyetlere derhal müdahale edilecek şekilde planlamaların yapılması denetimlerin aralıksız ve düzenli olarak devam ettirilmesi rica olunur” denildi. (gk)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here