“Sigara Yasağı’nda düzenlemeye gidilmeyecek”

11
Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü sigara yasağında düzenlemeye gidileceği haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek uygulamanın aynı şekilde devam edeceğini ve il genelinde 17 işletmeye konu ile ilgili tutanak tutulduğunu belirtti.

HABER MERKEZİ

Geçtiğimiz günlerde Kırklareli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Kırklareli merkez ilçede 10 işletmeye tutanak tutularak 1 işletmeye de para cezası uygulandığını bildirmişti. İl genellemesi yapan Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü ise il genelinde 17 işletmeye tutanak tutulduğunu ve 3 işletmeye para cezası uygulandığını kaydetti.
Sigara Yasağı Kanunu’nda herhangi bir düzenlemeye gidilmeyeceğini de belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Bilgin; “Bilindiği üzere 5727 sayılı Kanunla değişik 4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun 19 Ocak 2008 tarihli ve 26761 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış ve 19 Mayıs 2008 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kanunun “Özel hukuk kişilerine ait lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti veren işletmelerde tütün ve tütün ürünlerinin tüketilmeyeceğini” ifade eden hükmü ise 19 Temmuz 2009 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 04.11.2009 tarihli emirlerinde, 19 Temmuz 2009 tarihi itibari ile illerde Kanun hükümlerinin etkin bir şekilde uygulandığı, uyum oranlarının yüzde yüzlere yaklaştığı, ancak son günlerde Kanunun esnetilebileceği şeklinde basın yayın organlarında değişik haberlere rastlandığı belirtilmektedir.
Bu kapsamda kişilerin ve gelecek nesillerin temiz hava solumasını sağlamayı amaçlayan bu Kanunun uygulanmasına devam edileceği herhangi bir düzenlemeye gidilmeyeceği ilgili yazıda ifade edilmektedir.
Kanunun ikinci kısmının yürürlüğe girdiği 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren yapılan denetimlerde İl genelinde 17 işletmeye tutanak tanzim edilmiş olup bunlardan 3 işletmeye Belediye Encümenleri tarafından para cezası kesilmiştir. Kanun hükümlerine uymayan 9 kişiye ise kişi başı 69 TL Para Cezası uygulanmıştır.
Konu ile ilgili bilgilendirme ve denetim çalışmaları devam etmekte olup halkımızın ve işletmelerin Kanun hükümlerinin uygulanması yönünde gösterdikleri hassasiyet memnuniyetle karşılanmaktadır” (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here