Sıcak hava pazara olumsuz etki yaptı

6
Her hafta Çarşamba günleri Sungurbey ile Waldorf Caddeleri üzerinde kurulan halk pazarına vatandaşlar havanın sıcak olması sebebi ile öğle saatlerinde pazara fazla ilgi göstermedi.
HABER MERKEZİ
Haftalık alışverişlerini yapmak için pazara giden vatandaşlar özellikle akşamüstü saatlerini tercih ettiler. Halk pazarına tezgah açarak ekmek parası için müşteri bekleyen esnaflardan bazıları sıcaklardan ötürü şikayetçi olduklarını belirtti. Sıcakları fırsat bilen bazı esnafların pazaryerinde dondurma ve soğuk su satışı yaptığı görüldü.
* Yazın vazgeçilmezi her yerde
Özellikle yaz aylarında insanlar tarafından en çok tüketilen ürün olan Domates’i pazaryerinin her köşesinde görmek mümkün. Halk pazarında en çok ilgi gören gıdalara arsında bulunan domates kilosu 50 Kuruş ile 1,50 TL arasında satıldı. Vatandaşlar her zamanki gibi ucuz ve kaliteli ürün arayışına girerek sıcak havaya rağmen tüm gıda reyonlarını karış karış dolaştı. Yine en çok rağbet gören Salatalık Badem kilosu 1 TL’den, Patates kilosu 75 Kuruş’tan, Taze Fasulye kilosu 2.50 TL’den satılırken yaz mevsiminin bir diğer vazgeçilmezi olan Şeftali kilosu 2 TL’den satıldı.
* Vatandaş giyim reyonlarına sadece baktı
Giyim reyonlarında fazla bir hareketlilik gözlenmedi. Vatandaşlar en çok temel gıda ihtiyaçlarına öncelik verdikleri için giyim ihtiyaçlarını ikinci veya üçün plana atarak sadece reyonlara bakmak ile yetindiler. Ama giyimine özen gösterenler pazaryerindeki giyim reyonlarını dolaşarak kendisine en uygun olan kıyafeti seçip satın aldı.
* Sıcaktan etkilenmemek için dondurma yediler
Pazaryerine köylerden gelerek kendi ürettikleri doğal ve organik ürünleri vatandaşlara sunan köylü kadınlar sıcaktan bunalarak serinlemek için dondurma yemeyi tercih ettiler. Geç saatlere kadar satış yapan köylü kadınlar durumlarından şikayetçi olmadıklarını fakat sıcakların olumsuz etkilerinden kurtulmak için soğuk gıdalar tüketmeyi tercih ettiklerini ifade ettiler.
* Vatandaş iyi balığı evine götürdü
Her Çarşambayı ip ile çeken balık severler bu Çarşamba yine balıkçıların önüne gelerek akşama ziyafet çekebilmek için en iyi balıkları seçtiler. Tezgahları süsleyen balıklar arasındaki Tekir kilosu 7 TL’den, Sardalya kilosu 5 TL’den, Çupra tanesi 5 TL’den Levrek tanesi 5 TL’den satıldı. Tezgahtaki balıkları inceleyen vatandaşlar en iyi ve en güzel balıkta karar kılarak onu satın alıp evlerinin yolunu tuttular. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here