Sıcak; “Daha çok okuyan bir toplum olmalıyız”

14
31Mart-06 Nisan tarihleri arasında kutlanmakta olan “Kütüphaneler Haftası” Etkinlikleri kapsamında Kırklareli İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda kutlama programı düzenlendi.

HABER MERKEZİ
31Mart-06 Nisan tarihleri arasında kutlanmakta olan “Kütüphaneler Haftası” Etkinlikleri kapsamında Kırklareli İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda kutlama programı düzenlendi.
02 Nisan 2014 Çarşamba günü saat 14.30’da düzenlenen etkinliğe; Kırklareli Vali Yardımcısı Hikmet Çakmak, Kırklareli İl Hukuk İşleri Müdürü M. Erhan Türker, Kırklareli İl Halk Kütüphanesi Müdiresi Serap Hilal Sıcak, Kırklareli İl Müftüsü İsmail Bayrak,  Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Fikret Macit, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fikret Merter, Kırklareli üniversitesi Öğretim Görevlisi Ali Mert Altay, Kamu Kurum ve Kuruluşların temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
* Sıcak; “Halk Kütüphaneleri halkın okuma ihtiyacını karşılamak üzere kurulmuşlardır”
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını yapan Kırklareli İl Halk Kütüphanesi Müdiresi Serap Hilal Sıcak şunları kaydetti;
“Yediden yetmişe herkesin ücretsiz faydalandığı kütüphaneler olarak tanımlanabilir. Ekonomik ve kültürel anlamda gelişmiş ülkelerde yaşam boyu öğrenme tanımına uygun olarak her yaştaki insanın kullanıcısı olduğu halk kütüphaneleri; teşvik edici atmosferleri rahat ve çekici görünümleri ile halkın ilgilerini sürekli canlı tutabilmektedirler.
Ülkemiz halk kütüphanelerinde de son dönemlerde hizmet, sunum kalitesi, binaların fiziki durumları demirbaş eşyaların yenilenmesi bakımından belli bir iyileşmeden söz edilebilir. Özellikle fazla sayıda yayın temini, kitabı okuyucusu ile buluşturma bakımından önemli bir gelişmedir. Kütüphaneler artık biçim değiştiriyor. Bu gelişmede internetin rolü çok fazladır. İnternet tipik bir eğitim aracı haline geldi. Meslektaşlarımız kendi alanlarında ne gibi yenilikler olduğunu, hizmet sunum çeşitleri ve yöntemleri gibi farklılıkları hemen görebilmektedirler. Halk Kütüphaneleri halkın okuma ihtiyacını karşılamak üzere kurulmuşlardır. Doğal olarak halk kütüphanelerinin varlığı, okuyan araştıran bireyler varsa anlam kazanır. Yoksa varlığı ile yokluğu arasında fark olmayan birer kurum olarak kalacaklardır. Bu nedenle; halk kütüphaneleri hizmet sunumlarından, hedef kitle tespitine kadar planlarını iyi yapmalı, temelde okuma alışkanlığının gelişmesi ve yerleşmesi konusunda çaba göstererek kendi varlıklarının etkisini kalıcı hale getirmelidirler. Daha doğrusu hizmet ettiği yörenin halkına "Ben buradayım" "Beni fark edin " demelidir.
Kırklareli İl Halk Kütüphanemiz bu nedenle çeşitli çalışmalar yürütmektedir. 2012 yılında 5 bin adet çanta 2013 yılında 3 bin adet anahtarlık yaptırılarak gelen okuyucularımıza hediye edilmiştir. Yeni gelen kitaplar şehrin merkezi yerinde bulunan billboardlarda sergilenmektedir. Ayrıca kütüphanenin facebook sayfası oluşturulmuş olup okuyuculara bu yolla da ulaşılmaktadır. Kütüphanemizde evimiz kadar rahat bir ortam yaratmaya çalıştık. Gelen okuyucularımızın memnun ayrılması için elimizden geleni yapıyoruz. Çabalarımızın boşa gitmediğini yıllık istatistiklere baktığımızda görebiliyoruz. 2013 yılında 6 bin 109 üyeye toplam 24 bin 714 ödünç kitap verilmiş, 61 bin kişi de kütüphanemizin çeşitli birimlerinden yararlanmıştır. Kütüphanenin 2 konferans salonu da ilimizin bir başka ihtiyacını karşılamaktadır. 2013 yılında 42 ayrı konuda toplantı ve konferans yapılmıştır. Daha çok okuyan bir toplum olabilmek dileğiyle hepinize saygılar sunarım.”
Kırklareli İl Halk Kütüphanesi Müdiresi Serap Hilal Sıcak’ın konuşmasının ardından Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Fikret Macit ve Kırklareli Vali Yardımcısı Hikmet Çakmak birer konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından Kırklareli üniversitesi Öğretim Görevlisi Ali Mert Altay, Slayt gösterimi şeklinde Kütüphaneler hakkında katılımcılar verdi. Programın devamında Kütüphaneden en çok faydalanan kişilere birer plaket verildi. Program verilen ikram ile son buldu. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here