Sıcak; “Bu proje sayesinde internet kullanmasını bilmeyen kalmayacak”

35
T.C. Cumhurbaşkanlığı’nın himayesi altında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen Kütüphan-e Türkiye Projesi 20 İl Halk Kütüphanesi ile birlikte Kırklareli İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleşecek.
HABER MERKEZİ
T.C. Cumhurbaşkanlığının himayesi altında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen Kütüphane Türkiye Projesi 20 İl Halk Kütüphanesi ile birlikte Kırklareli İl Halk Kütüphanesinde gerçekleşecek.
Kırklareli İl Halk Kütüphanesi Müdürü Hilal Sıcak,  bu proje kapsamında bilgisayar ve internet kullanımı bilmeyenlere eğitim verileceğini, proje kapsamında bilgisayar ve internet kullanımı öğretileceğini söyledi. Türkiye Nüfusunu %60’ının altmışının internet ve bilgisayar kullanımını bilmeğini söyleyen Sıcak, bu projenin amacının da bu kesimi bilgisayar ve internetle buluşturmak olduğunu belirterek şunları kaydetti: 
“Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) kullanımının günümüzde eskiye oranla giderek daha fazla yaygınlaşmış olmasına rağmen, söz konusu teknolojilerin çok hızlı değişim ve gelişim göstermesinin de bir sonucu olarak, sayısal bölünme olgusu gerek gelişmiş ülkelerde gerekse de gelişmekte olan ülkelerde, özellikle de bu toplumların dezavantajlı kesimlerinde, bilgi toplumuna geçiş ve bunun sonucu olarak ta bireylerin yaşam kalitelerinin yükselmesi süreçlerinin önünde bir engel teşkil etmeye devam etmektedir. Dünyanın neredeyse bütün ülkelerinde devlet organları ve sivil toplum kuruluşları sayısal bölünme olgusunun yarattığı sorunların azaltılmasına ve giderilmesine yönelik girişimlerde bulunmakta ve startejiler geliştirmektedir. Ülkemizde de Başbakanlık, Kalkınma Bakanlığı,  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumlar başta olmak üzere çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının sayısal bölünmeyi azaltmaya ve gidermeye yönelik çalışmaları bulunmaktadır. Kütüphan-e Türkiye adı verilen bu proje, Bill ve Melinda Gates Vakfının Küresel Kütüphaneler Girişimi tarafından desteklenmekte olup, ülkemizdeki halk kütüphanelerinin, vatandaşların gereksinim duydukları BİT imkanlarını engelsiz bir biçimde hizmete sunan ve en üst düzeyde yararlanabilecekleri bir çekim merkezi haline dönüştürülmesini hedeflemektedir. Böylelikle, başta toplumun dezavantajlı kesimleri olmak üzere, toplumun tamamının zengin internet bilgi ve iletişim kaynaklarından yararlanabilmesi, e-devlet uygulamalarına katılabilmesi ve bunun bir sonucu olarak, toplumun hayat standardında gelişme sağlanması nihai amaç olarak belirlenmiştir.
Proje kapsamında yer alan halk kütüphanelerinin e-devlete açılan birer kapı olması, BİT imkanlarına ve okur-yazarlığına sahip olmayan vatandaşlara halk kütüphaneleri aracılığıyla uzaktan ve yerinde ücretsiz BİT eğitimlerinin verilmesi, kütüphane çalışanlarının birer BİT eğiticisi haline getirilmesi ve bu çabaların sürdürülmesi konusunda proje savunucusu olarak yetiştirilmesi projenin temel hedefleridir. Hacettepe Teknokent-Teknoloji Transfer Merkezi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürlüğü işbirliği ile hazırlanmış ve yürütülmekte olan Kütüphan-e Türkiye Planlama ve Pilot Uygulama Projesi için, 2002 yılından bu yana aralarında Avrupa Birliği üyesi ülkelerin de bulunduğu 15 ülkede halk kütüphanelerinin toplumlardaki sayısal bölünmenin azaltılmasına önemli katkı sağlayacak yerlere dönüştürülmesini hedefleyen projelere maddi destek sağlamış ve sağlamakta olan Bill ve Melinda Gates Vakfından hibe ($ 3.2 milyon)  alınmıştır. 28 ay süreli Planlama ve Pilot Uygulama Projesi kapsamında; ülke genelini yansıtan 26 ilde bulunan ve çeşitli büyüklüklerdeki yerleşim birimlerini temsil eden toplam 78 halk kütüphanesinde, öncelikle, Bilgi ve İletişim Teknolojileri altyapısı, kütüphane çalışanları ve kullanıcılarının bilgisayar-internet-bilgi okuryazarlığı konularında ihtiyaç analizleri yapılacak, analiz sonuçlarına göre altyapı geliştirme çalışmaları yapılarak kütüphane çalışanları ve kullanıcılarına yönelik ücretsiz bilgisayar-internet-bilgi okuryazarlığı eğitimi verilecektir. Proje faaliyetlerinin nihai hedefleri olan, özellikle de toplumun dezavantajlı kesimleri açısından sayısal bölünmeyi azaltma ve giderme ve bireylerin yaşam kalitelerinde olumlu iyilşemeye yol açma hedeflerine ulaşma düzeyi, uygun etki analizi yöntemleri kullanılarak değerlendirilecektir. Planlama ve Pilot Uygulama Projesinin tüm faaliyetlerinin yürütülmesi sırasında elde edilecek deneyim ve geri bildirim esas alınarak, Türkiyedeki tüm halk kütüphanelerinde benzer faaliyetlerin uygulanabilmesini hedefleyen bir Ülke Projesi teklifi hazırlanacak, Ülke Projesi için bir taraftan Bill ve Melinda Gates Vakfına yeni hibe başvurusu yapılırken, diğer taraftan da proje faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak için, projenin ülkemizdeki diğer ulusal çaplı proje ve stratejilere entegre edilebilmesi için çalışmalar yapılacaktır.” 
* Pilot Proje Kapsamındaki Kütüphaneler:
ADANA
Adana İl Halk Kütüphanesi
Ceyhan İlçe Halk Kütüphanesi
Kozan (Karacaoğlan) İlçe Halk Kütüphanesi
ANKARA
Cebeci Halk Kütüphanesi
Gölbaşı İlçe Halk Kütüphanesi
Polatlı İlçe Halk Kütüphanesi
AYDIN
Aydın İl Halk Kütüphanesi
Nazilli İlçe Halk Kütüphanesi
Kuşadası İlçe Halk Kütüphanesi
BALIKESİR
Mutasarrıf Ömer Ali Bey İl Halk Kütüphanesi
Edremit M.Akpınar İlçe Halk Kütüphanesi
Gönen Ömer Seyfettin İlçe Halk Kütüphanesi
DİYARBAKIR
Diyarbakır İl Halk Kütüphanesi
Çermik İlçe Halk Kütüphanesi
Ergani İlçe Halk Kütüphanesi
ERZURUM
Erzurum İl Halk Kütüphanesi
Oltu İlçe Halk Kütüphanesi
Şenkaya Şehit Abdülbaki İlçe Halk Kütüphanesi
ESKİŞEHİR
Eskişehir İl Halk Kütüphanesi
Mahmudiye İlçe Halk Kütüphanesi
Seyitgazi Dr.Ayhan Onursal İlçe Halk Kütüphanesi
GAZİANTEP
Gaziantep İl Halk Kütüphanesi
İslahiye İlçe Halk Kütüphanesi
Nizip İlçe Halk Kütüphanesi
HATAY
Hatay Cemil Meriç İl Halk Kütüphanesi
İskenderun İlçe Halk Kütüphanesi
Kırıkhan N.Ulviye Civelek İlçe Halk Kütüphanesi
ISPARTA
Isparta Halil Hamit Paşa İl Halk Kütüphanesi
Şarkikaraağaç İlçe Halk Kütüphanesi
Yalvaç H.Ali Rıza Efendi İlçe Halk Kütüphanesi
İSTANBUL
Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi
Kadıköy Aziz Berker İlçe Halk Kütüphanesi
Gaziosmanpaşa İlçe Halk Kütüphanesi
İZMİR
Atatürk İl Halk Kütüphanesi
Kemalpaşa İlçe Halk Kütüphanesi
Tire İlçe Halk Kütüphanesi
KARS
Kars İl Halk Kütüphanesi
Sarıkamış İlçe Halk Kütüphanesi
Susuz Halit Paşa İlçe Halk Kütüphanesi
KASTAMONU
Kastamonu İl Halk Kütüphanesi
Daday İlçe Halk Kütüphanesi
Tosya İlçe Halk Kütüphanesi
KAYSERİ
Kayseri 75. Yıl İl Halk Kütüphanesi
Pınarbaşı İlçe Halk Kütüphanesi
Yeşilhisar İlçe Halk Kütüphanesi
KIRKLARELİ
Kırklareli İl Halk Kütüphanesi
Lüleburgaz Sokullu Mehmet Paşa İlçe Halk Kütüphanesi
Babaeski Görkey İlçe Halk Kütüphanesi
KOCAELİ
Kocaeli İl Halk Kütüphanesi
Gebze İlçe Halk Kütüphanesi
Gölcük İlçe Halk Kütüphanesi
KONYA
Konya İl Halk Kütüphanesi
Beyşehir İlçe Halk Kütüphanesi
Ereğli İzzettin Süllü İlçe Halk Kütüphanesi
MALATYA
Malatya İl Halk Kütüphanesi
Yeşilyurt İlçe Halk Kütüphanesi
Darende S. Mehmet Paşa İlçe Halk Kütüphanesi
MANİSA
Manisa İl Halk Kütüphanesi
Akhisar Zeynelzade İlçe Halk Kütüphanesi
Salihli İlçe Halk Kütüphanesi
MARDİN
Mardin İl Halk Kütüphanesi
Midyat İlçe Halk Kütüphanesi
Nusaybin İlçe Halk Kütüphanesi
MUŞ
Muş İl Halk Kütüphanesi
Malazgirt İlçe Halk Kütüphanesi
Varto İlçe Halk Kütüphanesi
NEVŞEHİR
Nevşehir İl Halk Kütüphanesi
Hacıbektaş İlçe Halk Kütüphanesi
Ürgüp Tahsin Ağa İlçe Halk Kütüphanesi
SAMSUN
Samsun Gazi İl Halk Kütüphanesi
Bafra Hasan Çakın İlçe Halk Kütüphanesi
Çarşamba İlçe Halk Kütüphanesi
TRABZON
Trabzon İl Halk Kütüphanesi
Akçaabat İlçe Halk Kütüphanesi
Sürmene 100. Yıl İlçe Halk Kütüphanesi
ZONGULDAK
Zonguldak İl Halk Kütüphanesi
Çaycuma İlçe Halk Kütüphanesi
Alaplı İlçe Halk Kütüphanesi (Kadir Sinici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.