SGK’dan emekli olacaklara müjde!

70
Kırklareli Sosyal Güvenlik (SGK) İl Müdürü Av. Tahsin Halcı Prim Borcu Olan Bağ-Kurlulara Emeklilik Kredisi Müjdesi verdi.
HABER MERKEZİ
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı (SGK) ile Halk Bankası arasında imzalanan protokol gereğince 4(b) kapsamında olup, prim borcundan dolayı emekli olamayan kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkâr ve çiftçilere her hangi bir teminat göstermeden kredi kullanmak suretiyle emekli olma ve sağlık hizmetlerinden yararlanma imkânı getirildi.
6552 Sayılı Kanun kapsamında SGK prim alacaklarının yeniden yapılandırıldığını hatırlatılan Kırklareli Sosyal Güvenlik (SGK) İl Müdürü Av. Tahsin Halcı, bu süreçte 5510 Sayılı Kanun’un 4/b kapsamındaki sigortalıların prim borçlarını kolaylıkla ödeyebilmesi için SGK ile Türkiye Halk Bankası arasında kredi işbirliği protokolü imzalandığını kaydetti.
İl Müdürü Halcı Yaptığı açıklmasında şunları kaydetti:
“6552 Sayılı “İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması İle Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun” kapsamında 4/b (Bağkur) Prim Borçları’nı yeniden yapılandıran ve borcunu ödemesi durumunda emekli olabilecek vatandaşlar için Halk Bankasından masrafsız (hayat sigortası ve yasal yükümlülükler hariç), 36 aya kadar vade seçenekleri ve aylık 0.97 faiz oranıyla kredi imkanı sağlanmıştır. Diğer taraftan, halen 5510 sayılı Kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında çalışan (SSK’lı) ve önceden 4(b) bendi (Bağkur) kapsamında çalışması nedeniyle prim borcu olan ve borcunu 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandırarak ödeme yapması halinde yaşlılık aylığına hak kazanacak sigortalılar da, borcunu ödemek için krediden yararlanacaklardır. Bu imkândan yararlanmak isteyen sigortalılarımız prim yapılandırma başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine yapacaklar, Kurumdan alacakları prim borcunu ödemesi halinde emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte Halk Bankası şubelerine müracaat edeceklerdir.” Son Başvuru Tarihi 02 Şubat 2015 olarak belirlendi.”
* Kredi Taksitleri Maaş’tan kesilecek
Yapılandırma süresi içinde başvuranların kredi kullanacağı, bankadan kullanılacak kredinin taksitlerinin, sigortalıya SGK tarafından bağlanacak emekli aylığından kesilerek ödenecek. Krediden faydalanan ve emekli aylığı bağlanan sigortalının ölümü halinde, sigortalıya hayat sigortası yaptığı için, ödenemeyen kredi tutarının sigorta şirketinden karşılanacak. "SGK tarafından bağlanan ölüm aylığı, sigortalının ölümü halinde ve Kurum mevzuatı gereğince aylık bağlanması şartlarının oluşması üzerine hak sahibi olan eş, çocuk ve ana babaya bağlanan aylık olarak değerlendirilmektedir. Malullük aylığı ise çalışmaktayken sigortalının çalışma gücünü kaybetmesi nedeniyle yetkili sağlık kurumlarından almış olduğu sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmiş ve Kurumun yetkili kurullarında kabul edildikten sonra, aylık bağlama şartlarını taşıması halinde bağlanan aylık olarak nitelendirilmektedir. Aylık bağlama süreci ile kontrol muayenesi nedeniyle sonucu öngörülememektedir.  Ölüm aylığı alan hak sahibinin, evlenme, sigortalı olarak işe başlaması veya ölüm gibi nedenlerle aylık alma şartlarını yitirmesinden dolayı, bağlanan aylıklar kesilmektedir. Bağlanan ölüm aylığının sürekliliği bulunmadığı gibi, süresi de bilinmemektedir. Kullanılan kredinin taksitleri, Kurum tarafından Bankaya gönderilen aylık tutarından kesilerek ödeneceğinden, ölüm ve malullük aylıklarının ise devamlılığı olmadığından Banka ile imzalanan protokol kapsamında bulunmamaktadır. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here