Sevgi Dünyamızın Pazartesi Sohbetleri başladı

13
* Kırklareli merkez ilçede faaliyet göstermeye başlayan Sevgi Dünyamız Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği Pazartesi Sohbetleri’ne başladı. “Kutlu Doğum haftası”na rastlayan sohbetlerin ilkinde Gazeteci-Yazar Mehmet Paksu “Hz. Muhammed (SAV) Niçin Habibullah’tır?” konusunda seminer verdi.
HABER MERKEZİ
Sevgi Dünyamız Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği tarafından her Pazartesi akşamı yapılması planlanan seminerlerden ilki 16 Nisan 2012 Pazartesi günü saat 20.30’da Ahmet Cevdet Paşa Eğitim ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Pazartesi Sohbetleri’nin ilkinin “Kutlu Doğum Haftası”na rastlaması sebebi ile Gazeteci-Yazar Mehmet Paksu tarafından “Hz. Muhammed (SAV) Niçin Habibullah’tır?” semineri verildi.
Programın açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı ve Kırklareli Vali Yardımcısı Taceddin Özeren dernek olarak şimdilik Pazartesi günleri yapmayı planladıkları bu etkinliği ilerleyen zamanlarda geleneksel hale getirerek seminerler zinciri oluşturmaya çalışacaklarını belirterek şunları kaydetti:
“Eski görev yatığım yerde çok sayıda seçeneğimiz olurdu. Sohbetlerle gönül dostlarıyla birlikte oluyorsun. Sohbetler muhabbetler yapılıyor. Bunun gibi birçok söyleşi ve sohbet programları oluyordu. İstanbul’a göre taşra olan yerlerde maalesef bu eksikliği yaşıyorum. Bu tür sosyal kültürel imkânlar çok fazla bulunamıyor. Hep böyle İstanbul Günleri içimizde bir ukde ve hasret olarak kalmıştır. Tabi Ülkemizde ve İlimizde de çok güzel gelişmeler oluyor. Türkiye çağ atlıyor kabuk değiştiriyor. Eskiden suç unsuru olarak silahlarla kitaplar bir arada sergileniyordu. Artık yeter ki okuyun dendiği ve okumanın önündeki her türlü engelin kaldırıldığı, her türlü teşviğin yapıldığı bir Türkiye görüyoruz. Ülkemiz artık çağ atlıyor, kabuk değiştiriyor. Kırklareli olarak memnuniyetle ifade etmek isterim ki, özellikle son bir yıldır sosyal Kültürel alanda çok yoğun projeler hazırlanıp, çok yoğun çalışılıyor. Birbirinden güzel etkinlikler gerçekleştiriyor. Tabi bu etkinlikler gerçekleştirilirken, hakkı da halk sahibine teslimi gerekir. Açık yüreklilikle ifade etmek isterim. Derneğimizin bu konuda tavrı duruşu bu gelişimlerde çok önemli yer teşkil etmektedir. “Marifet iltifata tabidir” Bir toplum da ne takdir edilip alkışlanırsa kabiliyet ilgi alaka o yönde gelişir. İlimizde başta Sayın Valimizin okumayı, bilgiyi, kitabı, sanatı teşvik eden bir duruşu var.
Bu seminer hakkında kısaca bilgi aktarmak istiyorum. Geleneksel hale getirerek her hafta pazartesi akşamları seminerler zinciri oluşturmaya çalışacağız. Bu bazen seminer formatında, bazen de bir konu etrafında söyleşi sohbet tarzında olabilir. Ama her haliyle burada her pazartesi akşamı dost, fikir, düşünce, irfan meclisleri kurulacak. Birtakım düşüceler konuşulup, paylaşılıp beyin fırtınası oluşturmak hedefi içindeyiz.
Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle ilk seminerimizi Varlığımızın, birliğimizin özü olan Hz. Peygamber sevgisidir. Seminerimizin konu başlığı “Hz Muhammed (SAV) Niçin Habibullah’tır?” Bu hafta münasebetiyle bu konu hakkında seminer düzenlemeyi uygun gördük. Semineri veren arkadaşımız da bu konuda uzman, konunun hakkını veren bir misafirimiz. Sayın Mehmet Paksu çok uzun yıllar birçok dergide Genel Yayın Yönetmenliği, Yazı İşleri Müdürlüğü, Editörlük yapmıştır. Bugün 50’den fazla kitabı yayınlanmıştır. Halen bir gazetede yazarlık yapmaktadır. Ondan çok güzel bir şekilde istifade edeceğimizi düşünüyorum.”
Yapılan konuşmanın ardından Gazeteci-Yazar Mehmet Paksu kürsüye gelerek “Hz. Muhammed (SAV) Niçin Habibullah’tır?” konusunda katılımcılara bilgiler aktardı.
Düzenlenen seminere; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Dernek Başkanı ve Vali Yardımcısı Taceddin Özeren, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri ile vatandaşlar katıldı. (s)  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here