“Sevgi Dolu Öğretmen Bir Işık, Bir Yol Göstericidir”

19

Öğretmenler günü Kırklareli’de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

24 Kasım Öğretmenler günü kutlama programı Vilayet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı. 

 

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz tarafından koyulan çelengin ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımız okundu.
24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama töreni Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda devam etti. Saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunmasıyla başlayan programda, bir konuşma yapan Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz;
“Yeri doldurulmaz öğretici, eserine kıymet biçilemeyen varlık, kendini tüketerek etrafını aydınlatan mum, gerçeğin ve idealin üstadı, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır öğretmen” dedi.
Öğretmenleri bir ışığa benzeten Korkmaz, konuşmasını şu şekilde yaptı;
“Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmen, insanların kendi ayaklan üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir. Bundan dolayı da karşısına çıkabilecek zorluklar kendisini yıldırmayacaktır, yıldırmamalıdır.
Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Öğrenciler onu arar, onu sorar. Unutmayınız; kelebeklerin ışığa koştuğu gibi, çocuk yürekler, genç kalpler sevgiye koşar. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir.
Bugünü ve yarını düşünürsek, gelecek çok daha iyi olacaktır. Bunu da biz öğretmenler başaracağız. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milletleri kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir” sözünü kendimize rehber edinmeli ve çalışmalarımızı buna göre planlamalıyız.
Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitim çalışanlarıyla birlikte iyi bir ivme yakalamış durumdayız. Amacımız İlimiz genelinde eğitimin kalitesini daha da yukarılara çıkarmaktır. Bunun için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Yapmış olduğumuz her türlü çalışmada bizlere yardımlarını esirgemeyen başta Valimiz Sayın Mustafa Yaman olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi arz ederim
Öğretmenlik mesleğine yeni başlayan öğretmen arkadaşlarıma başarılarla dolu yıllar diliyorum. Emekli olan öğretmenlerimize yapmış oldukları hizmetlerden dolayı minnet ve şükranlarımı sunuyorum.
Böylesine onurlu ve güzide bir mesleğin üyesi olmanın verdiği mutlulukla, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü ve ebediyete intikal eden öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anar, tüm öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü kutlar, sizleri sevgi ve saygılarımla selamlarım.”
Aday öğretmenler adına bir konuşma yapan Mustafa Dalcalı İlköğretim Okulu öğretmeni Öznur Güngör ise,  öğretmenliği İlkbahar’da yeşermeye başlayan bir ağaç olduğunu ifade ederek; “Tüm hizmet alanları dikkate alındığında bütün meslekler çok önemlidir. Ama bir meslek vardır ki önemini sözcüklerle ifade etmek mümkün değildir. Bu meslek yetmeyeni yeter hale getiren, benlik değerini artıran, çocuğun potansiyeline işlerlik kazandıran bir meslektir.
Öğretmenlik hazzını bazen küçük bir çocuğun gamzelerinde, bazen el ele tutuşan öğrencilerin sevgisinde, bazen de gülen gözlerde alırız. Sevgiyle başlar öğretmenlik, sevgiyle nem olur bazen gözlerde” dedi.
Emekli öğretmen Oya Ergin’de öğretmenlik mesleğini icra ettiği için çok mutlu olduğunu belirterek, emekli öğretmenler olarak yeni öğretmenlere yerlerini bıraktıklarından dolayı büyük sevinç yaşadıklarını söyledi.
Şiirler okunarak, şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.
Kırklareli Fen Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Subutay Baş yönetiminde, 25 Aday öğretmen yemin etti.
2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında emekli olan öğretmenlere hizmet şeref belgeleri verilerek, Müzik Öğretmeni Süheyla Solak yönetiminde öğretmenler korusu şarkılar seslendirdi.
Kız Teknik ve Meslek Lisesi Görsel Sanatlar Öğretmeni Emel Köksal’ın kursiyerleri tarafından hazırlanan resim sergisinin gezilmesi ile 24 Kasım Öğretmenler günü kutlama programı sona erdi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here