Ses kısıklığı kanser habercisi olabilir

10
Ses kısıklığı kanser habercisi olabilir

Kırklareli Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Dr. Mehmet Çoban, 15 günü geçen ses kısılmasının kanser habercisi olabileceğini söyledi.

Kırklareli Devlet Hastanesi K.B.B. Uzmanı Dr. Mehmet Çoban, 40 yaşını geçmiş kişilerde kanser olma riskinin arttığına işaret ederek 15 günü geçen ses kısılmalarında vatandaşların doktora başvurması gerektiğini belirtti. Ses kısılmasının gırtlak kanseri habercisi olabileceğini vurgulayan Dr. Mehmet Çoban, bu tür şikayetlerin hafife alınmaması gerektiğini, bu durumun yalnızca ses kısılması için geçerli olmadığını, vücuttaki 15 günü geçen ağrılarda, şişliklerde ve normal olmadığı düşünülen durumlarda doktora başvurulması gerektiğini kaydetti.

Bu durumdan şüphelenen bir hastanın kendilerine başvurması halinde önce muayene ettiklerini, durumu şüpheli bulmaları halinde biyopsi yaparak dokunun kanserli olup olmadığını tespit edildiğini belirten Dr. Çoban, kanserli dokulara rastlanılması halinde nasıl bir tedavi yolu izleneceğinin belirlenerek hastanın tedavisine başlanıldığını anlattı.

Grip vakaları mevsim normallerinin de altında

Soğuk algınlığı, gribal ve bakteriyel enfeksiyonlara ilişkin olarak ta bilgi veren Dr. Çoban, domuz gribinin de etkisi ile yılbaşının hemen ardından Ocak ayı boyunca grip vakalarında ciddi bir artış beklendiğini ancak beklendiği gibi grip vakalarında bir artış olmadığı gibi bu tür vakaların mevsim normallerinin de altında seyrettiğini açıkladı. Kırklareli Devlet Hastanesi KBB Polikliniği’nde Ocak ayı boyunca 1300 hastanın muayene edildiğini bunlardan yalnızca 15-20’sinde gribal enfeksiyonlara rastlandığını belirten Dr. Çoban, bu sayının normal zamanlarda rastlanandan da daha aşağıda bir sayı olduğunu kaydetti. KBB Uzmanı Dr. Mehmet Çoban, "Bir ay öncesine kadar ciddi bir grip vakası vardı. Sayılarda yüksekti ama soğuk dönemlerin geçmesi ile sayılarda ciddi bir azalma oldu. Yılbaşından sonra çok büyük bir grip atağı (domuz gribi) bekleniyordu ancak bu beklendiği gibi olmadı. Vakalar daha da aşağı düştü. Normal mevsimsel hastalıklar devam ediyor. Ancak basit kulak ağrılarını duyma güçlüklerini hafife almayın. Mutlaka uzmana gidin. 1300 vakada 15-20 vaka oldukça önemsiz normal seyrin altıda bir sayıdır. Tabi vakaların azalmasında okulların tatil olmasının da önemli bir rolü var. Çocukların yarıyıl tatiline girmesi ile evlerinde oturması gribin yayılma oranının azalttı" dedi.

Mevsimsel hastalıklara karşı uyarılarda da bulunan Kırklareli Devlet Hastanesi KBB Uzmanı Dr. Mehmet Çoban, "Dışarı çıkarken mevsime uygun giyinmek gerekiyor. Havaların ısınmasına aldanıp ince giyinmeye kalkmasınlar. Meyveyi bol tüketmek gerekiyor. C vitamini açısından yoğun olan mandalina portakal tüketin. Mevcut hastalığı olanlar öncelikle doktora başvuracaklar. Kendi kafalarına göre hareket etmeyecekler. Doktora başvurduklarında mutlaka kendilerine bir tedavi yöntemi önerilecek. Hasta olanların kendilerine önerilen tedaviyi harfiyen uygulamaları gerekiyor" diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here