Selimiye’de Ramazan için hazırlıklar başladı

11
Mimar Sinan’ın Dünyaca ünlü eseri Selimiye Camisi, Ramazan ayı için hazırlanmaya başladı. Ramazan’da Müslümanların ibadetine hazır olacak Selimiye Caminde müftülük tarafından özel vaaz programları sunulacak.
HABER MERKEZİ
Edirne İl Müftülüğü Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle Mimar Sinan’ın dünyaca ünlü eseri Selimiye Camisi’ni Müslümanların ibadetine hazırlıyor. Müftülük, camide bir yandan temizlik çalışmalarını sürdürürken bir yandan da özel vaaz programları planlıyor. 
Edirne İl Müftü Vekili Yusuf Tuna, Ramazan ayına en iyi şekilde hazırlandıklarını belirterek her ramazanda olduğu gibi bu ramazanda da Selimiye Camisi’nin ziyaretçi akınına uğrayacağınıs belirtti. 
Ramazan nedeniyle Selimiye’de olduğu gibi diğer camilerde de temizlik çalışması yaptıklarını ifade eden Tuna, şunları söyledi; 
”Ramazan ayı öncesi başta Selimiye Camisi olmak üzere bütün camilerimizde temizlik çalışması yapıyoruz. Bildiğiniz gibi Ramazan ayında Selimiye Camisi’ne büyük bir ilgi oluyor. Ramazan boyunca camimiz ziyaretçi akınına uğruyor. Bizlerde Selimiye Camisi’ni en iyi şekilde Ramazan ayına hazırlıyoruz. Camideki halılar yıkandı. Yanmayan ampullerin yerine yenileri takıldı. Şamdanlar ve lambaların da temizliğinin devam ediyor. Ayrıca Ramazan dolayısıyla özel vaaz programları hazırlıyoruz. Bu programlar merkezi sistemle bütün camilerimizde dinlenebilecek. Bu sene ayrıca isteyen imam kendi camisinde de vaaz verebilecek.” 
Selimiye Camisi’nin yılın her mevsimi ziyaretçilerin yoğun ilgisini çektiğini anlatan Tuna, bu ziyaretçi sayısının özellikle Ramazan ayında iki katına ulaştığını söyledi. 
Geçen yıl Ramazan ayında Selimiye Camisi’ni yaklaşık 300 bin kişinin ziyaret ettiğini ifade eden Tuna, ”Ziyaretçi sayısı Ramazan ayında en üst seviyelere çıkıyor. Ramazan ayında günde ortalama 10 bin kişinin ziyaret ettiği Selimiye Camisi’ni Kadir Gecesi’nde yaklaşık 15 bin kişi ziyaret ediyor” dedi. 
*Selimiye Camisi’nin Özellikleri
Selimiye Camisi, Mimar Sinan’ın 80 yaşında yaptığı ve ”Ustalık Eserim” dediği anıtsal yapı Osmanlı Türk Sanatı’nın ve dünya mimarlık tarihinin başyapıtlarından. 
Kurulduğu yer açısından Edirne’nin her tarafına hakim bölgede olan cami 1569-1575 yılları arasında Padişah II. Sultan Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırıldı. 
Kesme taştan inşa edilen ve 1620 metre kare olan cami, 2475 metrelik alan üzerinde bulunuyor. Selimiye Camisi, yerden yüksekliği 43.28 metre ve 31.30 metre çapındaki kubbesiyle görenleri hayran bırakıyor. Dört köşesinden 70.89 metre yüksekliğinde 4 minare ile çevrili cami, mimari özelliklerinin erişilmezliğinin yanı sıra taş, mermer, çini, ahşap ve sedef işlemeleriyle de dikkati çekiyor. Mihrap ve minberi mermer işçiliğinin başyapıtlarından olan caminin avlusuna 3. Murat zamanında eklenen arasta, bugün de ticaret merkezi olma özelliğini koruyor.
Selimiye Camisi ve Külliyesi UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alıyor. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here