Selimiye mahyalandı

7
* Uzun süredir ramazan ayında mahya asılmayan Selimiye Camisi, mahya ile ışıldayacak.
HABER MERKEZİ
Ramazan Ayı hazırlıkları kapsamında Selimiye Camisi minarelerine mahya asıldı. Selimiye Camisi’nin 16 yıl aradan sonra bu yılki Kutlu Doğum Haftası’nda mahya asılan minarelerinin ramazan ayında yeniden ışıldaması için çalışmalara başlandı. 
Çalışmalar kapsamında, Türkiye’deki son mahya ustası Kahraman Yıldız ve ekibi tarafından hazırlanan mahya, Arasta Çarşısı kısmındaki iki minarenin ikinci ve üçüncü şerefelerine asıldı. Mahya, 30 gün boyunca hem Edirne’den hem de Yunanistan’ın kente yakın topraklarından görünecek. 
Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren yaptığı açıklamasında, Kutlu Doğum Haftası’nda asılan mahyanın ardından ramazan ayında da mahya yanması için çalışmaları başlattıklarını söyledi. 
Güneren, mahyalarda Din İşler Yüksek Kurulu’nun belirlediği  "Hoşgeldin 11 ayın sultanı" ve "Vakit iyilik vaktidir" yazılarının bulunacağını kaydetti. 
Mimar Sinan’ın büyük bir ustalıkla "Kavak Meydanı" olarak anılan tepeye inşa ettiği Selimiye Camisi, Yunanistan’ın Edirne’ye yakın topraklarından da görülebiliyor. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here