Selçuk Güldaş “IRKÇI” saldırı kurbanı mı olmuştu?!

36
Kırklareli nin Vize ilçesine bağlı Akıncılar Köyünden olan Selçuk Gündaş, 02 Mayıs 2009 tarihinde Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg Kentinde, muhasebeci olarak çalışmakta olduğu benzin istasyonuna soygun düzenleyenlerin silahlı saldırısı neticesinde yaşamını yitirmişti. Güldaş’ın ailesi ve yakınları, olayın meydana geliş şekline bakıldığında bir IRKÇI saldırı ve katliam olduğuna inandıklarını belirterek:”Irkçılık kurbanı ve mücadelesini vermiş bir ülkede, beyazların ırkçılığa kurban edilişi üzerinde kimse durmuyor!Olayın netleşmesini istiyoruz” dediler.

Şenol Goncagül/Burak Tunçkol

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, Vize Akıncılar köyünden Selçuk Güldaş’ın Güney Afrika’da katledilişi ile ilgili olarak 13 Mayıs 2009 tarihinde  olayı TBBMM ye taşıyarak İçişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun cevaplaması istemi ile verdiği Soru Önergesinde;
02 Mayıs 2009 tarihinde Güney Afrika’nın Johannesbung kentinde çalıştığı benzin istasyonunda uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Selçuk Gündaş’ı öldüren failler yakalanmış mıdır?
Bakanlığmızca bu olayla ilgili olarak Güney Afrika Hükümeti nezdinde bugüne kadar hangi girişimler yapılmıştır?
Yurt dışında yaşamını sürdürürken böyle bir saldırı sonrasında yaşamını yitiren vatandaşımızın Türkiye’deki yakınlarının, bakanlığınızca bilgilendirilmesi gerekli değil midir? Ailenin hiçbir şekilde bilgilendirilmemiş olması olağan bir uygulama mıdır? diye sormuştu.
Dışişleri:”Saldırı ile ilgili yüzeysel bilgiler verdi”

Dışişleri Bakanlığından CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek’e verilen cevapta şunlar kaydedilmişti:
”Güney Afrika Cumhuriyeti’nde (GAC) mukim Kenan ve Bedriye oğlu, 20.09.1975, Çorlu doğumlu Selçuk Güldaş isimli vatandaşımız 2 Mayıs 2009 gecesi, Johannesburg’un yaklaşık 110 km güneyindeki Klerksdorp şehrinde, çalıştığı benzinliği soymaya çalışan bir grup silahlı kişi tarafından vurularak öldürülmüştür.
Pretoria Büyükelçiliğimizden bildirildiğine göre, GAC Polisi Klerksdorp Organize Suç yetkilisi, olayla ilgili olarak beş şüphelinin yakalandığını, şüphelilerden ele geçirilen iki silahın balistik incelemeye gönderildiğini ve inceleme sonuçlarının beklendiğini, bu kişilerin bilahare mahkemeye çıkarılacağını belirtmiştir.” Deniliyordu.
Amerika’yı hayal etti, Afrika’ya gitti
Baba Kenan Güldaş, 1975 doğumlu, oğlu Selçuk Gündaş’ın tek hayalinin Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) gitmek olduğunu belirterek, kardeş Selami Güldaş da katil yada katillerin bulunması için devletimizden yardım istiyoruz” dedi.
Güney Afrika’nın ikinci büyük kenti Johannesburg’ta öldürülen Selçuk Güldaş ile ilgili haberleri çeşitli yayın organlarında yer aldı. Selçuk Güldaş ile ilgili 1TURK.NET sitesindeki haber şöyle:
Kırklarelili Selçuk Güldaş (34), çalışmak için gittiği Güney Afrika’da, soyguncuların kurbanı oldu. Muhasebeci olarak çalıştığı benzin istasyonunu soymak isteyenler tarafından yaralanan ve kan kaybından hayatını kaybeden Güldaş’ın ölümü, Kırklareli’nin Akıncılar Köyü’nde yaşayan ailesini yasa boğdu. Gerekli girişimlerin ardından Kırklareli’ne getirilen Güldaş’ın cenazesi, gözyaşları arasında toprağa verildi.
Alınan bilgiye göre, Bursa Uludağ Üniversitesi Turizmcilik bölümünü bitiren Selçuk Güldaş, Amerika hayaline kavuşmak için senelerce çalışarak para biriktirdi. Amerika’ya gitmek için yeterli birikimi oluşturan Güldaş’ın planını, ikiz kulelere düzenlenen terör saldırıları bozdu. Saldırıların ardından artırılan önlemler nedeniyle bir türlü vize alamayan Selçuk Güldaş, bu kez Güney Afrika’ya gitmek için planlar yaptı. Gerekli hazırlıklarını tamamlayan Selçuk Güldaş, ailesinin de rızasını aldıktan sonra 5 yıl önce çalışmak üzere öğrenci kimliğiyle Johannesburg’a gitti. Bir Türk’e ait benzin istasyonunda muhasebeci olarak çalışmaya başlayan Selçuk Güldaş, işlerini kısa sürede yoluna koyarak para biriktirmeye başladı. 2 Mayıs 2009 tarihinde benzin istasyonuna gelen zenci soyguncular dehşet saçtı. İki arkadaşının soyguncular tarafından bağlandığını gören Selçuk Güldaş, dışarıya çıktığı anda silahlı soyguncuların hedefi oldu. Selçuk’u ağır şekilde yaralayan soyguncular, daha sonra iple bir yere bağladı. İşkenceye maruz kalan ve sesini kimseye duyuramayan Türk genci, bir süre sonra kan kaybından hayatını kaybetti.
Selçuk’un ölüm haberini alan anne Bedriye Güldaş ve baba Kenan Güldaş gözyaşlarına boğuldu. Oğlunun ekmek parası için memleketinden çok uzaklara gitmek zorunda kaldığını belirten Kenan Güldaş, “Oğlum Selçuk hep Amerika’ya gitmek için hayal kurardı. Amerika’ya gidebilmek için para toplayıp bir yere yatırdı fakat ikiz kuleler vurulunca Amerika vize vermedi. Sonra parasını geri aldı” dedi.
Nakliyecilik yapan Kenan Güldaş, Selçuk’un öğrenci kimliği ile Güney Afrika’ya gittiğini ve Batı Trakyalı bir Türk’ün işlettiği benzin istasyonunda muhasebeci olarak çalıştığını söyledi. Güldaş, oğlunun her seferinde çalıştığı yerin çok güvenli olduğunu söylediğini belirterek, “2 Mayıs 2009 Cumartesi günü akşamı 4 tane azılı siyahı haydut, benzinliği soymak için gelmişler ve orda çalışan iki zenciyi bağlayarak etkisiz hale getirmişler. Oğlum da ne olduğunu anlamak için dışarıya çıkmış. Haydutlar, oğlumu
silahla yaralayıp bir yere bağlayarak kan kaybından ölmesine sebep olmuşlar. Bağladıkları zenci pompacılara bir şey yapmamışlar. Kasadan parayı alıp benzinliği soymuşlar. Daha sonra oradan kaçmışlar” diye konuştu.
Ailesiyle yaptığı son telefon görüşmesinde Haziran ayında izne geleceğini ifade eden Selçuk’un ölümüyle yıkılan anne Bedriye Güldaş ise katillerin bir an önce yakalanarak cezalandırılmasını istedi.

Olay “Irkçı saldırı” mıydı?!
Güney Afrika’nın ırkçılık nedeniyle büyük acılar yaşadığını ve mücadeleler verdiğini belirten Selçuk Güldaş’ın yakınları:”2 zenci pompacı soygunda bağlanarak, etkisiz hale getirilerek, Selçuk işkence ezilerek ve tüfek dipçiklerinin darbeleri ile feci şekilde öldürülmüş. Bu durum bize, olayın büyük bir kin ve nefretten kaynaklandığı, IRKÇI bir saldırı olabileceği gerçeğini çağrıştırdı. Türk Dışişleri Bakanlığı’nın konunun üzerine yeterince gitmeyişi de bizi ayrıca üzdü. Güney Africa Cumhuriyeti’nin, bu konuyu iyice araştırmasını ve Selçuk’un aslında hangi sebepten dolayı katledildiğinin netleşmesini bekliyoruz. Olayın meydana geliş şeklinin de ışığında, gerekirse uluslararası platformlarda bu cinayetin gündeme getirilmesini istiyoruz.” Dediler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here