Şeker; “Kış Lastiği Uygulaması 1 Kasım’da başlıyor”

28
Kırklareli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Fuat Şeker; "Kış lastiği konusunda fabrikaların üretimi yeterli olacak, karaborsa sıkıntısı yaşanmayacaktır" dedi..
HABER MERKEZİ
Kırklareli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Fuat Şeker; "Kış lastiği konusunda fabrikaların üretimi yeterli olacak, karaborsa sıkıntısı yaşanmayacaktır" dedi.
Şeker yaptığı açıklamasında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca uygulamaya konulan Kış Lastiği Uygulaması’nın 1 Kasım 2014 Cumartesi günü başlayacağını söyledi.
Kış Lastiği Uygulaması’nın önemli olduğunu vurgulayan Şeker, uygulamaya tüm sürücülerin riayet etmesi gerektiğini belirtti.
Sürücülerinin lastiklerini şimdiden alması gerektiğini ifade eden Şeker, şöyle konuştu: "Kasım ayı itibariyle kış lastiği uygulaması hayata geçiyor. Kış lastiği uygulaması çok hassas bir konudur. Geçiş döneminde bir takım sıkıntılar yaşadık. Kış lastiği uygulamasına herkesin geçmesinde fayda var. Şehirlerarası yolculuklarda bu çok önemli. Kış Lastiği Uygulaması 2 yıldır yürürlükte. Sürücüler lastiklerini peyderpey değiştiriyor. Bu yıl çok fazla yoğunluk olacağını tahmin etmiyorum. Kış lastiği konusunda fabrikaların üretimi yeterli olacak, karaborsa sıkıtntısı yaşanmayacaktır.”
Kış lastikleri ile yol tutuşunun arttığına ve fren mesafesinin ise kısaldığına anımsatan Şeker; "Kış lastiğinin mukavemeti, dayanıklılığı yaz lastiklerine göre çok daha fazla. Esneme, duruş ve kavrama mesafesi kışa uygun bir şekilde yapılmıştır. Kış Lastikleri ile aracın fren mesafesi kısalıyor, yol tutuşu artıyor. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü andan itibaren kaza riski kış lastikleriyle büyük oranda düşüyor. Kış lastiği uygulaması büyük önem taşıyor."
Şeker, kış lastiği uygulamasının 30 Nisan 2015 Pazar gününe kadar süreceğini kaydetti. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here