Şeker; “Borçlarınızı yapılandırmak için son başvuru 01 Aralık”

8
Kırklareli Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker, Vergi Dairesi ile Belediyelere olan alacakların yeniden yapılandırılacağını belirterek şunları kaydetti…
HABER MERKEZİ
Kırklareli Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker, Vergi Dairesi ile Belediyelere olan alacakların yeniden yapılandırılacağını belirterek şunları kaydetti:
“Esnaf ve Sanatkarlarımızın Vergi Dairesi ve Belediyelere 30 Nisan 2014 tarihinden önce tahakkuk eden veya vadesi 30 Nisan 2014’ten önce olan vergiler, vergi cezaları, bazı idari para cezaları Belediye ye ait alacaklar ve 6183 Sayılı Amme Alacakları Tahsil Kanunu hakkında Kanun kapsamında tahsil edilen diğer alacaklar yeniden yapılandırılacaktır. Bu kapsamda söz konusu alacaklar için hesaplanmış olan gecikme faizi, gecikme zammı ve gecikme cezalarının tamamı silinecek. Bunların yerine yurtiçi üretici fiyatları endeksi oranında faiz hesaplanarak tahakkuk ettirilecektir. Bir vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının yarısı ödenecek kalan yarısı silinecektir.
Kanundan yararlanmak isteyenler ilgili kuruma (Vergi Dairesi veya Belediye) Son başvuru tarihi 01 Aralık 2014’tür. Yeniden yapılandırılan borçlar 31 Aralık 2014 tarihine kadar ödenebilecektir. Taksitlendirilmesi halinde ilk taksit ödemesi Aralık Ayı içinde yapılacaktır. Yeniden yapılandırılan borcun taksitlendirilmesi halinde 2 ayda bir ödenecek şekilde en fazla 36 aya 18 taksit yapabileceklerdir. Yapılandırılan borca ilişkin taksitlerin bir takvim yılı içersinde 2 den fazla ödenmesi halinde yapılandırma iptal olacaktır.
Esnaf ve Sanatkarlarımızın Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmesi gereken borçlarının yapılandırılmasına da imkan tanınmıştır. Buna göre en geç Nisan 2014 tarihine ilişkin olup 11 Eylül 2014tarihinden önce tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan borçların gecikme cezası ve gecikme zamları affedilecek borçlar yapılandırılacaktır. 31 Aralık 2014 tarihine kadar Güvenlik Kurumu’na başvurmaları gerekmektedir.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here