Şehrimizde domuz gribi takvimi

11
Şehrimizde domuz gribi takvimi

Ülke genelinde her gün, katlanarak büyüyen adetlerde yayılan domuz gribi vakalarının henüz Il Sağlık Müdürlüğü açıklamalarına göre şehrimizde tanısı kesinleşmiş bir vakası bulunmamaktadır. Aşılama dönemi içersinde şehrimiz için talep edilen 105 bin dozluk aşının, planlamaya göre birinci derecede risk grubu sayılan sağlık personeline yetecek miktarı (1680 doz) şehrimize gelmiş bulunmaktadır.

Bakanlık düzeyinde Türkiye genelinde eş zamanlı olarak programlanan aşı uygulaması ,talimatlar doğrultusunda başlatılacak. Ikinci partinin 15 gün içinde ilimize gelmesi bekleniyor.

Il Sağlık Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre konunun takibiyle ilgili görevlendirilen ekip, 24 saat bakanlık talimatlarını yerine getirmek için hazır bekliyor.

Şehrimizdeki tüm sağlık personelinin domuz gribi konusunda birinci tur eğitimlerini tamamlayarak, ikinci tur eğitimlere başladığı yeni aldığımız bilgiler arasında.

Ancak aşıların uygulamasında görevli personelin hastanelerde veya sağlık ocakların da mı olacağı, yoksa özel bir birim mi oluşturulacağı henüz netlik kazanmadı. Uygulamada Sağlık Bakanlığı’nın direktifleri doğrultusunda Türkiye genelinde aynı sistemle yapılacak. Ilimiz Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, talimatların hangi şekilde olursa olsun hastanelerimizin ve sağlık ocaklarımızın uygulamaya hazır olduğunu bildirdiler. Uzmanlar domuz gribi vakalarında başlangıcın normal grip vakaları gibi seyrettiğini ancak, yüksek ateşin hastalık seyrinde devam etmesi halinde, mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini belirterek, önleyici olarak alınacak önlemlerin başında kapalı mekanların sık sık havalandırılmasını ve ellerin kısa aralıklarla sabun ve su ile yıkanmasını şart olduğunu ifade ettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here