Şehitlerimizi rahmet ve minnetle andık

19
18 Mart Şehitleri Anma Gününde, şehitlerimizi rahmet ve minnetle andık.
Şehitlerimizi Anma Gününün ilk programı Edirne bayırı mevkiinde bulunan
Şehitlikte gerçekleştirildi.

Vahit İŞBAŞARAN
LÜLEBURGAZ

Törene Kaymakam Cemalettin Yılmaz, 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Uzun, Belediye Başkanı Emin Halebak, Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Aldemir, Siyasi Parti temsilcileri, daire müdürleri, okul müdürleri, şehit aileleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
Şehitlikte düzenlenen törende Kaymakam Cemalettin Yılmaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Uzun, Belediye Başkanı Emin Halebak ve şehit aileleri adına Tanju Çaldağ tarafından çelenk sunuldu. Saygı duruşu İstiklal Marşı’nın söylenmesinden sonra Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’in mesajı okundu. Garnizon Komutanlığında görevli Hv. Savunma Yüzbaşı Özlem Kerdak tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapıldı. Öğrenciler tarafından şiirlerin okunmasından sonra Kaymakam Cemalettin Yılmaz şehitlik defterini imzaladı. Şehit mezarları ziyaret edilip karanfiller bırakılmasından sonra buradaki program sona erdi.
Anma programının ikinci bölümü Halk Eğitim Merkezinde yapıldı.
Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı.
Tarih öğretmeni Seher Çelik günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.
Çelik konuşmasında "Çanakkale Savaşı mucizeler yaratacağını göstermiştir. Milli Mücadele başlatılarak Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.18 Mart Deniz Savaşlarının kader günü olmuştur" dedi.
Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan İstikam Yüzbaşı Turgay Özkan, Çanakkale Savaşlarının askeri yönünü anlattı.
İstiklal Marşını okuma yarışmasında birinci olan Damla Öztürk’ün İstiklal Marşını okumasından sonra öğrenciler şiirler okudular. Kırık Süngü isimli oyunun sahnelemesinden sonra oratoryo sunuldu.
Program şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere Kaymakam Cemalettin Yılmaz tarafından ödüllerinin verilmesinden sonra sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here