Şehit ve Gazi Aileleri Dayanışma Yemeği’nde bir araya geldi

17
* Kırklareli Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla
düzenlenen Dayanışma Yemeği’nde Şehit ve Gazi Aileleri bir araya
geldiler.

HABER MERKEZİ
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla Kırklareli Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından 19 Mart 2011 Cumartesi günü saat 19.00’da Paşa Cafe’de düzenlenenDayanışma Yemeği’ne; Kırklareli Vali Vekili H. Volkan Köksal,  55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Sinan Yayla, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kurmay Başkanı Kurmay Albay Levent Alaçam, Dernek Başkanı Hüsamettin Duman, Şehit Aileleri, Gaziler ve Aileleri katıldı.
Saygı Duruşu’nda bulunularak, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından,  programın açılış konuşmasına “Şehit” isimli şiiri okuyarak başlayan Dernek Üyesi Necla Kontacı şunları kaydetti:
“18 Mart Şehitler günü, aynı zamanda "Çanakkale Zaferi"nin yıldönümüdür. Çanakkale Zaferi, dünya tarihinde bir dönüm noktası olmuş, tarihin akışı üzerinde Türk Ulusu için belirleyici bir rol oynamıştır. Millet olma bilincinin tohumlarının atılarak, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına zemin hazırlayan, bir prestij ve azmin mücadelesidir.
Çanakkale Muharebeleri, l. Dünya Savaşı’nın en önemli ve hassas bölümünü teşkil eder. Çanakkale Savaşı, ordumuzu zafere taşıyan Mustafa Kemal gerçeğini ortaya çıkarmış, milletimiz 250 bin evladını bu savaşta Şehit vermiştir. Kutsal vatan toprakları için, canlarını seve seve vererek; bir ulusun kaderini değiştiren, vatanımızı, istiklalimizi, sarsılmaz imanları, eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz, aziz şehitlerimiz, dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır. Çanakkale Zaferi’nin, özellikle genç nesillere iyi anlatılması ecdadımıza ve şehitlerimize bir borcumuz olduğu gibi, geleceğimizin de teminatıdır. Bu konuda, Şehit ve Gazi Ailelerinin çok önemli bir sorumluluğu üstlendiklerini görüyoruz.
Şehit ailelerimiz, yaşadığımız pek çok sıkıntılı dönemde ortaya koydukları, sağduyulu ve kararlı tutumla Milletimizin vicdanı haline gelmiştir. Gazilerimiz, toplumumuzun Milli hafızasını oluşturmaktadır. Milletimiz ne zaman kendini darda hissederse, gazilerimizi dinlemesi, gazilerimizin ve şehitlerimizin vatan sevgisi çizgisine dönmesi, yeniden dirilmesi için yeterli olacaktır.
Çanakkale Savaşı ortaya koymuştur ki, her ne sebeple olursa olsun savaş; büyük bir yıkımı, insanlık onurunun ayaklar altına alınmasını ifade eder. Türk Milleti, kendi şehitlerine gösterdiği özeni ve ilgiyi, bu savaşta ölen yabancı askerlere de göstererek insanlığın yere düşen onurunu da ayağa kaldırmıştır. İnsanlık, geçmişin hatalarından gerekli dersleri çıkararak, dünyanın çeşitli bölgelerinde süren çatışmaları sonlandırmalıdır.
İnsanların hiçbir ayırım gözetmeden ve gelecek kaygısı duymaca, huzur, sevgi ve kardeşlik içinde bir arada yaşayacakları, barış dolu bir dünyanın temelleri atılmalıdır.
Çanakkale Zaferi’nin 96. Yıldönümünde, Büyük Önder Atatürk’ü, Çanakkale Şehitlerimizi ve bugüne dek vermiş olduğumuz tüm aziz şehitlerimizi, bir kez daha saygı ile anıyor, yüce Allah’tan rahmet diliyoruz. Ruhları Şad olsun.”
Dernek Başkanı Hüsamettin Duman’da vatanı uğruna can veren şehitlerin unutulmaması ve unutturulmaması gerektiğini belirterek şunları kaydetti:
“Bugün burada bulunmamızın amacı 18 Mart 1915 tarihinde kazanılan, Çanakkale Zaferi’ni kutlamanın ve kutsal vatanımız için geçmişte ve bugün canlarını feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmek içindir. Çanakkale Zaferi en büyük mirastır. Zaferimizle ve bu uğurda verilen şehitlerimizle ne kadar iftihar etsek azdır. Onları unutmadık. Unutulsunlar istemiyoruz.
Yedi düvele karşı savaşılmış, sonucunda böyle bir zafer, tarih sahnesinde başka hiçbir ulusa nasip olmamıştır.
Bu eşsiz destan, vatanı, bayrağı, milleti, namusu ve devleti için canını feda eden şehitlerimizin destanıdır.
Bizler evlatlarımızı askere gönderdik. Vatan uğruna Şehit oldular. Bizlere başınız sağolsun denildiğinde bizler vatan sağ olsun diyen Şehit aileleriyiz.
Bizleri bu anlamlı günde onurlandıran siz değerli konuklarımıza teşekkür ediyorum, Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını rahmetle minnetle anıyorum, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum, şehitlerimizin ruhları şad olsun.”
Konuşmaların ardından derneğe katkıda bulunan; Sağlam Gıda, Süzülmüş Kardeşler, Erdinç Yavuz, Enbiye Karanfil, Tuğba Un Fabrikası, Hüseyin Aşık, Erdem Ticaret, Atatürkçü Düşünce Derneği, Hümmetler Limitet Şirketi, Güniz Kahya, Dilek Tezeren, Alkan Süt Ürünleri, Serdar Edip Gülova, Nedim sezen, Gündüz Peynircilik, Ekrem Çorbacı, Yayla Un Fabrikası, Mehmet Emin Doğu, Kamil Kasap, Serpil Akkaş, Alezer Peynircilik, Semih Aygün, Toktarlar Market, Şahsenes Sağ, Umut Dikimevi, Ilgınlar Ticaret’e Kırklareli Vali Vekili H. Volkan Köksal,  55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Sinan Yayla, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kurmay Başkanı Kurmay Albay Levent Alaçam tarafından Teşekkür Belgeleri verildi.
Gece Kırklareli Sanatseverler Derneği Türk Müziği Korosu tarafından seslendirilen çeşitli eserlerle devam etti. (s)  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here