Seçmen Listeleri askıda, internetten sorgulama mümkün

9
12 Haziran Genel Seçimleri için Seçmen Listeleri 18 Mart 2011 Cuma
günü askıya çıktı. Liste sorgulaması bağlı bulunulan muhtarlıklardan
veya TC kimlik numarası ile YSK’nın internet sitesi üzerinden
yapılabiliyor. Güncellemeler listelerin kaldırılacağı 31 Mart 2011
Perşembe gününe kadar yapılabilecek.

HABER MERKEZİ                                                                                                                                                                      
12 Haziran 2011 Pazar günü yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimleri’nde kullanılacak olan Seçmen Listeleri 18 Mart 2011 Cuma günü Muhtarlıklarda askıya çıktı.
 Askıya çıkan listelerle ilgili olarak görüştüğümüz Kırklareli merkez ilçe Karakaş Mahallesi Muhtarı Mehmet EL şunları kaydetti:
“Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 12 Haziran Genel Seçimleri için belirlediği seçmen listeleri 18 Mart 2011 Cuma gününden itibaren muhtarlıklarda askıya çıktı. Seçmen Listesi Sorgulaması T.C. Kimlik Numarası ile YSK’nın internet sitesi üzerinden de yapılabiliyor. Seçmen Listesi’nden isim ve adres sorgulamak için: http://www.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgi.jsp adresine girilebilir.
* “Listeler 31 Mart’a kadar asılı kalacak”
Listelerin indirileceği 31 Mart günü saat 17.00’ye kadar listelerdeki yanlışlık ya da eksiklikler düzeltilebilecek. Yurtdışından da seçmen bilgilerini sorgulamak mümkün, ancak yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının bu sene de oy kullanmak için gümrük kapılarına gitmesi gerekiyor.
Özellikle ev değiştirenlerin yeni adreslerini 31 Mart’a kadar Nüfus Müdürlükleri’ne bildirmeleri gerekiyor. Aksi halde seçmen kaydı olmadığı için oy kullanamayacaklar. Uzun yıllar aynı evde oturanların bile kaydının çıkmama ihtimali var. Vatandaşlarımız mutlaka listelere bakmalı.
Adres değiştirdikten sonra Seçmen Kütüğü’ne kayıt olmak için yeni ikamet edilen adresin bağlı bulunduğu İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne giderek nüfus cüzdanı ibraz etmek gerekiyor. Nüfus Müdürlüğü’nde yeni ikamet edilen adresi belgelendirmek için yeni adrese ait noter tasdikli kira kontratı, tapu veya isme ait elektrik-su-doğalgaz faturalarından biri  isteniyor.
* Kayıt yaptırması gerekenler
YSK genelgelerine göre, şu kişilerin nüfus müdürlüklerine giderek listelere kayıt yaptırması gerekiyor:
–  Seçmen niteliğine sahip olduğu halde, muhtarlık bölgesi askı listesinde ismi bulunmayanlar
–  12 Haziran 1993’de ve daha önce doğan, başka bir muhtarlık bölgesi askı listesinde yazılı olup da sürekli olarak oturmak amacıyla listenin askıya çıkarıldığı muhtarlık bölgesine gelenler.
–  Öğrenci olup, seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyenler.
–  Muhtarlık bölgesi askı listesinde kendisine ait kimlik veya adres bilgilerinde yanlışlık yahut eksiklik bulunan ve nüfus olay bilgisi değişen Türk vatandaşları.
Seçmen niteliğine sahip olmakla birlikte MERNİS Adres Kayıt Sistemi’nde (AKS) yerleşim yeri adresi bulunmayanlar da listelere yazılamayacak. Bu durumda olanlar, 5490 sayılı Kanun’un 50. maddesi hükmü gereği askı süresi içinde adres beyan formu doldurarak sandık seçmen listesine yazılabilecek.”
* Karakaş Mahallesi’nde 9 bin 971 seçmen bulunuyor
Karakaş Mahallesi Muhtarı Mehmet El, Muhtarlıklar’da askıya çıkan Seçmen Listeleri’ne vatandaşların mesai saatleri içerisinde gelerek bakabileceklerini belirterek, bu işlerini son güne bırakmamalarını istedi. El, 2009 yılanda yapılan Yerel Seçimlerde Karakaş Mahallesi’nde 9 bin 899 seçmenin oy kullandığını, 12 Haziran 2011 Pazar günü yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimleri’nde ise 9 bin 971 kişinin oy kullanacağını ifade etti. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here