Seçimlerde bu yasaklar uygulanacak

11
Seçim öncesi ve sonrasında herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi
için İl ve İlçe Seçim Kurulları tarafından alınan ve yayınlanan
kararların titizlikle takip edilmesi ve bu kararlar doğrultusunda
yapılması gereken işlemlerin konuşulduğu toplantı dün gerçekleştirildi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 15 Nisan 2011 Cuma günü saat 14.30`da Kırklareli Valiliği Toplantı Salonu`nda Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli Vali Yardımcısı Abdurrahman İnan, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mehmet Yiğit, İl Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu, Emniyet Müdür Yardımcıları, Emniyet Şube Müdürleri, İlçe Emniyet Müdürleri,  seçime girecek olan partilerin İl Başkanları`nın katıldığı toplantıda Güvenlik Şube Müdürü Ogün Varol; 12 Haziran 2011 Pazar günü gerçekleşecek Olan Genel Seçimler öncesinde alınacak önlemler ile ilgili olarak slaytlar eşliğinde şu bilgileri verdi:
“Bilindiği üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi`nin (TBMM) almış olduğu bir kararla, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak olan seçimlerin Kırklareli İlimizde huzur ortamı içerisinde geçirilmesi için bundan önce olduğu gibi bu seçim döneminde de gerekli gayret ve özen azami derecede gösterilecektir.
İlimizdeki geçmiş seçim dönemlerinde büyük çaplı sıkıntıların yaşanmaması ilimiz insanın yasalara gösterdiği saygı ve hoşgörü kültürünün var olmasındandır. Ancak her an olay olacakmış gibi tedbirleri en üst düzeyde almak zorundayız. Burada başta Siyasi Parti İl Başkanlarımız ve kamu görevlileri olarak bizlere büyük sorumluluk ve görevler düşmektedir. Sağlanacak olan diyalogla iyi bir seçim süreci geçireceğimize inanıyoruz.
Sunumumuza geçmeden önce ilimizde geçmiş dönemdeki seçimlerde görülen bazı aksaklıkları arz etmek istiyorum.
Siyasi Partilerimiz seçim dönemlerinde 298 Sayılı Kanunun 56. maddesinde kendilerine tanınan ancak bazı kurallara uymak üzere hoparlörle ile yapılan propagandalarda; Yüksek sesle gezici araçlar ile yayın yapıldığı ve bu yayınların gece saat 23-24`e kadar devam ettiği vatandaşlarımızın bu konularda 155 Polis İmdat hattını arayarak rahatsızlıklarını beyan ettikleri; (Bu ölçümler ile ilgili olarak uygun görülmesi halinde Çevre ve Orman Müdürlüğü`nden ses ölçüm için bir görevli hazır bulundurulması)
298 Sayılı Kanunun 51.maddesini düzenleyen Kapalı Yerlerde Propagandada ise; Ancak 02 Haziran 2011 tarihine kadar 2911 Sayılı Kanuna uygun olarak yapılması gerekmektedir. Özellikle kahvelerde partilerin sohbet nitelikli toplantıları hariç olmak üzere dışarıya hoparlör koyarak yüksek sesle yayın yapıldığı ve buralarda büyük kalabalıkların oluştuğu dolayısıyla 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunları ihlal edildiği yayınlardan dolayı mahalle sakinleri tarafından sık sık şikayet alındığı, 298 Sayılı İlan ve Reklam Yerlerini düzenleyen 60.madde de ise; partilerin bayrak afiş pankart ve benzeri malzemeleri seçim bürolarının ve parti binalarının önlerine, adayların kendi taşıtlarına seçimin başlangıç tarihinden itibaren asabilecekleri, Vatandaşlar için ise; oy verme gününden önceki otuzuncu gün yani (22 Mayıs`tan sonra) konutlarına, işyerlerine veya taşıtlarına asabileceklerdir. Ancak partiler bu yerlerin dışında kalan bölümlere caddelere ve mahalle aralarına ve arka sokaklara, belirlenen tarihten önce partilerin bayrak ve afişlerini astıkları ve sorun yaşandığı; diğer yerler için ise (caddeler) buralara ancak son on gün kala Merkez İlçe Seçim Kurulunun kararı ile aşılabileceğinin bilinmesi, partilerin yukarıda belirtilen hususlara dikkat etmedikleri ve cadde ve sokaklara parti bayrakları astıkları gibi, bir başka sıkıntı ise bir siyasi partimizin cadde üzerinde bulunan parti binası veya seçim bürosu olduğunda caddenin tamamını partisinin bayraklarıyla süslediği ve bu olumsuzluğun dile getirildi.
Seçim süresince akşam kahve toplantılarında partilerimizin büyük kalabalıklar oluşturdukları ve seçim bürolarının önlerinden yaya veya araçlarla hareket ettikleri yolu zaman zaman araç ve yayalara kısmen de olsa yol trafiğe kapandığı görülmüş ve sade vatandaşlar tarafından bu sıkıntılar 155 Polis İmdat hattına iletilmekte ve ekiplerimizde zor duruma düştüğü; Seçim günü ise partilerimizin oy kullanma alanlarında (okulların bahçelerinde) büyük kalabalıklar oluşturdukları ve seçmenleri yönlendirme çalıştığı gibi şikayetlerle sık sık karşılaşıldığı partilerimizden biraz daha bu konularda hassas ve dikkatli davranmalarını beklemekteyiz.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here