“Seçilirseler devrederiz, seçilirsek hizmete devam ederiz”

14
Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, Ticaret Borsa Başkanlığı’na Adaylığı’nı açıkladı.
HABER MERKEZİ
21 Ocak 2013 Pazartesi günü saat 15.30’da Kırklareli Ticaret Borsası Meclis Salonu’nda yapılan Borsa Meclis Toplantısı’nın ardından basın açıklaması yapan Borsa Başkanı Turhan Altıntel; “Ekibim ile birlikte yeniden adayız. Seçilirseler devrederiz, seçilirsek hizmete devam ederiz” dedi.
02 Şubat 2013 Cumartesi günü Borsa Binası’nda yapılacak olan Ticaret Borsa Başkanlığı Seçimi’nde çift liste olacağını vurgulayan Altıntel; “Mehmet Emin Doğu ile Fikret Kılıç seçimlere az bir süre kala bizi yarı yolda bıraktı. Biz yine tek liste olarak çıkmayı bekliyorduk ancak onlar ayrılınca çift liste oldu. Onlarda çalışmalarına başlamışlar. Ben kendileri ile görüştüm. Üzüntümü dile getirdim ancak kendi seçimleri, kendi kararları kararlarına saygılıyız. Onlar için de bizler içinde hayırlısı olsun” şeklinde konuştu.
Altıntel, yaptığı basın açıklamasında, Borsa Başkanlığı’na yeniden adaylığını açıklamasının ardından 2002 yılından bu yana yapılan çalışmaları anlattı.
Altıntel, yaptığı konuşmasında şunları söyledi;
“Borsamız Yönetim Kurulu ve Meclisimiz ile yapmış olduğumuz çalışmaların haklı gururunu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Siz değerli üyelerimize daha iyi hizmet vermek adına var olduğumuz yarışta 2002 yılında eski hizmet binamızdan çıkarak, 6 bin metrekare alana kurulu hizmet binamıza 200 kişilik konferans salonu, satış salonu, ürün analiz laboratuarı ile günümüz şartlarına uygun kantar bulunan modern binamıza taşındık. Bize verilen görev süresince üyelerimiz ve Kırklareli’miz için birçok alanda icraatlar yapıyoruz ve yapmaya da devam ediyoruz. Desteğinizi bizlerden hiçbir zaman esirgemediğiniz, her zaman yanımızda olduğunuz ve olacağınızı hissettiğimiz birlik ve beraberliğimizin temeli Kırklareli Ticaret Borsası çatısı altında yönetimimiz süresince yapmış olduğumuz çalışmaları sizlere sunuyoruz.
Ticaret Borsası olarak Kırklareli il, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne Parazitoid Laboratuarı yapına destek sağladık. Süne ile mücadelede çiftçimize yardımcı olmak için İl Özel İdare önderliğinde Tarım İl Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde Parazitoid Laboratuar Kurulmasına Kırklareli Ticaret Borsası olarak, Edirne, Keşan, İpsala, Uzunköprü, Babaeski ve Lüleburgaz Ticaret Borsaları ile birlikte maddi anlamda 110 bin TL’lik katkıda bulunduk. 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun destekleri ile Borsamız tarafından sadece üyelerimizle kalmayıp tüm vatandaşlarımızın yararlanması için Kırklareli Devlet Hastanesi’ne 120 bin TL değerinde tam teşekküllü Son Model bir Ambulans kazandırdık.
Süt ve Süt Üreticileri Birliği ile “Peynir Kenti Kırklareli” sloganıyla yola çıkarak sofralarımıza lezzet katan peynirimizin tanıtımı, süt ve süt ürünleri üretimi yapan üyelerimizin sektörde tanıtımı ve şehrimizin adını duyurmak için Türk Patent Enstitüsü’ne peynirimize patent alma girişiminde bulunduk ve bu girişimimiz son aşamaya gelmiştir.
Kırklareli Ticaret Borsası ve Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte Kırklareli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun ev sahipliğini yaptığı "Evde Hasta ve Yaşlı Bakımı Kursu"na ekipman ve büro malzemeleri desteği verdik.
Tarımda her zaman çiftçinin yanında bulunan, şartları en iyi durumlara getirmeye çalışan borsamız Kırklareli Valiliği önderliğinde Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası, Kırklareli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kırklareli Ziraat Odası, Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Kırklareli Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Gıda Bölümü, Kırklareli 250 Sayılı Yağlı Tohumlar, Kırklareli Üzüm Üreticileri Birliği, Kırklareli Arıcılar Birliği, Kırklareli Atatürk Toprak Su ve Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Toprak Mahsulleri Ofisi, Kırklareli Damızlık Keçi Yetiştiriciler Birliği ve Kırklareli Ziraat Mühendisleri Odası’nın yer aldığı, periyodik zamanlarda yapılan toplantılarla bilgi ve beceri paylaşımı ile tarımın gelişimi için kurulan Tarım Platformunda yer almaktadır.
Üyelerimize yapmış olduğumuz hizmet kalitesini arttırmak ve çiftçimizin tarladan aldığı ürününü tanımasına yardımcı olmak üzere 200 bin TL’ye mal olan Borsamız Ürün Laboratuarı KOSGEB Destekli Faizsiz Proje ile elde edilmiştir.
Avrupa Birliği Sınır Ötesi İşbirliği Projesi Kapsamında 2005 yılında Bulgaristan’ın Yambol Sanayi Odası ile Kırklareli Ticaret Borsası olarak tarım alanında karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımı yaparak ürünlerimizin kalitesini arttırmak için 40 bin Euro değerinde Organik Tarım Projesi’ni hayata geçirdik.
Kırklareli’mizin Gıda Sektörü ile ilgili firmalarının üretim, hizmet kalitelerini arttırmak için Kırklareli Üniversitesi İşbirliği ile Gıda Güvenliği Geliştirme Projesi gerçekleştirilip halen devam etmektedir. Bu projeyle birlikte üniversitemize 300 bin TL değerinde ürün laboratuarı kurularak et, süt gibi gıda ürünlerinin analizi yapılmaktadır. 
Şehrimizin istihdamını arttırmak, gelişen Kırklareli’ne girişimciler kazandırmak için KOSGEB’in 27 bin TL hibe ve 60 bin TL kredi olanaklarıyla iş kurmak isteyen girişimcilere borsamız bünyesinde eğitim verip iş dünyasına atılmalarında rol oynadık.
İş-Kur ve KOSGEB tarafından organize edilen 2 adet Girişimcilik Kursu’na Kırklareli Ticaret Borsası olarak ev sahipliği yaptık ve desteğimizi devam ettirdik.
Güvenli gıda üretiminin sağlanması amacıyla borsamız üyelerine ve gıda sektöründeki firma yöneticilerimize işletmelerinde kullanacakları belgelerin temin edilmesi düşüncesiyle ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifika Eğitimi verilmiştir” dedi.
Kırklareli Ticaret Borsası olarak hayata geçirilmesini istedikleri projeleri anlatan Altıntel, konuşmasını şu şekilde sürdürdü;
“Bölgemiz gelişmekte olan şehirler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde tarımsal ve hayvansal alanlarda ihtiyaçları karşılamak için borsa olarak üzerimize düşen görevi yapmak zorundayız. Bu anlamda modern bir entegre tesise sahip olmayı amaçlıyoruz. Bu entegre tesisleri 30 ila 50 dönümlük bir arazi üzerine kurup içinde; Canlı hayvan Borsası, Mezbaha, Lisanslı Depolar, Toplantı Salonları, Satış Salonları olacak. AB ve Trakya Kalkınma Ajansı ile proje çalışmalarımızı hızla devam ettireceğiz. Borsamıza ayçiçeği yağını ölçebilecek ve üyelerimizin hizmetine sunulacak yağ analiz makinesini kazandıracağız. Tarım platformu ile beraber bölgemizin tarımına destek vermek için çalışmalar devam etmektedir.”
* “TOBB Yönetim Kurulunda yerimizi almak istiyoruz”
2 dönemdir Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde Konsey ve TOBB Yönetim Kurulu’nda 1. yedek olarak bulunduklarını belirten Altıntel, bu yıl ki seçimlerde TOBB Yönetim Kurulu’nda yerini almak istediğini kaydetti.
Altıntel; “Sizlerden aldığım destekle 2 dönem süresince üst yönetimimiz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) çatısı altında Konsey ve TOBB Yönetim Kurulu 1.yedek üyeliğinde bulundum. İnşallah bu dönemde de benden hiçbir zaman esirgemediğiniz desteğinizi alarak TOBB Yönetim Kurulunda yerimizi alırız ve üyelerimiz ile şehrimizi orada da temsil etme fırsatını yakalarız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here