Şaylan; “Üreticilerimiz tedirgin”

20
Kırklareli Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu adına Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan 9 Ekim 2013 Çarşamba günü basın açıklaması yaptı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu adına Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan 9 Ekim 2013 Çarşamba günü basın açıklaması yaptı.
Yaptığı açıklamada Şaylan şunları kaydetti:
“Son günlerde kamuoyuna yansıyan Meralarla ilgili yönetmelik değişikliği üreticilerimizi tedirgin etmektedir. Kaba yem açığının kapatılması bahanesi ileri sürülerek ıslah amaçlı olarak meraların kiraya verilmesi ayrıca içerisinde yapılaşmaya izin verilmesi meraların talanı anlamına gelmektedir. Meralar sadece hayvanların besin ihtiyaçlarını karşılayan yerler değildir. Aynı zamanda hayvanların ihtiyaç duyduğu gezinti alanları ve kültürü yapılarak elde edilemeyecek değerdeki yem bitkisi karışımından oluşan doğal bir floradır. Kaba yem ihtiyacı bahanesiyle ıslah amacıyla bu yerlerin kiraya verilmesi, yıllardır kanunla korunan bu değerin geriye dönüşü olmayacak şekilde yitirilmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca bu durum meraları şu ana kadar koruyan ve kullanan köy halkını ve küçük hayvancılık işletmelerimizi rahatsız ve mağdur etmektedir. Çünkü küçük ölçekli hayvancılık işletmeleri olduklarından meraları kendilerinin kiralama imkanları bulunmamaktadır. Ancak amaç gerçekten meraları ıslah etmekse ilgili devlet kurumları tarafından yapılacak ıslah programlarına meralardan faydalanan bütün paydaşlar dahil edilerek bu sorun ortadan kaldırılabilir. Meraları ıslah programları için gerekli olacak maddi kaynak mevcut mera fonundan karşılanabilir. Kaba yem açığının kapatılması problemini çözmek için meralarda değil mevcut tarım arazilerinde yem bitkisi ekilişlerinin arttırılması gerekmektedir. Bunu sağlamak için yem bitkisi ekilişlerine verilen desteklemelerin arttırılması yeterli olacaktır. Kırklareli Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu olarak meralarla ilgili üyelerimizin haklarını korumak amacıyla kanuni ve hukuki yollara başvurulacağı kamuoyuna duyurulur” dedi. (Serkan Koçtürk) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here