Şaylan; “Çiftçinin umudu Ayçiçeği ve Mısır’da”

9
Kırklareli tarım alanlarının geniş olması ve birçok kesimin hala çiftçilikle uğraşmasından dolayı Ziraat Odası’ndan gelecek …

HABER MERKEZİ
Kırklareli tarım alanlarının geniş olması ve birçok kesimin hala çiftçilikle uğraşmasından dolayı Ziraat Odası’ndan gelecek olan açıklamalar her şekilde Kırklareli Çiftçisinin beklentisinin ne doğrultuda olduğunun bir göstergesi oluyor.
Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan Kırklareli’deki tarımla ilgili olarak gazetemize özel olarak yaptığı açıklamalarında şunları kaydetti:
“Bu sene Buğdayda rekolte beklenilenin çok altında gerçekleşti. Verim az olunca bu sefer çiftçimiz borçlarını kapatamadı ve ödeyemedi. Şimdi çiftçimizin umudunu Ayçiçeği ve Mısır’a bağlamış durumda. Şuan için görünen ve yaptığımız tespitlerde bölgemiz iyi yağış aldığından dolayı verimin iyi olması bekleniyor. Birde bölge itibari ile sulanabilir alanların fazla olmasından dolayı beklentimiz olumlu yönde. Çiftçilerin girdilerindeki fiyatlar da (Mazot ve Gübrede) önemli artışlar oldu. Bu girdiler göz önünde tutularak verilecek olan fiyatların geçen seneki rakamların üzerinde olması gerekiyor beklentimizde bu yönde. Bu şekilde olursa ancak çiftçilerimiz borçlarını ödeyebilir ve geçimini sağlayabilir. Yaşam şartları gerçekten çok zor ve ağır. En azından dengenin sağlanması açısından fiyatlarda standardın girdi artış oranına orantılı olarak yapılması gerekiyor.” (Serkan Koçtürk)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.