Şaylan; “Ayçiçeği Hasadı 15 gün içinde başlayacak”

9
Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, Ayçiçek Avans Fiyatları çiftçileri memnun edecek…
HABER MERKEZİ
Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, Ayçiçek Avans Fiyatları çiftçileri memnun edecek düzeyde olmasını beklediklerini söyledi. Buğday’da çiftçilerin yüzü gülmediğini söyleyen Şaylan, çiftçinin umudu Ayçiçeği hasadında olduğunu kaydetti.
Geçen yıl yapılan ayçiçeği hasadında dekarda 150 ile 200 Kilogram bir verim aldıklarını ifade eden Şaylan, Trakya Birlik tarafından açıklanan ayçiçeği avans fiyatlarının çiftçi büyük bir oranda hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.
Kırklareli’de bu yıl Ayçiçeği Rekoltesi açısından çok sıkıntı yaşayacaklarını söyleyen Şaylan, yağışların düzensiz ve ayçiçeğin ekiminin geç olmasından dolayı kötü bir sezon yaşayacaklarını söyleyerek şunları kaydetti;
“Bu yıl Ayçiçeği Avans Fiyatları’nın yüksek olmasını beklediklerini vurgulayan Şaylan şunları kaydetti;  Buğday fiyatları konusunda çok büyük hüsrana uğradık. Ayçiçeğinde de aynı sıkıntıyı yaşamak istemiyoruz. Çiftçilerimiz Trakya Birliğin açıklayacağı ayçiçeği fiyatlarını bekliyor. Trakya Birlik geçen yıl %40 Yağ Oranı olan ayçiçeğinde avans fiyatını 1 Lira 22 Kuruş olarak açıklanmıştı. Bir önceki yıla göre büyük bir düşüş yaşanmıştı. Aynı sıkıntının bu yıl yaşanmamasını temenni ediyoruz.  Ayçiçeği avans fiyatlarının çiftçilerimizi memnun edecek düzeyde olmasını bekliyoruz. Kırklareli olarak bu yıl ayçiçeği rekoltesi açısından çok sıkıntı yaşayacağız. Yağışların düzensiz ve ayçiçeği ekiminin geç olmasından dolayı ayçiçeği açısından kötü bir sezon yaşayacağız. Geçen yıl yaklaşık dekarda 150 ile 200 kilogram arasında bir verim almıştık. Bu yıl ise ayçiçeğinde yüzde 30 verim kaybı bekliyoruz. İnşallah rekoltede fazla bir düşüş yaşanmaz." (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here