Şaylan; “Avans fiyatı çiftçilerimizi memnun etmeli”

10
Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, "Ayçiçeği avans fiyatlarının çiftçilerimizi memnun edecek düzeyde olmasını bekliyoruz " dedi
HABER MERKEZİ
Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, "Ayçiçeği avans fiyatlarının çiftçilerimizi memnun edecek düzeyde olmasını bekliyoruz " dedi.
Şaylan yaptığı açıklamasında Kırklareli’de ayçiçeği hasadının 15 gün içinde başlayacağını söyledi. Geçen yıl yapılan ayçiçeği hasadında dekarda 150 ile 200 kilogram bir verim aldıklarını ifade eden Şaylan, Trakya Birlik tarafından açıklanan ayçiçeği avans fiyatlarının çiftçiyi hayal kırıklığına uğrattığını savundu. 
Bu yıl ayçiçeği avans fiyatlarının yüksek olmasını beklediklerini vurgulayan Şaylan, şunları kaydetti:
"Buğday fiyatları konusunda çok büyük hüsrana uğradık. Ayçiçeğinde de aynı sıkıntıyı yaşamak istemiyoruz. Çiftçilerimiz Trakya Birlik’in açıklayacağı ayçiçeği fiyatlarını bekliyor. Trakya Birlik geçen yıl yüzde 40 yağ oranı olan ayçiçeğinde avans fiyatını 1 lira 220 kuruş olarak açıklanmıştı. Bir önceki yıla göre büyük bir düşüş yaşanmıştı. Aynı sıkıntının bu yıl yaşanmamasını temenni ediyoruz. Ayçiçeği avans fiyatlarının çiftçilerimizi memnun edecek düzeyde olmasını bekliyoruz."
Şaylan, ayçiçeği avans fiyatları belirlenirken, çiftçinin zorunlu giderlerinin gözardı edilmemesi gerektiğine dikkati çekti. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here