Saygın; “Kırklareli’de Açık Öğretim kayıtları ilk defa 2 binin üzerine çıktı”

15
Kırklareli’de Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin (AÖF) Kayıtları sona erdi. 3 aşamadan oluşan kayıt dönemi Çoklu Kayıt Dönemi’nin 17 Ekim 2014 Cuma günü sona ermesi ile tamamlanmış oldu.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’de Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin (AÖF) Kayıtları sona erdi. 3 aşamadan oluşan kayıt dönemi Çoklu Kayıt Dönemi’nin 17 Ekim 2014 Cuma günü sona ermesi ile tamamlanmış oldu. Bu yıl öğrenci sayısının artış gösterdiğini söyleyen Açık Öğretim Fakültesi Kırklareli İl Temsilcisi Öğretim Görevlisi Münir Saygın Kırklareli’de aktif olan öğrenciler 6 bin civarında olduğu söyleniyor.
Açık Öğretim Fakültesi Kırklareli İl Temsilcisi Öğretim görevlisi Münir Saygın’ın gazetemize yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültemizin bu sene ki kayıtları 3 aşamada gerçekleştirildi. Yeni kayıt dediğimiz ÖSYM’den ve af kapsamından kayıtları kapsayan kayıtlarımız 1 Eylül ile 12 Eylül tarihleri arasında yapıldı. 2. Bölümde ise kayıt yenileme dediğimiz eski öğrencilerimizin bize bu sene okumaya devam edeceklerini aktif durumda olduklarını gösteren kayıtlarımız açık öğretim işletme ve iktisat fakülteleri öğrencileri ile ders ekleme bölümündeki öğrencilerimizin kayıtları da 15 Eylül ile 26 Eylül tarihleri arasında yapıldı. Son olarak da çoklu kayıt dediğimiz Lisans tamamlama, Dikey geçiş, Ek yerleştirme, İkinci Üniversite kayıtlarında ki öğrencilerimizin de 29 Eylül ile 17 Ekim arasında gerçekleştirdik ve kayıtlarımızı tamamlamış olduk. Bu sene kayıtlarımız geçen yıllara göre daha fazla oldu. 2014-2015 yılları arasında ÖSYS’den yeni kayıt öğrenci sayımız 418, af ta 18 öğrenci olmak üzere yeni kayıtlarımız toplam 436’dır. Bunlar Liseyi bitirip üniversiteye gelen öğrenci sayısıdır. Çoklu kayıt dediğimiz öğrenci sisteminde ise kayıt yenileme yani bizim mevcut öğrencilerimizin kayıt yenilemesinde tam rakam veremiyoruz çünkü bunlar diğer illerden de kayıtlarını yenileyebilirler ama bizim ilimizde de başka İl de okuyanlar kayıtlarını yenileyebiliyorlar. Dolayısı ile kayıt yenileme sisteminde net sayı veremiyorum. 3. Kısma Çoklu kayıt yenileme sistemine geçiyorum. İkinci üniversiteden kayıt yenileyen bu dönemde 647 öğrenci, Dikey geçişten kayıt yenileyen 532 öğrenci, Dikey geçiş fark derslerinden kayıt yenileyen 296 öğrenci, Lisans tamamlama da kayıt yaptırtan 17 öğrenci, ÖSYS ek yerleştirmede k 72 öğrenci kayıt yaptırdı, ÖSYS yeni kayıt (ek kayıt) 7 öğrencimiz olmak üzere toplamda 1571 öğrencimiz Çoklu kayıt sisteminde kayıt yaptırmıştır. Biz daha önce ÖSYS’den 436 öğrencimiz kayıt yaptırdığını söylemiştik  onu bu sayıya ilave edersek toplam kayıt sayımız 2007’dir. Bu sene 2 binin üzerine çıktık geçen sene bu rakam 1800 civarındaydı 200 küsür bir artış olduğunu kayıtlarımızda gözlemliyoruz. Tabi bu sayıya kayıt yenileyen öğrencilerimiz dahil değil çünkü onlar her İl’de kayıt yenileyebiliyorlar. Dolayısı ile Kırklareli’ye ait öğrenci sayısı belli değildir. Kırklareli’nde yeni kayıtlar hariç eski öğrencilerden kayıtlarını yenileyen yani aktif öğrenciler 4 bin civarında 2 bin de yeni kayıt yaptıran öğrencileri de eklersek 6 bin civarında aktif olarak Kırklareli’nde Açık Öğretim Fakültesinde okuyan vardır.” (Berkay Çamlı)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here