Satış için üretilen tüm ürünler kayıt altına alınıyor

6
* Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, satış amacıyla üretilen tüm ürünler için çiftçilerin Üretici Kayıt Defteri tutmasının zorunlu olduğu bildirildi.


HABER MERKEZİ
Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılana açıklamada, çiftçilerin satış amacıyla ürettikleri tüm ürünler için Üretici Kayıt Defteri tutmasının zorunlu olduğu belirtilerek şunlar kaydedildi:
“Bitkisel ürünlerin üretiminden pazarlama aşamasına kadar geçen süreçte kullanılan Bitki Koruma Ürününün Zirai Mücadele Teknik Talimatlarına ve diğer kimyasalların teknik tavsiyelerine uygun ve kontrollü olarak kullanılmasını, Türk Gıda Kodeksi ve kalıntı değerlerine uygun bitkisel ürün arzını, tüketici sağlığı ve çevrenin korunması ile üründe izlenebilirliğinin sağlanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla “Bitkisel Üretimde Kullanılan Kimyasalların Kayıt Altına Alınması Ve İzlenmesi Hakkında Yönetmelik” 04.11.2008 tarih ve 27044 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti.
Söz konusu yönetmelik gereği üreticiler; ürün kimliği olmayan bitkisel ürünlerini satışa sunamazlar. Üreticiler ürünlerini satışa sunabilmeleri için üretim yeri, üretim parseli, üretim deseni ve kimlik bilgileri ile işletmeye ilişkin diğere bilgileri Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri’ne bildirmek zorundadırlar. Ayrıca üreticiler bitki koruma ürünleri ile diğer kimyasalları bakanlığımızca belirlenen tavsiyelere göre uygular, kayıtlarını tutar, faturalarını ve kayıtlarını  bir sonraki hasat zamanına kadar muhafaza eder. Uygulama bilgileri talep edildiğinde bakanlık görevlilerine, ürün alan kişi, kurum ve kuruluşlara verir.
Ticarete konu olan taze meyve ve sebze ürünlerine ilişkin hükümleri 01.02.2009 tarihinde, Diğer ürünlere ilişkin hükümleri 01.02.2010 tarihinde, yürürlüğe girmiştir. Söz konusu yönetmelik hükümleri 01.02.2010 tarihinden itibaren tüm ürünlerde uygulandığından Ürün kimliği olmayan bitkisel ürünler satışa sunulamayacaktır.
Ürünlerini satan üreticilerimizin ürün kimliği (Üretici Kayıt Defteri) almaları konusunda İl Müdürlüğümüz Bitki Koruma Şubesi’ne başvurmaları gerekmektedir. Meyve, sebze, bağ ve örtüaltı üretimleri için ayrı ayrı Üretici Kayıt Defteri talep edilmelidir.”
* Üretici kayıt defteri başvurusunda istenecek belgeler:
1- Dilekçe
2- Üretim yeri, üretim parseli (ÇKS veya muhtar onaylı C Formu )
3- Kimlik bilgileri (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here