Sarıçam; “Sadece tekzip yeterli değil”

45
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve medyada yer alan bazı haberlerin ”Masuniyet karinesini ihlal ettiği” iddiaları konusunda kurulan Alt Komisyonun Başkanı AK Parti Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam…


HABER MERKEZİ
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve medyada yer alan bazı haberlerin ”Masuniyet karinesini ihlal ettiği” iddiaları konusunda kurulan Alt Komisyonun Başkanı AK Parti Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam, sadece  tekzibin, ihlal edilen bir hakkın iadesinde yeterli olmadığını belirterek; “Tekzibin yanında değişik yaptırımların, basın yayın kuruluşları açısından yapılması şart” dedi.
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Milletvekili Sarıçam, Alt Komisyonun çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Sarıçam, medya üzerinden masuniyet karinesinin ihlaliyle birçok insan hakkı ihlalinin oluştuğuna işaret etti. Sarıçam, Alt Komisyonu’nun kurulma amacını, “Mevzuatı, mağduriyetleri ve diğer ülkelerdeki uygulamaları tespit etmek, sorunlara çözüm üretmek” olarak açıkladı. Akademisyenler ve medya temsilcileriyle görüştüklerini anlatan Sarıçam, yayın kanununa yönelik taslak çalışmalarına katkı sağlamak istediklerini vurguladı.
* “Sadece tekzip özdenetimde yeterli değil”
Sarıçam, birine göre hak veya yayın ilkelerinin ihlaline neden olan bir haberin, görüntünün, başka birisi için ihlal anlamına gelmeyebileceğini vurgulayarak, orta çizgiyi bulmanın önemine dikkati çekti. Frekans ihalesinin yapılmasının önemine işaret eden Sarıçam, herkesin özdenetimini çalıştırmak zorunda kalacağını söyledi. Sarıçam, görüşmelerde, yayın yasakları yerine belirli konuların yasaklanmasının ilginç tespitler arasında yer aldığını dile getirdi.
Sadece tekzibin, özdenetimin sağlanmasında veya ihlal edilen bir hakkın iadesinde yeterli olmadığını vurgulayan Gökhan Sarıçam; ”Bazıları tekzip kararlarına uyarak ama gelişi güzel haber yapıp, “Önce çamur at izi kalsın, daha sonra tekzip gelirse onu da yayınlarız, boynumuz kıldan ince” gibi bir taktik de güdebiliyor bazı yayın organları. Bununla ilgili değişik yaptırımlar, tekzibin yanında değişik yaptırımların da özellikle basın yayın kuruluşları açısından yapılması şart. Tekzibin yanında daha farklı yaptırımlarla desteklenmesi, caydırıcı hale getirilmesi lazım” diye konuştu.
* “Testere gibi olsunlar”
Sarıçam, ombudsmanlık kurumunun, yazılı ve görsel medyada iyi bir yere oturtulmasının şart olduğunu dile getirerek; “Ombudsmanın, iş güvenliği veya buna benzer güvencelerinin olması gerekiyor ki testere gibi olabilsinler, keser gibi olmasınlar. Her yayın kuruluşunda, güvenceye kavuşturulmuş bir ombudsmanın olması çok önemli” dedi.
Kamu kurumlarının, yetkili kişilerce medyayı doğru ve zamanında bilgilendirirse, kamuoyunun daha doğru bilgi alacağını, yanlış bilgiden dolayı kişilerin zarar görmesinin engelleneceğini tespit ettiklerini belirten Sarıçam, bu konuda, birçok kamu kurumuna göre adliyeye ve adli kolluğa önemli görevler düştüğünü söyledi.
Sarıçam, medyanın yaptığı yayın ve haberlerden dolayı hak ihlaline uğradığını iddia eden kişilerle de görüşeceklerini sözlerine ekledi. aa

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here