Sarıçam; “Kırklareli genelinde çevre kirliliğini önlemek adına geniş katılımlı bir toplantı yapacağız”

11
Sarıçam; “Kırklareli genelinde çevre kirliliğini önlemek adına geniş katılımlı bir toplantı yapacağız”

AK Parti Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam, Ergene Havzası’nın kirliliğine yönelik olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdiği bir açıklama yayımladı. Sarıçam, TBMM’nin 22. dönem çalışmaları sırasında 24 milletvekili ile birlikte vermiş olduğu Araştırma Komisyonu kurulması hakkındaki 10/6 esas no’lu önergenin, TBMM Genel Kurulu’nda kabulü ile 17 Aralık 2002 tarihinde bir komisyon kurulduğunu hatırlatarak şunları kaydetti:

“Kurulan bu Araştırma Komisyonu, Ergene Nehri’ndeki kirliliğin ve çevreye etkilerinin araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacını taşımaktaydı. 1 aylık ek süre ile birlikte toplam olarak 4 ay süreyle çalışan komisyonumuzun raporu, TBMM’nin 27 Mayıs 2005 tarihli 85. birleşiminde görüşülerek ilgili birimlere gönderilmişti.

Başta, idari kurum ve kuruluşlar olmak üzere çevre bilincinin gelişmesi yönünde çeşitli platformlarda faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ile özellikle de Trakya’da yaşamını sürdüren tüm vatandaşlarımızı ilgilendiren çalışmalarımız, atıklarını Ergene Nehri’ne ve onun kolları durumundaki akarsulara deşarj eden sanayi tesislerinin, daha sıkı kontrol edilmesine yönelik yasal düzenlemelere altlık teşkil etmiştir.

Yasal düzenlemelerin yanı sıra, Ergene Havzası’nda var olan kirliliğin temizlenmesine yönelik olarakta çok başarılı çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

 DSI Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu makineli organize işler neticesinde Ergene Nehri’nde; 2003 yılında 39 km uzunluğundaki mesafede 2 milyon 720 bin metreküp, 2004 yılında da 65,7 km uzunluğundaki mesafede 4 milyon metreküp olmak üzere toplam olarak 105 km’lik kısmında ‘yatak ıslahı’ çalışması yapılmıştır.

Trakya’daki birçok vatandaşımızın da şahit olduğu bu başarılı çalışmalar, hepimizi çok sevindirmiştir. Ancak, geçen süre zarfında nehrin değişik yerlerinde rusubat birikimi nedeniyle adacıklar meydana gelmeye başlamıştır. Hem nehir suyunun akış düzenini olumsuz etkileyen, hem de olası bir kuvvetli yağış sonunda taşkın yaşanmasına sebep olabilecek bu adacıkların, tekrar temizlenmesi gerektiğini düşünmekteyim.

Sayın Çevre ve Orman Bakanımız ile yaptığım görüşmeler neticesinde, Ergene Havzası’nda yapılması gereken çalışmalar ile özellikle de Kırklareli genelinde çevre kirliliğini önlemek ve ‘sulama’ konularında yapılması gerekenler adına geniş katılımlı bir toplantı yapılmasına karar verildi.”

Sarıçam açıklamasının sonunda Kırklareli’de yapılacak bu toplantının tarihini, zamanı kesinleştiğinde kamuoyuna duyuracaklarını belirtti.”

Il Genel Meclisi’nin Aralık ayı toplantılarında da Ergene, yoğun görüşmelere sahne olmuştu

Ergene Havzası, Il Genel Meclisi’nin Aralık ayı toplantılarında da yoğun görüşmelere sahne olmuştu. Meclisin 2. birleşimindeki maddelerin konuşulması sırasında 3. maddeyle ilgili söz alan Yurdaer Ulus, 1. birleşimde görüşülen Ergene Nehri için Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam ile görüştüğünü belirterek kirlenmenin önüne geçilmesi için meclis tarafından yapılan projenin toplam maliyetinin 2-3 milyar doları bulması yüzünden projeden vazgeçildiğini belirtmiş, “Sayın milletvekilimiz; nasip olursa Ocak ayında Kırklareli’nde 3 ilin toplanacağı bir toplantı yapacaklarını, imkanların daha rahat kullanılacağı başka bir projeyi görüşeceklerini ifade ettiler.

Bunun yanında da DSI’nin Ergene Havzası’nda bir ekip, suyun akmasına engel olacak bir takım birikintileri temizlemek aşamasında 2010 yılı başından itibaren başlanacağını söylediler.” diye konuşmuştu.

Yurdaer Ulus’un konuşmasına ilave olarak söz alan Nedim Orcan ise, Il Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu tarafından Ergene Nehri için hazırlanan raporun tüm milletvekillerine uluştırılması gerektiğini dile getirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here