“Şap Hastalığı’na karşı gerekli tedbirler alınıyor”

12
* Kırklareli’nin Bulgaristan sınırında avcılar tarafından vurulan 3 domuzda Şap Hastalığı’nın görülmesi üzerine, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Trakya Bölgesi karantina altına alındı. Kırklareli Tarım İl Müdürü Hasan Çebi; ““Şap Hastalığı’na karşı gerekli tedbirler alınıyor” dedi.


HABER MERKEZİ
Bulgaristan’ın Kırklareli ile sınır olan Burgas bölgesinde, avcılar tarafından vurulan 3 domuzda Şap Hastalığı’na rastlanmasının ardından Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve İstanbul’da (Avrupa yakası) bir dizi önlemler alındı.
Kırklareli Tarım İl Müdürü Hasan Çebi alınan önlemlerle ilgili olarak şunları kaydetti:
“Trakya’da muhtemel bir enfeksiyon kaynağının yayılmasının önüne geçilmesi amacıyla 11 Ocak-01 Şubat 2011 tarihleri arasında Şap Hastalığı’na duyarlı olan çift tırnaklı hayvan türlerinin, Trakya Bölgesi içindeki hareketleri durduruldu. Hayvanlar için Veteriner Sağlık Raporu düzenlenmesi Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından yasaklandı. Yurt dışından ithal olarak getirilerek transit işletmesine giden ve kesim amacıyla mezbahalara yapılan sevkler bu uygulama dışında yer alıyor.
Kırklareli’de de alınan bu önlemler kapsamında Önleyici Şap Aşısı Kampanyası başlatıldı. Şu ana kadar bu kampanya kapsamında; merkez ilçe, Demirköy, Pınarhisar ve Vize ilçelerimize bağlı toplam 66 köy’de 23 bin 500 Büyükbaş Hayvan, 16 köyde de 8 bin 500 Küçükbaş hayvan aşılandı. 01 Şubat’a kadar devam edecek olan karantina uygulaması kapsamında Önleyici Şap Aşısı Kampanyası çalışmalarımız devam ediyor” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here