Şampiyon Taekwondocu’nun Hedefi 2020 Olimpiyat Oyunları

11
* Taekwondo da Balkan Şampiyonu olan Milli Sporcu Emir Yumurtacı’nın hedefi 2020 Olimpiyat Oyunları’nda Türk Bayrağı’nı dalgalandırmak. Yumurtacı; “Dedem olmasaydı belki şu anda sokakta top oynayan biri olacaktım. Dedemin sayesinde bu günlere geldim. Bana sürekli, ‘seni milli olarak görmek istiyorum’ diyordu. Bende hep çalıştım, çabaladım" dedi.
* Taekwondo da Balkan Şampiyonu olan Milli Sporcu Emir Yumurtacı’nın hedefi 2020 Olimpiyat Oyunları’nda Türk Bayrağı’nı dalgalandırmak. Yumurtacı; “Dedem olmasaydı belki şu anda sokakta top oynayan biri olacaktım. Dedemin sayesinde bu günlere geldim. Bana sürekli, ‘seni milli olarak görmek istiyorum’ diyordu. Bende hep çalıştım, çabaladım" dedi.
HABER MERKEZİ
Taekwondo da Balkan Şampiyonu olan Emir Yumurtacı’nın hedefi 2020 Olimpiyat Oyunları’nda derece elde etmek. Yumurtacı yaptığı açıklamasında, Edirne Anadolu İmam-Hatip Lisesi öğrencisi olduğunu ve dedesinin isteğiyle tekvandoya başladığını söyledi.
Antrenörü ve dedesinin kendisiyle yakından ilgilendiğini belirten 15 yaşındaki Yumurtacı; “Taekwondo’ya 6 yaşında başladım. Bu spora başlamamın en büyük sebebi dedemdir. Dedeme çok teşekkür ederim. Dedem olmasaydı belki şu anda sokakta top oynayan biri olacaktım. Dedemin sayesinde bu günlere geldim. Bana sürekli, ‘Seni milli olarak görmek istiyorum’ diyordu. Bende hep çalıştım, çabaladım” dedi.
Yumurtacı, Slovenya’nın Maribor Şehri’nde 11-12 Ekim’de yapılan Taekwondo Balkan Şampiyonası’nda 37 Kilo Erkekler Kategorisi’nde rakiplerini yenerek Altın Madalya’nın sahibi olduğunu hatırlattı.
Bir sporcu olarak yurt dışında Türk bayrağını dalgalandırmanın gururunu yaşadığını belirten Yumurtacı; "Yıldızlar Kategorisi bu yıl sondu. Gençlerde Avrupa ve Dünya Şampiyonası’nı hedefliyorum. Şu andan itibaren 2020 Olimpiyat Oyunları’na katılmak için çalışmalarımı sürdürüyorum" dedi.
* "Torunumun Pele gibi olmasını diliyorum"
Milli Sporcu Yumurtacı’nın dedesi İsmail Yumurtacı da torununun başarılarıyla gurur duyduklarını söyledi. Torununun büyük bir sporcu olmasını hayal ettiğini anlatan Yumurtacı; “Annem, babam öldüğünde ağlayamadım, torunum milli sporcu olarak şampiyon oldu, hüngür hüngür ağladım. Torunumun Pele gibi tanınan bir sporcu olmasını diliyorum" diye konuştu. Eve kum torbası aldığını ve torununun çalışmalarında sürekli yanında olduğunu belirten Yumurtacı, gençlerin gelecekleri için spor yapması gerektiğini kaydetti.
* "Şampiyon olabilmek için kilo verdi"
Edirne Balkan Yıldızı Spor Kulübü Başkanı ve Edirne Belediyesi Taekwondo Antrenörü Metin Eşme ise Yumurtacı’nın ilk olarak tekvandoda yıldızlar Türkiye şampiyonu olduğunu hatırlattı.
Sporcusunun büyük istek ve hırsla çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Eşme, şunları kaydetti:
"Emir Yumurtacı, tarihe geçti. Tarihte ilk kez Edirneli bir Taekwondocu Balkan şampiyonu oldu. Emir’in şampiyonluğunun öyküsü güzel bir hikaye aslında. Emir’in, şampiyonada 37 Kilo’da yarışması gerekiyordu. Bu yıl sporcumuzun yıldızlardaki son yılı olduğu için onun 37 Kilo’da yarışmayacağını düşündüğümüzden, gençlerdeki 45 Kilo’ya hazırlıyorduk. Balkan Şampiyonası bir anda bizim takvimimize girince sporcumuzu 12 gün içerisinde 2,5 Kilo zayıflattık. Emir şampiyonluktan önce bu kadar kısa süre içerisinde 2,5 Kilo verdi. Tekvandocular için 50 Gram dahi çok önemlidir." (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.