Sakin Şehir Belediye Başkanları bir araya geldi

4
Türkiye’de ki  Sakin Şehir ‘CıttaSlow’ unvanına sahip 8 şehir bir araya geldi. Toplantı öncesi İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tüzin Baycan eşliğinde oluşan jüride Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, Sakin Şehir Belediyesi Gökçeada için yapılan İmar ve Şehir Planları ile ilgili hazırlanan sunumlara yorumlarıyla katkıda bulundu. 
HABER MERKEZİ
İstanbul The Marmara Taksim Hotel’de gerçekleşen basın toplantısına Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden, Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay, Yalvaç Belediye Başkanı Tekin Bayram, Perşembe Belediye Başkanı Selami Çarkçı, Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca, Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, Taraklı Cittaslow Temsilcisi Şahin Akı katıldı. Gerçekleştirilen toplantıda Türkiye Sakin Şehirler Birliği Toplantısı gündem maddeleri görüşüldü.  4. Koordinasyon Komitesi Toplantısı’nda alınan kararların gözden geçirilmesi, vakıflanma sürecinde ki son durumun görüşülmesi, yeni kriterlerin ve önerilerin yeni değerlendirme sisteminin görüşülmesi, 2013 genel kurulunun taslak programının görüşülmesi, kalkınma ajanslarından alınabilecek destekler hakkında düzenlenen raporun incelenmesi, CittaSlow temsilcilerinin listesinin güncellenmesi, bir sonraki toplantı tarihine ve yerine karar verilmesi, öneriler ve kapanış konularından oluşan gündem maddelerinin ardından toplantıya katılan CittaSlow Belediye Başkanları, temsilciler, Ulusal Basın Mensupları ve Gazeteciler ile birlikte yemek eşliğinde Belediye Başkanları tarafından Sakin Şehirler tanıtıldı. 
Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz; “Vize’yi ulusal ve uluslararası boyuta taşıyacak yeni konsept Sakin Şehir Vize unvanına sahip olarak ilçemizin yaşam seviyesini yükseltmeyi hedeflemekteyiz. Kırklareli’nde Sakin Şehir olan bir kente sahip olma noktasında kamu, özel, üniversite, sivil toplum ve kalkınma ajansını bir araya gelebilmiş ve desteklerini sunmuş durumdadır. Sakin Şehir olmak nüfusça küçük ve önemli turizm veya ticaret bölgeleri içinde yer almayan kentler için kendilerini ulusal ve evrensel ölçekte tanıtmak için oldukça önemli bir fırsattır. Aynı zamanda Cittaslow Sakin Şehir Vize ve Istrancalar Bölgesi için bir Kalkınma Modeli durumundadır. İlçemizin yaşam kalitesini yükseltmek için CittaSlow kriterleri’ne yönelik her geçen gün çalışmalarımız hızlanmaktadır” dedi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here