“Sakatlar adına yardım toplayanlara itibar etmeyin”

8
* Türkiye Sakatlar Derneği Kırklareli Şube Başkanı Arif Uzunoğlu, diğer ilerden Kırklareli’ne gelerek Türkiye Sakatlar Derneği ismini kullanarak dergi satışı ve bağış adı altında para toplandığını belirterek, vatandaşların bu tarz insanlara itibar etmemeleri gerektiğini vurguladı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçenin Cumhuriyet Caddesi, Fevzi Çakmak Bulvarı ile benzeri işlek caddelerde başka illerden gelerek, izinsiz dergi satışı yapıyor ve bağış topluyorlar.
Türkiye Sakatlar Derneği Kırklareli Şube Başkanı Arif Uzunoğlu, izinsiz ve kaçak olarak dergi satışı yapan ve bağış adı altında para toplayan kişilere vatandaşların ve esnafların itibar etmemeleri gerektiğini söyledi.
Uzunoğlu, vatandaşları duyarlı olmaya davet ederek, bu tip insanları gördükleri takdirde 155 Polis İmdat’ı arayarak ihbar etmeleri gerektiğini vurguladı. 
Uzunoğlu; “Kırklareli’ne, başka bir ilden gelerek dergi satışı yapanlara ve Türkiye Sakatlar Derneği adı altında bağış talep edenlere itibar etmeyin. 
Bazı bilinçli vatandaşlarımız dergi satanlara satış izni olup olmadıklarını sordukların da, Dernek yöneticisinin Bütün illerde satışı izin verilmiştir şeklinde imzalı yazısını göstererek vatandaşlarımızı kolaylıkla kelime oyunlarıyla kandırıyorlar. Bunları satan kişilerde satış yaptıkları Valiliğin izni ve oluru olması gerekmektedir. Bazı bizim demeğimize tanıyan vatandaşlarımız, mağaza sahipleri arayıp bildiriyorlar. Bizlerde bu kişileri Zabıtayı, Emniyeti arayarak engellemeye çalışıyoruz. Yasal değilse zaten yetkili merciler gereğini yapıyor.
Sakat olmadıkları halde sağlam kişiler engellilere yardım derneği kurarak engelliler üzerinden kılıfını uydurarak ticaret yapanlarda var. Bilhassa bayanlar boyunlarına yaka kartı takarak ev ev, esnaf esnaf gezerek yasak olduğu halde sakatlar adına bağış toplayanları bağış adı altında evlere dergi satanlara mutlaka tanık olmuşsunuzdur. Kapınıza çalan bu tür derneklere vatandaşlarımız itibar etmesinler iyi niyetle yapılan bu tür yardımlar üçkağıtçıların ekmeğine yağ sürmektedir ve sayıları giderekte artmaktadır” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here