Şair-Müdür Alaaddin İkican’ın yeni kitabı çıktı

22
Ulusal ve Uluslar arası boyutlarda etkinliklere katılarak Kırklareli’yi tanıtma gayreti içerisinde olan Kırklareli İl Mahalli İdareler Müdürü Şair Alâeddin İkican’ın…
HABER MERKEZİ
Ulusal ve Uluslar arası boyutlarda etkinliklere katılarak Kırklareli’yi tanıtma gayreti içerisinde olan Kırklareli İl Mahalli İdareler Müdürü Şair Alâeddin İkican’ın, yaklaşık 5 yıl aradan sonra Öykü, Şiir ve bazı makalelerini paylaştığı “Gönül Evinde İkican” isimli yeni kitabı çıktı. 
Ön kapağında şairin sembolik resmide bulunan kitabın arka kapağını Alâeddin İkican’ın karartılmış bir boy silueti ile iki adet Kırklareli’ye ait resim ve İkican’ın bir şiirinden alınan;
İşte ben oralıyım,
Trakya’nın Kırklar’ında,
Kırklar’ın yayla’sında,
Hani şu yayla var ya yayla. 
Dörtlüğü süslemektedir. 176 sayfadan ibaret olan “Gönül Evinde İkican” isimli eser Antalya Sahil Kitapevi yayınevi tarafından yayımlanarak Öztepe Matbaası tarafından baskı ve cilde hazırlanmış bulunmaktadır.  Kapak grafiğinin Türk Dünyası Şairler buluşması projesinin mimarı Savaş Ünal ve editörlüğünün Gonca Aydemir tarafından gerçekleştirilen kitabın ilk sözleri okurlarımla paylaşım adı altında Alâeddin İkican’a ait bulunuyor. 
Daha sonra geniş kapsamlı olarak özgeçmişine yer verilen kitapta, Alâeddin İkican’a ait makaleler, Öykü ve Şiirlere yer verildiği görülmektedir. Şiir ağırlıklı olan kitapta İkican’ın bazı katıldığı etkinliklere ait ve tanıştığı kişiler ile birlikte fotoğraflarına da yer verildiği görülüyor. 2004 yılında piyasaya sürülen “Sevgiden Ötesi Yok” isimli kitabını 2007 yılında çıkardığı “Umudun Sevdası” ve 2010 yılında “Eğitim Sofrasında Tuzumuz Olsun” isimli kitapları takip etti. Aradan 5 yıla yakın bir süre geçmesi üzerine, sevenleri tarafından yeni kitap yok mu? Sorularına sık muhatap olan İkican çıkardığı “Gönül Evinde İkican” isimli kitabı ile yazılı kitap sayısını 4’e yükseltti. Ulusal ve Uluslar arası onlarca antolojide ve onlarca dergide şiirleri yayınlanan İkican’ın aldığı ödüller, bestelenmiş türkü formatındaki on eser ve davet edilerek katıldığı etkinlikler ile radyo-televizyon programları ve ülke çapında kendisine yer verilen basın organları listelenerek kitabında yer alıyor.
Eseri ile ilgili olarak bilgiler veren İkican; “Duyguları paylaşmanın zenginliğini alınan olumlu tepkiler ve özellikle “Şiirinde sanki beni anlatmışsın” ifadeleri sizi daha fazla ve daha kaliteli şiir yazmaya yönlendiriyor, Serbest stilde başladığım şiirlerime hece vezni ile devam etmeye başladım. Ancak hece veznine geçtikten sonra serbest yazmanın güçlüğünü de yaşadığımı ifade etmeden geçemeyeceğim. Bir şair ya da yazar için bir kitap, bir sanatçı için bir eser çıkarmak manevi bir evlat sahibi olmak gibidir. Senim de şu anda adımı yaşatacak dördüncü manevi evladım oldu. Yazmak zor okumak daha zordur. Umarım paylaştıklarım yazdığım duygular içerisinde okunur ki, amacına ulaşabilsin. Duygularımız zenginleşebilsin. Unutmamak gerekir ki, sevinçler paylaşıldıkça çoğalır, hüzünler paylaşıldıkça azalır. Duygu paylaşımı da bir sevincin paylaşımı olduğuna göre paylaşıldıkça çoğalacağından okurunun ve paylaşımının bol olacağını ümit ediyorum. Bu nedenle de okumanızı tavsiye ediyorum” dedi.
Bizlerde değerli şairimizin kitabının bol okurlu ve hayırlı olmasını temenni ediyor başarılarının devamını diliyoruz. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here