Şair İkican katıldığı “Uluslararası Sürmeli Şiir Şöleni”nden Döndü

14
Bu yıl 12’ncisi gerçekleştirilen “Uluslararası Sürmeli Şiir Şöleni”ne davet edilen Kırklareli Şairleri’nden Alaeddin İkican, Kültür ve Turizm Bakanlığının da katkılarıyla Yozgat Belediye Başkanlığı, Sarıkaya Belediye Başkanlığı Yozgat Şairler ve Yazarlar Birliği Derneği ile Sarıkaya Şairler ve Yazarlar Derneği tarafından düzenlenen Şiir Şöleninden döndü.
HABER MERKEZİ 
Yozgat’a Şiir Şöleni’ne katılmak amacıyla akın etmeye başlayan şairleri Yozgat’ın sevilen gönül insanları, Şair ve yazarlarından Başkan Ahmet Sargın, Osman Yüksel, Salim Gülbahçe, Nuh Şahin, Yusuf Koç başta olmak üzere birlik ve beraberlik örneği sergileyen Yozgat’lı tüm şair ve yazarları konukları sıcak bir karşılama ile yorgunluklarını atmak üzere Aşıklar kahvesine getirerek küçük bir kahvaltı sundular. Yol yorgunluğu aşıklar kahvesindeki çalışanlar ile şair ve yazarların içten samimi duygularıyla yok olup gitmişti. Hemen yatıp dinlenmeyi düşleyen dostlar bir bir tanıdık gönül insanları geldikçe oradan ayrılamayarak hasbıhal ettiler. Öğle üzere ikamet edilecek mekanlara yerleştikten sonra ilk gün programı gereğince Sarıkaya Kaymakamlığı ve Belediyesinin desteklediği Sarıkaya Şair ve Yazarlar Derneği Başkanlığınca düzenlenen halka açık Hacı Hasan Bor parkındaki şölen büyük ilgi gördü. Şiir Şölenine geçmeden önce minibüslerle gelinen Sarıkaya’da şair ve yazarlarımızı Dernek Başkanı Şair,Yazar ve Ses Sanatçısı Kelami Akdemir bütün samimiyet ve inceliği ile karşılayarak topluca Sarıkaya Belediye Başkanlığına gidildi.Burada Şairimiz Alaeddin İkican bir kültür elçisi gibi İlimiz ile ilgili dokümanların ve İlimizi tanıtıcı bazı argümanlar ile İlimize mahsus Milli içecek olan Hardaliyenin de bulunduğu hediye çantasını Sarıkaya Belediye Başkanı Ali Osman ERBİR ile Dernek Başkanı Kelami Akdemir’e sundu.Ayni hediye çantalarından Yozgat Şair ve Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Sargın ile Yozgat Belediye Başkanı adına Başkan Yardımcısı Mehmet Taşdemir’e iletti. Şiir etkinliği kapsamında Kırklareli’nin Yozgat’ta tanıtımını da sağlayarak Kırklareli’li olmanın verdiği fahri görev sorumluluğunu da yerine getirmiş oldu.
Sarıkaya Hacı Hasan Bor parkında gerçekleştirilen şiir etkinliğine İlçe Kaymakamı Yaşar Dönmez, Belediye Başkanı Ali Osman Erbir, Emniyet Amiri Mustafa Yağmur,  Jandarma Komutanı Mustafa Yavaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Demir, Şairler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sunumu yapan Dernek Başkanı Kelami Akdemir, dernek tüzüğü gereği şiiri ve şairi halka tanıtmayı benimsetmeyi ve sevdirmeyi amaçlayan bu tür etkinliklerin Belediye Başkanlığının da desteği ile devam edeceğini belirterek şiir yazmak isteyen herkese dernek kapılarının açık olduğunu ve her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti. Daha sonra sunuculuğunu Kelami Akdemir’in yaptığı şiir dinletisine yaklaşık 50 şair ve yazar katılarak şiirlerini paylaştılar. Şiir ve müziksever kasaba halkına güzel bir gece yaşattılar. Dinletinin sonunda karpuz ve kavun ikramı ve hediyeleşmeler ile birinci gün Yozgat Sarıkaya İlçesinde düzenlenen şiir etkinliği ile nihayetlendi.
Sürmeli Şiir Şölenine 22 İl’den yaklaşık 50 şair olmak üzere bir o adar da Yozgat ve ilçelerinden katılan şairlerimizle birlikte 100 civarı şairin katıldığı etkinliğe İLESAM Denetim Kurulu Başkanı Turan Durak DÜZ, Nevşehir Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Ürgüp FM Radyosu Yön. Krl. Bşk. Ayşe Paslanmaz, Kemer Sanatçılar derneği Başkanı Bolat Ünsal, Çıngı Dergisi sahibi Süleyman Karacabey, Berceste Dergisinden Sergül Vural ve birçok yayın organı ile birlikte Hilmi Can, Mücella Pekdemir, Ahmet Akkoyun, Murat Duman, Orhan Çınar, Mustafa Ayvalı, Serap Demirtürk, Yusuf Dursun, Şehmuz Çiçek, Aşık Sevdai ve Aşık Derdiyar olmak üzere birçok şair yazar, ozan ve aşık katıldı. Çeşitli illerimizden gelen sanatçı arkadaşların birlik ve beraberlik mesajları vererek şiirlerinde bu ortak temada birleşmeleri ayrı bir güzellikteydi.
İkinci gün öğleye kadar Yozgat’ta tarihi ve kültürel yerler gezilerek incelemelerde bulunuldu. Yozgat Büyük Camii ve Fatih Camii ile birlikte Yozgat müzesi ve Nizamoğlu Konağı ziyaret edildi. Çay ve soğuk ikramlarla Yozgat’ın ünlü kavurga dedikleri buğday kavurması ikram edildi. Sürmeli Şiir Şöleni Cumartesi günü saat 15.00 ten sonra Kültür ve Turizm Müdürlüğü salonunda gerçekleştirildi. Buradaki etkinliği Rıfat Çakır ile Süreyya Kaya birlikte sundular. Şölenin başından sonuna kadar devamlı konuklarla ilgilenen Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Taşdemir’in beyefendiliği ve sıcakkanlılığı şairler arasında özellikle ilgi çekti. Belediye Başkanı Yusuf Başer ile Yozgat Valisi Necati Şentürk, ayni gün ve saatte TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek ile Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ’ın Yozgat’ta bulunmaları nedeniyle şiir şölenine katılamamış iseler de günün akşamında Kent Parkta verilen akşam yemeğinde Belediye Başkanı ve Vali özellikle şairler ile ilgilenerek yakın ilişki içerisinde sohbet ettiler ve Yozgat Valisi Sayın Necati Şentürk’ün Aşık Sevdai ve Aşık Derdiyar’a eşlik ederek türkü söylemesi, daha sonra küçük yaşlarda çaldığını söylediği sazı eline alarak çalması ayrı bir renk ve ayrı bir güzellikte idi. Bu arada Vali Necati Şentürk Şairimiz Alaeddin İKİCAN ile de bir süre sohbet ederek İlimiz Valisi Sayın Mustafa Yaman’a selamlarını iletmeyi de ihmal etmedi. Şiir etkinliği süresince protokolde bulunanların özellikle ayrılmayarak iki saatten fazla süren şöleni sonuna kadar takip etmeleri katılımcılar arasında memnuniyet yarattığı gibi tüm şair ve aşıklarla tek tek ilgilenen Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Taşdemir Belediye tarafından hazırlanan ve Yozgat’ın simgesi bulunan küçük bir testinin ve bir miktar kavurganın da bulunduğu hediye çantalarını sanatçılara verdi. Belediye Başkan Yardımcısı olmadan önce Yozgat Mahalli İdareler Müdürü olarak görev yapan Mehmet Taşdemir yaklaşık 20 yıldır tanıştığı İlimiz Mahalli İdareler Müdürü ve Şair Alaeddin İkican’ı şölen boyunca bir an olsun yanından ayırmadı. Uzun bir süre meslektaş olarak görev yapan bu iki şahsiyetin dostlukları gözden kaçmıyordu.
Günün gecesinde Kent Parkta söylenen şarkı, şiir ve türkülerden sonra ayrılık gününde Yerköy İlçesinin değerli işadamlarından Kültür ve sanat dostu Ayhan Çelik tüm şair ve yazarlara açık büfe sabah kahvaltısı vererek fabrikalarını ve Yerköy’ü gezdirdi. Bir iş adamının Kültür ve sanata, şiire bu kadar heyecanla sahip çıkmaya çalışması edebiyata duyduğu ilgi ve sevgiden olsa gerek. Son olarak çamlıkta yenen toplu karpuz ve çekirdek ikramından sonra istemeyerekte olsa ayrılık vaktinin geldiği yavaş yavaş tekrar görüşmek ümit ve dilekleri ile vedalaşmalar eşliğinde şair ozan ve aşıklar bir bir Yozgat’ı terk etmeye başladı.
12 nci Yozgat Sürmeli Şiir Şöleni güzelliklerle, dostluk ve birlik beraberlik mesajları ile tüm katılımcıların anılarında ayrı bir yer tutacağı, katılımcıların memnuniyetlerinden belli oluyordu. Özellikle Şair Dernekleri Başkanları Ahmet Sargın ve Kelami Akdemir olmak üzere, Osman Yüksel, Salim Gülbahçe, Yusuf Koç, Nuh Şahin olmak üzere fedakârca emek sarf eden, içtenlikle ağırlamaya çalışan, Yozgat’a gelinen ilk günden son güne kadar konuklarıyla yakinen ilgilenen emeği geçen her kuruluş ve kişiye teşekkürlerle memnuniyetler dile getirildi. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here