“Sahte Bal’a karşı sıkı denetim yapılmalı”

6
Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Üyeleri  yaptıkları toplantı ile yetkililerin sahte bal satıcılarına karşı gerekli tedbirleri almalarını istediler.
 
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçede son günlerde özellikle cami önlerinde, şehrin en işlek caddelerinde ve pazarlarda sahte balların satıldığını belirten Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rıdvan Ulus yetkililerin denetimlerini sıklaştırmalarını istedi.
Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri; Cemalettin Saygılı, İsmail Kaya, Hüseyin Uğurlu, Şaban Uzun, İsmail Küçüker ve Erdoğan Topal’ın katıldığı toplantıda açıklamalarda bulunan Birlik Başkanı Rıdvan Ulus şunları kaydetti:
“Üreticilerimizden şehrimizde bulunan camilerin önlerinde, en işlek caddeler üzerinde ve pazarlarda sahte bal satıldığı yönünde şikayetler geliyor. Bizde bu durumu il genelindeki tüm Belediye Başkanlıkları’na yazı yazarak dile getirdik. Bizim talebimiz Belediye Başkanlıkları’nın bu balları satanları sıkı denetimden geçirmeleridir. Yapılacak olan denetimlerde bu tür bal satanlara; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen Üretici Tescil Numaraları’nı, İşletme Numaraları’nı ve Arıcılık Kimlik Kartı’nı sormalıdırlar.
Bu sorunlar ilgili olarak Kırklareli Belediye Başkanlığı’na, İlçelerimizin ve Beldelerimizin Belediye Başkanlıkları’na tüm üreticilerimizin isimlerinin ve üretici numaralarının yer aldığı listeleri verdik. Bundan sonra bu konuda gelen şikayetlerin daha ciddi şekilde değerlendirileceğine inanıyoruz. Böylelikle halkımıza salğık açısından çok zararlı olan bu tür balların satışıda önlenmiş olacaktır. Bu konuda da Belediyelerimiz tarafından zaman zaman yapılacak olan duyurularla halkımızın uyarılmasını istiyoruz. 
Bal şifa kaynağı ve aynı zamanda da mükemmel bir gıdadır. Bal’da sahtekarlık yapılmaz. Yapılırsa halkımızın sağlığı ile oynanmış olur. Yararı olacakken, zararı olur. Biz birliğimize üye olan üreticilerimizi de uyarıyoruz. Herhangi bir yerde böyle Sahte Bal satanlar görüldüğünde, anında Birliğimize veya Belediye Başkanlıkları’na bildirsinler. Balların satışları ile ilgili olarak da Belediyelerden ciddi anlamda denetim bekliyoruz.” (s)     

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here