“Sağlıkta israfa karşıyız, ama sağlıkta akılcı olmayan tasarrufa da karşıyız”

9
“Sağlıkta israfa karşıyız, ama sağlıkta akılcı olmayan tasarrufa da karşıyız”

Kırklareli Eczacılar Odası yapmış oldukları basın açıklamasında Ilaç indirimi uygulamasına karşı çıktıklarını dile getirdiler. Ayrıca muayne ücretlerinin eczaneler tarafından tahsil edilmesinin de kaldırılmasını istediler. Açıklamada şunlara yer verildi:”

 

“ARTIK YETER SAĞLIKTA

TASARRUFUN YARATTIĞI YIKIMA VE TALANA DUR DIYELIM!

Her geçen gün sağlığa erişim hakkı ve sağlık hizmeti sunma olanağımız ellerimizden alınıyor! Bizler;

Sağlıkta israfa karşıyız, ama sağlıkta akılcı olmayan tasarrufa da karşıyız.

Tasarruf adı altında hastalarımızın muayene ücreti, fark ücreti, mükerrer ücret ödemesini adil bulmuyoruz. Sosyal devlete ait bir olgu olarak görmüyoruz.

Bizler,

Ilaç fiyat düşüşüne karşı değiliz, ama düşüşün bedelini hastalarımız ve eczanelerimizin ödemesine de karşıyız.

Bizler,

Muayene ücretlerini artıran, birinci basamak sağlık hizmetlerini paralı hale getiren, sağlık çalışanlarının güvenceli çalışma haklarını ortadan kaldıran, eczaneleri kapatmaya zorlayan ve kamu hastanelerini işletme haline dönüştüren bir yaklaşımın sağlıkta "tasarruf değil yıkım yarattığına inanıyoruz.

Bizler;

4 Aralık günü sağlıkta tasarruf adına, ilk elden 3000, bir yıl içerisinde 7000 eczanenin kapanmasına karşıyız. Bu eczanelerde çalışan sağlık emekçilerinin işsiz kalmasına karşıyız. Bu uygulamaların, halkın sağlığa erişimini kısıtlamasına karşıyız.

Bizler;

Çözüm olarak; Eczanelerin bedelsiz kamulaştırılması yerine yaratılan zararın ilaç sanayi tarafından karşılanması gerektiğini ifade ediyoruz.

Bizler,

Türkiye’de sayıları 24.000’e ulaşmış ve sağlık çalışanı olarak hizmet sunmaya devam etmek isteyen eczacıların, tassarruf tedbirlerinin bedelini haksız yere ödemesinin karşısında olduğumuzu birkez daha bildiriyor; bunun yarattığı yıkıma ve talana bir kez daha dur diyoruz.

Artık Yeter! Bugün anahtarlarımızı onları çok isteyen SGK’ya bırakıyoruz.

Işte bu SGK’mn reçete onay sistemi çalışmıyor, Işte bu SGK hekimin yazdığı, bizim verdiğimiz, hastamızın kullandığı reçetenin bedelini ya eczacıya ya hastaya ödettiriyor. Işte bu SGK, tüm ilaçları aynı torbaya koyup, en ucuzunu seç yoksa parasını ödersin diyor, ilaçta tombala çektiriyor.

Işte bu SGK, eczanelerimizin kapanmasını önemsemiyor, işte bu SGK hasta sağlığına vergilerimizden ödediği bedele, "bütçe açığı" diyor. Sonra da "çok açık verdim" diye hastalarımızın muayene ücretini artırıyor. Birinci basamağa muayene ücreti koyuyor. Bizi de devletin kasası yapmaya çalışıyor. Talebimiz, Tahsildar değil, sağlık çalışanı olarak görülmek. Hem muayene ücretinin hem de bunun eczanelerden tahsilinin ortadan kaldırılması. Bir gecede eriyecek stok zararlarının ilaç sanayi tarafından karşılanması. Kamu hizmeti veren eczanelerimizin kamu tarafından korunması. Bunun için tüm çağdaş ülkelerde uygulanan meslek hakkının ülkemizde de uygulanması. Eczacıların yaşayabilecek ve yaşatabilecek hale gelmesi.

Bizler, Artık Yeter diyoruz!

Emeğimizin, mesleğimizin, çocuklarımızın geleceğinin, çalışanlarımızın ekmeğinin, hastalarımızın sağlığının çalınmasına izin vermeyeceğiz.

Sağlık ışığımızı söndürmelerine göz yummayacağız. Yarın tek tek kapanmaktansa, hep beraber kapatacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here