“Sağlıklı Yaşam” için özel merkez kapılarını açtı

52
T.C. Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı “Sağlıklı Yaşam Merkezleri” Projesiyle, Obezite ile mücadelede ve hamile kadınların sağlıklı hamilelik, sağlıklı çocuk büyütme, sağlıklı genç bir nesil yetiştirmek gibi birçok konuda hizmet veriyor. 
HABER MERKEZİ
T.C. Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı “Sağlıklı Yaşam Merkezleri” Projesiyle, Obezite ile mücadelede ve hamile kadınların sağlıklı hamilelik, sağlıklı çocuk büyütme, sağlıklı genç bir nesil yetiştirmek gibi birçok konuda hizmet veriyor. 
Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çiğdem Cerit yaptığı açıklamasında; “Bakanlığımızın başlattığı “Sağlıklı Yaşam Merkezleri” Projesiyle, bizde Kırklareli Merkezde Sağlıklı Yaşam Merkezimizi, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Binası’nda hizmet vermeye başlıyor. Kırklareli’nin bütün İlçeleri’nde de açmayı hedefledik. Bu Merkezlerimizde; Bayanların, Hamilelik, doğum sonrası problemleri, çocuklarını emzirme, Çocuklarını sağlıklı yetiştirmek, Obezite ile mücadele, Çocuklarımızın sosyal yaşamları, sağlık problemleri, psikolojik problemleri, gibi konularda destek vermek. İstismara uğrayan çocuklarımız ne yazık ki var. Kız çocuğu olsun erkek çocuğu olsun, bu çocuklarla ilgili sağlık kararı mahkemelerce alınıyor. Sağlık kararı alınan çocukları, Aile hekimleri vasıtasıyla takibini yapıyoruz. “Sağlıklı yaşam merkezimizde” Psikolog, Sosyal Çalışmacı Ve Çocuk Gelişimi Uzmanlarımız var bu arkadaşlarımız, istismara uğramış çocukların, takipleri, Terapileri, izlenmesi,  gibi her türlüğü desteği sağlıyor. Madde kullanan, suça sürüklenen çocuklar var bunların takibini de yapmaya, Elimizden geldiğince gayret ediyoruz. Madde kullanımı, son zamanlarda sentetik uyuşturucuya “Bonzai”ye eğilimi olan çocuklar var. Bu konuda bütün toplum,  çeşitli kesimleriyle birlikte Mücadele etmemiz gerekiyor. Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak bizde elimizden geleni danışmanlık olsun, takip izleme ve tedavi boyutunda çocuklarımızı ve aileleri desteklemeye çalışıyoruz. Bu konuda da diğer kamu kurum ve kuruluşlarınla da yakın işbirliği içerisindeyiz.
Kırklareli KETEM Merkezleri’nde Kanser taramaları yapılıyor, Kırklareli halkımız taranıyor. Kadınlarda Meme Kanseri, Rahim Ağzı Kanseri, “Kolon” Kalın Bağırsak Kanseri özellilikle bu üç kanser türüne önem veriyoruz ve taramalar yapıyoruz. Toplumumuzun sağlıklı yaşaması, kanserle mücadele etmesi yönünden taranması çok önemli. Bizim hizmetlerimiz tamamen ücretsizdir. Kırklareli Halkımızın KETEM Merkezleri’nde kanser taraması yaptırmasını, sağlıklı bireyler olmasını istiyoruz ve bekliyoruz” Dedi.  (Selçuk Vurucu) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here