“Sağlıklı İletişim Kuralım Projesi” başladı

5
Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü ve 112 Acil Sağlık Çalışanları, Acil Servis Çalışanları’nın hasta ve hasta yakınlarıyla yaşadığı iletişim sorunlarının giderilmesine yönelik…….
HABER MERKEZİ 
Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü ve 112 Acil Sağlık Çalışanları, Acil Servis Çalışanları’nın hasta ve hasta yakınlarıyla yaşadığı iletişim sorunlarının giderilmesine yönelik olarak, "Sağlıklı İletişim Kuralım Projesi" hazırlanan Program Trakya Kalkınma Ajansının Sosyo Ekonomik Mali Destek Programı Kapsamında kabul edilerek uygulamaya konuldu.
Kırklareli İl Özel İdaresi, Kırklareli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nin Proje Ortağı, Kırklareli Halk Sağlığı Müdürlüğü, Kırklareli Belediyesi’nin Proje İştirakçisi olduğu Projenin Genel Amacı Kırklareli’deki Sağlık personelleri ile hasta ve hasta yakınları arasında yaşanan/yaşanabilecek şiddet olaylarını azaltarak, medyada çok sık görülen sağlık alanındaki iletişim sorunlarına dikkat çekmektir.
Projenin ilk gününde "Sağlık & Sinema Buluşması" 07 Ekim 2013 Pazartesi günü saat 18.00’da Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Binası Üst Konferans Salonu’nda Gala Gecesi ile başladı.  Gala Gecesinde, Adli nöbet tutan bir doktor ve savcının hikâyesinin anlatıldığı "Bir Zamanlar Anadolu’da" filminin gösterimi sunuldu. Gala Gecesine Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Cemil Akdeniz, Kırklareli İl Müftüsü İsmail Bayrak, İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz, İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Bozkır, İl Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Nihat Kutluay, Kavaklı Belediye Başkanı İnci Tunç ve Vatandaşlar katılım gösterdi.    
Proje Boyunca Yapılacak Etkinlikler ise şu şekilde: 
Müteakip günlerde, hafta boyu sağlıkla ilgili, Can Dostum (Intouchables) (2011); Barfi (2012); Ayrılık (A Seperation) (2011) filmlerinin halka açık gösterimleri yapılacaktır.
Ayrıca, halka açık konferanslar, 112 ve Acil Sağlık Personeli’ne öfke kontrolü ve stres yönetimi üzerine modüler eğitimler, tüm sağlık çalışanlarına "Hukuksal Hakları Üzerine" Söyleşiler, Kredi Yurtlar Kurumunda bulunan öğrencilere "112 Acil Sağlık Hizmetleri" üzerine sunumlar yapılacaktır,
Hastanelerimizde ve aile sağlığı merkezlerimizde karikatür sergisi, Kırklarelispor ve Lüleburgazspor’un bez afişle sahaya çıkması ve hastanelerde sıra bekleyen hastalara bilgilendirme yapılması faaliyetleri de yürütülecektir.
Projedeki amaç sağlık personeli ve sağlık hizmetinden faydalananlar arasında olumlu iletişimin güçlendirilmesi olarak belirtildi. (Serkan Koçtürk)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here