Sağlıklı eğitim için bu merkeze başvurun

9
Kırklareli Rehberlik ve Araştırma Merkezi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet vermekte olan bir kurumdur.

HABER MERKEZİ
 Merkez uzmanları Psikolojik Danışmanlar ve Özel Eğitim Öğretmenleri’nden oluşuyor ve alanları ile ilgili olarak okullardan, öğrencilerden ve velilerden gelen taleplere göre öğrencilerimize yardım sunuyor.
Kurum Müdürü Uz. Psk. Dan. M. Serkan Dündar,Müdür Yardımcısı Zih. Eng. Snf. Öğretmeni Ahmet Kireç, Reh. Psk. Dan. Hiz. Blm. Bş  Uzm. Psk. Dan. Ayfer Dutoğlu Dündar, Öz. Eğt. Hizm. Blm. Bşk. Zih. Eng. Snf. Öğrt. Ayla Çoha,   Psk. Dan. R.Dilek Başara, Uz. Psk. Dan. Serkan Atken, Psk. Dan. Meltem Yılmaz, Psk. Dan Erkan Çimen, Zih. Eng. Snf. Öğrt. Zeliha Yaşık görev yapıyor.
Kurum Müdürü Serkan Dündar kurumla ilgili olarak yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Eğitim-öğretim kurumlarındaki Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesine ilişkin gerekli her türlü çalışmalarla birlikte ilimiz ve ilçelerindeki özel eğitime gereksinimi olan bireylerin tanılanmaları ve bu bireylere yönelik Rehberlik ve Psikolojik  Danışma Hizmetlerini yürütmek amacı ile Rehberlik ve Araştırma Merkezimiz Milli Eğitim Bakanlığı’nın 04.06.1984 tarihli onayı ile açılmıştır.
İlk başta Ziya Gökalp İlköğretim Okulu’nun eski binasının üst katındaki 2 oda Rehberlik ve Araştırma Merkezi’mize tahsis edilmiştir. 2000 yılında binanın birinci katındaki ana sınıfının kapanması üzerine aşağı kata taşınılarak kurumumuz hizmetlerine burada devam etmiştir.2010 yılı eylül ayında bulunduğumuz binanın üst katındaki sağlık ocağının kapanması dolayısıyla üst katın tamamı Rehberlik ve Araştırma Merkezi’ne tahsis edilmiş ve kurumumuz fiziksel donanım olarak daha yeterli hale getirilmiştir.
Merkezimiz; açıldığından günümüze kadar  yaptığı çalışmalarla hizmetlerinin niteliği ve talep edilirliği yönünden ilimizde çok olumlu bir konuma gelmiştir. Ayrıca hizmetlerin tanıtımı ve diğer kurumlarla yapılan  iş birliği sonucu  Rehberlik  ve Araştırma  Merkezi kurumsallaşmasını tamamlamıştır.
Misyonumuz; Eğitim bölgemizde eğitsel-mesleki gelişim ve yönlendirme, önleme ve psikososyal müdahaleye yönelik hizmetleri vermek, aile rehberliği, kurumsal danışmanlık, çeşitli eğitim tür ve kademeleri  arasında rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin bir bütün olarak verilmesini sağlamak, hizmetlerin, yöntem ve araçların bilimsel standartlara uygunluğunu sağlamaktır. Özel  eğitim  gerektiren bireylerin eğitsel tanılamasını yapmak, geliştirilen programlarla bireye uygun eğitim ortamlarında öğrenim görmelerini sağlamaktır. Vizyonumuz; Bireylerin kendini gerçekleştirmelerine katkı sağlayan, ilde lider kurum olmaktır.
Öğrencilerimiz ve velilerimiz merkezimizden; Okula uyum ve davranış sorunları, Çeşitli psikoljik ve gelişimsel sorunlar veya problem davranışlar. (Tırnak yeme , parmak emme, tikler, alt ıslatma, kardeş kıskançlığı), Çeşitli öğrenme güçlükleri (algılama güçlükleri, dikkat eksikliği, hiperaktivite, özgül öğrenme güçlükleri, yaygın gelişimsel bozukluklar) Özel Eğitime muhtaç öğrencilerin tanılanması, eğitsel değerlendirilmesi, yerleştirilmesi ve durumlarının izlenmesi. Ergenlik dönemi ve ya gelişim dönemi sorunları, alan ve yükseköğretimde meslek seçimi. Sınav kaygısı ve verimli ders çalışma teknikleri konularında yararlanabilirler.
Bunların yanında ayrıca herhangi bir sorun olmaksızın velilerimiz çocuklarının eğitim-öğretim sürecini daha verimli geçirmeleri için uzmanlarımıza danışabilir, çocuklarına gelişim dönemlerine bağlı olarak nasıl davranmaları gerektiği konularında yardım alabilirler. Velilerimiz veya öğrencilerimiz, kurumumuza www.kirklareliram.gov.tr adresinden veya 214 30 70 numaralı telefondan ulaşarak randevu alabilirler.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here